Райската градина - какво ни учат професионалистите

Публикувай отговор
незабравка

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от незабравка »

Пийс,плийз.
Станислава,сега разбирам защо се ядосваш толкова,Вярно,че пространствосто се препълни със самозвани озеленители.Но другата причина да се опорочи представата за професията на озеленителя е,че през последните години големите фирми надуха баснословно цените и хората се плашат и прибягват до услугите на по дребни и неизвестни озеленители.Нали вече се създаде съюз на бранша,който да защитава правата на сериозните професионалисти,може би нещата ще си дойдат на мястото.
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от kmm »

И настана мир и благодат, и зацъфтяха храсти и сибрски дрян в темата :tzvetentze:

Приветствам идеята за малко повече внимание към храстите. :daaa: Много любители-градинари ги смятат за "див шубрак" :hmmmmmm: , с който се озеленяват обществени места. Най-вече заради краткият им (или никакъв) цъфтеж или предубеждението, че щом е "храст", значи става с големи размери и заема "излишно" място... А има толкова много фини и красиви храсти. Дори за малки любителски градини, каквито са повечето тук (изключвам плантациите, с които разполагат някой съфорумки :hihihi: ), те пак са основен елемент в изграждането на общата "конструкция" и трябва да се започва от тях, т.е. хубаво е да ги откриваме навреме :D
Обаче секцията, в която са сложени, се казва "Храсти и лиани" и лианите са позадушили горките храсти :hihihi: Не е ли добре да се поразделят и при храстите да добавим и дървета... Щото примерно ябълката си цъфти прекрасно, защо да не мине за декоративно дърво, ако се подстригва тип "бонсай" 8-) , пък и хосуито, дето си го взех от botan, трябва да се обсъди някъде, а щом ми е в двора, вече отказвам да го броя за екзотика. :D
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от isa »

Приветствам идеята, а да не говорим че ябълката не само че може да мине като декоративно дърво но в същинския смисъл на думата има декоративни ябълки, сливи, череши, бадеми и т.н., които се отглеждат заради цъфтежа. Просто трябва да се разшири заглавието на секцията: Дървета , храсти и лиани и съответните три подотдела да се пълнят при необходимост и интерес :mrgreen:
Аватар
gogoman
Кафе с мляко
Мнения: 268
Регистриран на: Дек 20, '11, 16:44
Местоположение: София

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от gogoman »

И картофите имат прекрасна зеленина и цвят! Става 2 в 1!
ICQ: 260535431
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от kmm »

Ааа.. картофи ще има, как без тях :hihihi: Ама за тях ползвам само консултации наживо, разбирай offline, да не харчат време за четене :D
незабравка

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от незабравка »

И на мене ми харесва идеята да се разшири темата,като се включат декоративните широколистни дървета,има толкова красиви от тях ,че на човек му става мъчно,че няма по голяма градина,да си насади повечко от тях.
незабравка

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от незабравка »

Люб, права си, че съм докачлива, ама ми е обидно, защото заради толкова ''спецове'' лошите примери преобладават пред добрите и започва малко по малко да се подценяват възможностите на хората, които се занимават наистина професионално с озеленяване. Слава Богу все още не съм изпитала недостиг на работа, а и имам възможността да работя с едни от най-добрите ландшафтни архитекти, от които съм научила много и продължавам да се уча.. Никога не съм гледала на работата ми само като нещо, от което мога да печеля много пари, винаги всеки проект започвам с много любов и желание, независимо дали е ваканционно селище или двор от 100кв.м.
Относно попълването на едногодишни растения около групи от по-бавнорастящи видове.. не е невъзможно да се направи, но съм сигурна, че знаеш, че това е индивидуално. Зависи от цялостното решение, какъв е бавнорастящият вид, зависи какви цветя ще използваш за пълнеж, за да не изглеждат като случайно попаднали там.., дали са съобразени нуждите на бавнорастящият вид с тези на пълнежа.. Няма някакво универсално решение според мен и затова и се подразних на написаното от Незабравка и съм сигурна, че тя не знае оптималните отстояния, на които се разполагат отделните видове растения, за комбинирането помежду им също..[/quote]


Добре Станислава,би ли ми помогнала със съвет,щом имаш късмета да работиш с един от най-добрите ландшафтни архитекти.Конкретен случай-копмозиция от
на заден план Chamaecyparis Van Pelt"'s Blue,-няколко броя,пред тях Thuja Golden Globe,на преден план Juniperus hor.Prince of Wales.
Хвойните са малки ,сяти са шахматно и между тях има известно разтояние.Клиентът мрази да гледа гола земя,иска непременно да има нещо между хвойните,но не харесва мулчиране с камъчета или дървесен чипс.Аз си мислех да попълня празните места с Бегония семперфлоренс,която цъфти в бяло.
Ти как би постъпила?

земя
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от stanislava »

Незабравке, за да ти отговоря адекватно, дай повече инфо - какво е ИЗВЕСТНОто разстояние между отделните 'Prince of Wales' (бр./кв.м), както и какъв е размера на растенията, какво е изложението, какви са почвените условия, какво разбираш под камъчета - каква фракция?, какви са камъчетата - филц?.. И изобщо колко е голямо петното, върху което си разположила групата от иглолистни и каква площ от общата си отделила за 'Prince of Wales'.. Тази група част от по-голяма зелена площ ли е или е самостоятелно петно..?
Изображение
незабравка

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от незабравка »

Почвата е добруджански чернозем,примесен с 1/3 речен пясък.Композицията е в началото на затревена площ,хвойните са около 0,30 см ,засяти са по 3 на квадрат ,както казах клиента не иска филц,първоначално искаше хвойните да са плътно наредени една до друга,сантиметър гола земя да не се вижда.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”