Арки, перголи, катерачи

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от renimoss »

Благодаря! Значи 1 м ще е :ieeemyzh:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от maiakt »

Здравейте,не знам въпроса ми дали е за тук,ама да попитам :angelche: . Арката е голяма,широчината е около 2,20м. в долната част, височина на вертикалните колони - около 2м ( не са ми под ръка точните размери). Тези големи размери на арката са с цел под нея,ако се налага да може да влезне малък багер или друга подобна машина, на практика няма да се използва този вход. Какви други възможности за катерещи растения има за арката, снимката на която съм качила преди 2-3 мнения?
Сигурно най-добрият вариант е рози,ама не знам дали ще се справя :mrgreen: .
Друг вариант,който обмислям е клематиси. Повече идеи нямам,та ако може нещо да ме посъветвате или насочите ?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от calico »

Рози, Мия, рози за такава арка. :daaa: Как така няма да се справиш, те розите сами си се справят, а ти две дупки все някак ще изкопаеш.
Ако са клематиси, трябва да са от големите, тия от трета група, витицелите, щото арката е доста метри. Те обаче насред лято вече имат много суха маса листа, пък о докато направят по десетина стебла отдолу за да са пищни, ще идат 6-7 години.

Според мен - рози рамблери, нещо с големи размери, трябва ти да е поне по три метра от всяка страна. И едната поне да е Еден, нищо че не е рамблер
каква ти е ширината на арката, странично? В смисъл като тунел ли е, или е само за една роза?

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от maiakt »

Calico, по спомени - около 60-80 см,ще премеря летвите. Ами от копане на дупки не ме е страх, а дали ще се справя с повеждането им по арката :mrgreen: .
Ако са рози,то ще ги поръчвам от пролетните поръчки.Което значи,че време за избор имам. Може би ми трябваше някой да ме окуражи за розите :angelche: . Ще меря арката,че тя още не е сглобена и отивам в темата за катерачи за арки явно. Благодаря!
незабравка

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от незабравка »

Тази плетената арка е за нежни растения,компактни клематси например.Имах на една подобна качени кампсис жълт и лоницера Арлекин ,събориха я . :mrgreen:
За металните мисля,че ако са с красив фасон,по тях също трябва да вървят по-деликатни растения,големите катерливи рози,клематисовите кошерини ,жасминът,лоницерите и разни други -на тях им трябва проста ,но много стабилна конструкция .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Докато си умувам върху план за градината,дето хем ми се иска да има всичко,ама и да не е кичозна и да е нещо по нестандартно,различно,гледайки различни идеи в нета,попаднах на клипче в което се говори за френски градини с катерещи рози върху стълбове от дърво и съединяващи се помежду си с някакви леко провиснали лиани и по тях са пуснати розите.Хареса ми идеята,видя ми се супер романтично,различно и лесно изпълнимо.ММ посмъртно няма да влезне да ми копае дупки за каквото и да е,значи трябва сама да се оправям и си търся лесни идеи.Тази с стълбовете ми се видя добра,обаче откъде ще ги намеря,а пък и докато пораснат розите по тях това чудо така ли ще стърчи голо :shock: ,няма да го издържа хич.Как са ги правили тези френски градини :hmmm: ,много малко информация намерих в нета, само едно клипче с две снимки.Но ми харесаха и се опитвам да използвам някак идеята с нещо по простичко,но със същият ефект.Божке,ако тръгна да забивам стълбове из двора свеки ще откачи,нито гроздовата,нито виното ще свършат работа.
Идеята отива към провал. :ufff: А така ми харесваше.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от calico »

Шами, стегни се и си изкопай дупките за розите. :angelche: Стига летя в облаците с тия провиснали глупости.
.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от bell »

Shami написа:.Как са ги правили тези френски градини :hmmm: ,много малко информация намерих в нета, само едно клипче с две снимки.
Шами, дай линк, че не мога точно да се сетя какво те мъчи :dovolen:

А, тя и Калико писала.... така де, копай дупките :angelche:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Калико,ми аз нямам рози за садене за да копая дупки,всичко съм успяла да си засадя отдавна. А това че идеята не ти е допаднала е отделен въпрос.Аз пък не искам моята градина или каквото и да е ,да е еднотиптно,клиширано и винаги съм отворена за нови идеи.А тези градина я обсъждаха на руски и също я харесаха,защо да са глупости :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”