Райската градина - какво ни учат професионалистите

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7255
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 697 пъти
Получил благодарност: 1229 пъти

Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Попаднах на чудесен руски сайт /руски, защото това е езика, който владея ;) / , в който прочетох много полезни статии от хора, за които ландшафтния дизайн е професия. Реших, че ще са от полза, защото създаването на градина се оказва не само усет, но и знания. Колкото по-бързо ги натрупаме, толкова по-малко грешки ще направим.
Започвам с една статия на Людмила Белых.

За съжаление на по-късен етап този сайт вече не съществува и успях да възстановя много малка част от фотографиите. Много подробно за градинския дизайн с илюстрации може да се прочете (на руски) в книгата на Александър Сапелин "Уроки садового дизайна. Садовые композиции". Изтеглих я от интернет. 26.12.2014г.

Най-често допускани грешки от начинаещите

Обичате ли да критикуват градината ви? Отговорите на този въпрос са различни — някои ревниво защитават своето съкровище от острия професионален поглед. На някои, обратно, им се иска да чуят съвет от специалист.А още по-добре - неговата похвала. Колкото и да се отличават една от друга любителските градини, има най-разпространени грешки които допускат начинаещите.
В началото ще кажа две думи за това в какво според мен се състои разликата между професионалния и любителски подход при създаването на градината.

Основното различие се състои , така да го кажем, в направление на движението. Ако ландшафтния дизайнер тръгва от концепцията за градината, нейната планировка, или казано иначе - от проекта с разработка на детайлите и последващото им изпълнение с растения, то любителите обикновено започват с детайла, тоест с купуването на растения.Начинаещият градинар първо пресмята"имам калина, две спиреи, кълбовидна туя, астилбе и т.н.".Натрупвайки все повече растения, в един прекрасен ден любителя оглежда градината си и остава недоволен от него. Което служи и като тласък към изучаването на законите на растителната композиция, а след това и на планировката на градината.

Професионалистът върви по друг път: за него основата на градината представляват не растенията, а настилките, пътеките и площадките, подпорните стени и малките форми, така наречената "твърда структура" на градината.Защото именно тя "прави" и "държи" градината. Достатъчно е да погледнете на градината през сезоните и ще се убедите в това.

Изображение
Стилно - това е лаконично и изразително

Отсъствие на обща концепция

Това вече беше посочено: това е най-главната и обременяваща грешка. Именно заради нея се налага постоянно да се преправя градината, премествайки растения от място на място. Първоначалното обмисляне на идеята и композицията позволява не само да се поддържа стила на двора, но и просто повече да не се размедстват растенията и да не се мъчим с това къде да засадим новопридобитото, а да имаме последователен план на действията.

Прекомерна декоративност

Изображение
Изобилието на форми, цветове и текстури на тази добре поддържана градина, изглежда твърде прекалено и неестествено .

Изобилието на градински "красоти" е много разпространена картина. Декоративната наситеност е коварна , и много скоро превръща плюсовете в минуси.
Природната грация на простите растения е не по-малко важна. Градина, препълнена с декоративни видове с различна корона и окраска на листата, изглежда тежка и неестествена.Придобивайки "красивото", трябва да помним, че именно неутралните, фонови растения, са способни да подчертаят красотата.

Изображение
Лаконизмът на растителното и цветово оформление, работата с едри петна, отличава тази хармонична пейзажна картина. /снимката горе и долу/
Изображение

Екологична несъвместимост

Съвместното засаждане на растения с различни екологични изисквания, както и избор на растения несъвпадащи с условията на участъка, създават трудности при отглеждането, и никога не създават желания декоративен ефект.
(под екологична несъвместимост може би се има предвид от различни климатични райони?)

Раздробеност

Изображение
Цветова дисхармония. Множество ярки петна и оттенъци, създаващи неопределена цветова гама, като следствие - раздробена, разпадаща се композиция.


Тази грешка се среща по-често отвсякога. Тя очевидно идва от желанието да притежаваме колкото може повече различни растения: Ако купуваме, да е ново, ако са пет - да са различни. Като следствие, прекалено големия асортимент при липса на място води до раздробени цветни петна. А ефекта се постига, ако вместо различни растения се купят няколко еднакви.

Изображение
Именно единната цветова гама държи тази градинска картина (снимката долу и горе).

Изображение

Тук ще отбележим, че стремежа към модните новости и градински рядкости не винаги съвпада с интересите на дизайна. Въпреки, че се явяват гордост за колекциите, новите сортове не могат да бъдат основа на композицията. Невзискателните и обилно цъфтящи растения от гледна точка на дизайна представляват голям интерес, затова няколко големи петна от стабилни многогодишни изглеждат по-ефектно от безразборен набор.

Изображение
В дадения случай червения цвят буквално е разхвърлян из градината и създава допълнителна раздробеност.

