Пътеките в градините

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пътеките в градините

Мнение от calico »

И при мен Зори беше така- много навдигната почва. Не ми се говори направо как едни глупаци провалиха доброто засяване на трева, и сега аз трябва да дооправям нещата, и дали ще мога не знам.
По тази причина първото косене го направих на ръка, защото иначе косачката щеше да измъкне всичко почти. После валирах добре, и едва тогава човек тежащ 60 кг спря да оставя дълбок отпечатък на терена. Преди това стъпката потъваше на 7-8 см. Валирах в двете посоки два пъти, тревата се премачка но след два дни вече беше изправена. Сега втори път кося и пак на ръка (с акумулаторна ножица) щото ме е страх все още да ползвам косачката, и пак валирах два пъти кръстосано. Вече е доста по-добре терена, но по принцип зимата почвата и без това се надига и разрохква, та ще видим напролет какво ще стане.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Пътеките в градините

Мнение от Zory »

calico написа:И при мен Зори беше така- много навдигната почва. Не ми се говори направо как едни глупаци провалиха доброто засяване на трева, и сега аз трябва да дооправям нещата, и дали ще мога не знам.
По тази причина първото косене го направих на ръка, защото иначе косачката щеше да измъкне всичко почти. После валирах добре, и едва тогава човек тежащ 60 кг спря да оставя дълбок отпечатък на терена. Преди това стъпката потъваше на 7-8 см. Валирах в двете посоки два пъти, тревата се премачка но след два дни вече беше изправена. Сега втори път кося и пак на ръка (с акумулаторна ножица) щото ме е страх все още да ползвам косачката, и пак валирах два пъти кръстосано. Вече е доста по-добре терена, но по принцип зимата почвата и без това се надига и разрохква, та ще видим напролет какво ще стане.
в какъв смисъл ти провалиха засяването на тревата, може ли да споделиш, да видим и ние дали сме объркали нещо
И не разбрах, сега да валирам и след това да кося или обратното?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пътеките в градините

Мнение от calico »

принципа е първо се коси, после се валира.
нищо няма да стане ако направиш и обратното (освен ако не ти е много порастнала тревата), обаче трябва да изчакаш 2-3-4 дни тревата отново да се изправи. там където валяк не може да мине или стигне, плътно притъпкваш с крака. валяка трабвя да е 100 кг, тъй че е по-добре някой тежък човек да притъпква.

темата със засяването на тревата (при мен около 80 кв.м. около басейна) ми е болна, щото мъж ми си прави каквото си ще, и мислех да се развеждам зарад тревата ама се отказах щото той не може и да я оправи. Плати на едни цигани дето никога в живота си не са вършили това и те го свършиха. :evil:
Ами какво - нито смеската беше каквато трябваше да е(защото там ще се тъпче и минава, е те купиха паркова смеска), нито подготвиха терена както трябва, нито напръскаха за плевели и сега има изобилия от треволяци други и бодили, а не тревичка житна, нито отгоре покриха малко поне с пясък или пръст и така скорците и врабците си кълваха на воля и изядоха поне 1/3 от семената преди да поникнат. добре поне че им казах да третират против мравки, уж го направиха, ама като няма никой там по цял ден така става.
Отделно пръстта беше насипана там само преди два дни (30-50 см ниво насипано) и не се беше слегнала изобщо, ама хич, не е равномерно засято и явно не са търмъчили кръстосано, не е добре валирано щото щом внук ми на 10 години оставя отпечатък на терена, значи отдолу е рохко като пясък (а почвата общо взето е глинесто-хумусна)
а бе, само косила и отваряне много работа за напролект.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Пътеките в градините

Мнение от Веско6969 »

denitsavm написа:
Следващия път ще кажа, но друг ще я прави, че моите се разместват :angelche:
Ще подсказвам как да направиш пътеката и да НЕ се разместват плочките. :hihihi:
Луд умора нема...
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Пътеките в градините

Мнение от Веско6969 »

calico написа:принципа е първо се коси, после се валира.
нищо няма да стане ако направиш и обратното (освен ако не ти е много порастнала тревата), обаче трябва да изчакаш 2-3-4 дни тревата отново да се изправи. там където валяк не може да мине или стигне, плътно притъпкваш с крака. валяка трабвя да е 100 кг, тъй че е по-добре някой тежък човек да притъпква.

темата със засяването на тревата (при мен около 80 кв.м. около басейна) ми е болна, щото мъж ми си прави каквото си ще, и мислех да се развеждам зарад тревата ама се отказах щото той не може и да я оправи. Плати на едни цигани дето никога в живота си не са вършили това и те го свършиха. :evil:
Ами какво - нито смеската беше каквато трябваше да е(защото там ще се тъпче и минава, е те купиха паркова смеска), нито подготвиха терена както трябва, нито напръскаха за плевели и сега има изобилия от треволяци други и бодили, а не тревичка житна, нито отгоре покриха малко поне с пясък или пръст и така скорците и врабците си кълваха на воля и изядоха поне 1/3 от семената преди да поникнат. добре поне че им казах да третират против мравки, уж го направиха, ама като няма никой там по цял ден така става.
Отделно пръстта беше насипана там само преди два дни (30-50 см ниво насипано) и не се беше слегнала изобщо, ама хич, не е равномерно засято и явно не са търмъчили кръстосано, не е добре валирано щото щом внук ми на 10 години оставя отпечатък на терена, значи отдолу е рохко като пясък (а почвата общо взето е глинесто-хумусна)
а бе, само косила и отваряне много работа за напролект.
Ех , каква любов към 100кг валяци....
Верно много болна тема ,при това някакви си 80 м2....
Луд умора нема...
mama_li

Re: Пътеките в градините

Мнение от mama_li »

Отново много полезна информация. Друго си е споделения личен опит. Ще се възползвам от споделеното от Зори и calico. Сега ще третираме с препарат, след това преораване, фрезоване, насипване и чак след това, вероятно напролет сеене на тревичката. Поне такава сметка си правя.
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Пътеките в градините

Мнение от Веско6969 »

mama_li написа:Отново много полезна информация. Друго си е споделения личен опит. Ще се възползвам от споделеното от Зори и calico. Сега ще третираме с препарат, след това преораване, фрезоване, насипване и чак след това, вероятно напролет сеене на тревичката. Поне такава сметка си правя.
Опаааа, май още една болна тема ще има...но този път не за "calico"
Луд умора нема...
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Пътеките в градините

Мнение от Zory »

calico написа:принципа е първо се коси, после се валира.
нищо няма да стане ако направиш и обратното (освен ако не ти е много порастнала тревата), обаче трябва да изчакаш 2-3-4 дни тревата отново да се изправи. там където валяк не може да мине или стигне, плътно притъпкваш с крака. валяка трабвя да е 100 кг, тъй че е по-добре някой тежък човек да притъпква.

темата със засяването на тревата (при мен около 80 кв.м. около басейна) ми е болна, щото мъж ми си прави каквото си ще, и мислех да се развеждам зарад тревата ама се отказах щото той не може и да я оправи. Плати на едни цигани дето никога в живота си не са вършили това и те го свършиха. :evil:
Ами какво - нито смеската беше каквато трябваше да е(защото там ще се тъпче и минава, е те купиха паркова смеска), нито подготвиха терена както трябва, нито напръскаха за плевели и сега има изобилия от треволяци други и бодили, а не тревичка житна, нито отгоре покриха малко поне с пясък или пръст и така скорците и врабците си кълваха на воля и изядоха поне 1/3 от семената преди да поникнат. добре поне че им казах да третират против мравки, уж го направиха, ама като няма никой там по цял ден така става.
Отделно пръстта беше насипана там само преди два дни (30-50 см ниво насипано) и не се беше слегнала изобщо, ама хич, не е равномерно засято и явно не са търмъчили кръстосано, не е добре валирано щото щом внук ми на 10 години оставя отпечатък на терена, значи отдолу е рохко като пясък (а почвата общо взето е глинесто-хумусна)
а бе, само косила и отваряне много работа за напролект.
Ох, Calico, извинявай! Май те разядосах малко, а и ми е познато много това състояние :D по моята след хвърлянето на семената и валирането /не със 100кг, защото нямаме/ ама няколко пъти, се вървеше без потъване и отпечатъци, ама сега пак е повдигната, ама май на място в събота като видим какво е състоянието, ще решавама какво да правим, дали да скубем с косачката ........:D
Веско, Веско, голям смях ще пада ........
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пътеките в градините