Неправилно засаждане

В дадения случай не става дума за правилна агротехника, а за неграмотно поместване на растенията. Преди всичко пренебрежение към понятието място на засаждане. Навярно ви се е случвало да видите засадени цветя и храсти хаотично разхвърляни по тревата. Подобно засаждане създава впечатлението "стръкче в саксия" и затруднява поддръжката. В същото време засадените в група растения могат да създадат цялостна композиция от обеми и цветни петна.

Струва си да кажем нещо и за оформяне границите на засадените растения. Ограждането с камъни, освен че има спорна декоративност, е лошо затова защото затруднява косенето и плевенето.

Внимание само към цъфтежа на растенията

Във връзка с многолетниците можем да кажем, че вниманието на градинарите често пъти е съсредоточено основно към цъфтежа на растението, а останалите декоративни качества се подценяват. Дажекупувайки растение, избират такова с хубав цвят,а не с добри корени. В момента и в грединските центрове е трудно да се открие някое растение, което не е в периода на цъфтежа си.

Изображение
Големите цъфтящи петна обединяват композицията

Дори и цъфтежа да е мимолетен,декоративността се определя от особеностите на листата, хабитуса на храста, характерното разклоняване и формата на съцветията. Всички тези свойства придават стабилност на композицията и след цъфтежа.

Цветова дисхармония

Проблема с лошите цветови съчетания пръв се набива на очи, независимо от другите наши усилия. Даже красотата и поддържаността на отделни растения не компенсират цветния "винегрет" . Любимите цветя създават нужното впечатление само в хармонични цветови съчетания, било то в оттенъци на топлата или студената гама, или пък в контраст.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от orkud »

Лелеее, разби ме тотално :oops: На косъм съм от решение да циментирам площадката пред къщи и да не правя градина :oops:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7255
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 697 пъти
Получил благодарност: 1229 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Тази Людмила аз не я харесвам особено, това ми се стори най-свястната й статия. Разбира се, субективна и лаишка ми е преценката. Обаче съм набелязала едни на Александър Сапелин, човека е по-широко скроен и по-конкретен :dovolen:
И аз отчетох някои свои /и на мъжа ми де, защото работим в екип/ грешки, които досега усещах само интуитивно, а сега ми е ясно защо точно не ми харесва едно или друго.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от orkud »

Да не ме разбереш неправилно, свършила си много полезна работа с превода и темата. Просто за сетен път се убеждавам, че аз знам, че нищо не знам /Сократ извинявай / :hmmm:
За пореден път развалям схема и не знам какво да правя /видях си грешките пак, не пак - отново :lol: /
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7255
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 697 пъти
Получил благодарност: 1229 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Надникни в сайта, във форума им - имат и информация, и консултация. Чертаят едни схеми, едни линейни и пространствени перспективи....
Сапелин има много хубава статия за храстите, обаче засега е 4 части и е доста дългичка, като ми остане време ще преведа. Много неща могат да се научат от там за композицията.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от calico »

Люб, благодаря :tzeluvka:

и мен ме разби, щото тъй или иначе нямам и нямам и няма и да имам едностилие :cry:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от dolli »

Градината за мен е начин да избягам от заобикалящата ме скотщина, а също така и мястото, където имам пълна и неограничена свобода да правя и руша каквото си пожелая. В този ред на мисли, правя градината за себе си, според личния си вкус и усет, а често и според моментното си настроение. Не търся показност, не гоня изложбена подреденост и нямам нужда от нечия възхита или завистливи погледи. Но това са си мои мисли, споделени в момент на кратък дзен-пристъп :mrgreen: , така че се надявам да не съм засегнала никой.
Благодаря на Любознателна за новата темичка :tzvetentze: , доста неща в нея ще са от практическа полза.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от calico »

това Изображение и на мен ми дразни окото.


ттова обаче Изображение е такава скука, че пред нея предпочитам да си ходя раздразнена :lol:

съвършено си права Доли. Кат ми е кеф да местя нищо не може да ме спре да местя.
иначе трябва едни път завинаги да направя някаква друга скука и ден след ден и година след година само да я съзерцавам. може, ама не е за мен.

Люб, там има още много хубави статии, фърлих по едно очо, ще ги чета подробно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от lila »

Много хубава статия, видях я и в блога ти :nod: ще го поразгледам и него http://ljuboznatelna.blog.bg/" onclick="window.open(this.href);return false; :syes:
mama_li

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от mama_li »

Много навременна, поне за мен тема! Благодаря Любознателна! :tzvetentze:
В момента съм точно на такава вълна. по цяла нощ сънувам и планирам, подреждам бъдещата градина :D . Да видим накрая какво ще измъдря :angelche: . Надявам се това да се случи с помощта от клуба на знаещите, можещите,сътворили прекрасните си градини! Тук има много такива :nod: :sbow: :sclap:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”