Мнение от calico »

Веско6969 написа:
Ех , каква любов към 100кг валяци....
Верно много болна тема ,при това някакви си 80 м2....

ми така съм си аз Веско, дребни неща ме вълнуват :lol: : 80 квадрата трева, 20 квадрата рози, 60 квдрата къщичка и пр. :lol:
оставам едрите вълнения на други- и политика, и медии, и кариери и пр., вълнува ме малко трева и малко китки. :ieeemyzh: :ieeemyzh: другото не ме интересува.

пък и в книгите пишат че валяците трябва да са 100 кила... :lol:


мама Гали: третирай непременно с хербециди, остави плевелите да поникнат и пръскай, имаш време дори за двукратно третиране- едно сега и едно напролет. И дори можеш и тор да хвърлиш още сега. И не купувай паркова смес, купувай по-издържлива и да е френска.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Пътеките в градините

Мнение от Веско6969 »

Zory написа:
calico написа:принципа е първо се коси, после се валира.
нищо няма да стане ако направиш и обратното (освен ако не ти е много порастнала тревата), обаче трябва да изчакаш 2-3-4 дни тревата отново да се изправи. там където валяк не може да мине или стигне, плътно притъпкваш с крака. валяка трабвя да е 100 кг, тъй че е по-добре някой тежък човек да притъпква.

темата със засяването на тревата (при мен около 80 кв.м. около басейна) ми е болна, щото мъж ми си прави каквото си ще, и мислех да се развеждам зарад тревата ама се отказах щото той не може и да я оправи. Плати на едни цигани дето никога в живота си не са вършили това и те го свършиха. :evil:
Ами какво - нито смеската беше каквато трябваше да е(защото там ще се тъпче и минава, е те купиха паркова смеска), нито подготвиха терена както трябва, нито напръскаха за плевели и сега има изобилия от треволяци други и бодили, а не тревичка житна, нито отгоре покриха малко поне с пясък или пръст и така скорците и врабците си кълваха на воля и изядоха поне 1/3 от семената преди да поникнат. добре поне че им казах да третират против мравки, уж го направиха, ама като няма никой там по цял ден така става.
Отделно пръстта беше насипана там само преди два дни (30-50 см ниво насипано) и не се беше слегнала изобщо, ама хич, не е равномерно засято и явно не са търмъчили кръстосано, не е добре валирано щото щом внук ми на 10 години оставя отпечатък на терена, значи отдолу е рохко като пясък (а почвата общо взето е глинесто-хумусна)
а бе, само косила и отваряне много работа за напролект.
Ох, Calico, извинявай! Май те разядосах малко, а и ми е познато много това състояние :D по моята след хвърлянето на семената и валирането /не със 100кг, защото нямаме/ ама няколко пъти, се вървеше без потъване и отпечатъци, ама сега пак е повдигната, ама май на място в събота като видим какво е състоянието, ще решавама какво да правим, дали да скубем с косачката ........:D
Веско, Веско, голям смях ще пада ........
Станала ли е тревата за косене ,коси смело ,няма да пада смях ....надявам се , че ножа на косачката е остър и ще реже тревата, а няма да я къса (аз два пъти в годината го свалям и остря), според мен не е нужно валиране.....повдигането на земята е от покълването на по-дълбоко заровените семенца и се оправя при първия дъжд или доволно поливане .
Луд умора нема...
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”