Арки, перголи, катерачи

Публикувай отговор
bell

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от bell »

Този тип композиции са ми за формална градина.
Изображение

Ето, и нисък вариант
Изображение

Малко ми е, като простор... но, с рози можеее :angelche:

Ето, още

Изображение

А, за розите по въжета, това трябва да са лиани рози или част от групата на рамблерите. За да се постигне горният провиснал ефект няма как да се случи с катерачи. Те са с доста по-твърди клони. Еден не е роза за въжета, а за арки, стени, колони. Във форума има прекрасни примери и цяла тема посветена на тази роза, но тя няма гъвкави клони, които ще увисват или ще е късмет, ако има такъв. Хоризонтиран клон, като при Люб е чудесно, защото ще даде повече обем и цвят, но той няма как да бъде толкова тънък. Това си е роза със съвсем друга структура.

Ето, лиана рамблер при мен. Този тип рози мога да ги усуквам и на осмица да я вържа, да ги свалям цели 3-4 метра клони направо на земята. Те са изключително гъвкави и меки и цъфтят от всяка пазва.

ИзображениеAlbéric Barbier' by Kosara's Roses Garden, on Flickr

А, за избор на рози, ами хиляди видове са, като напише човек рамблер роза и почва да си избира и чете. Повторно цъфтящите рамблери не съм сигурна дали ще станат. Рамблерът на Остин ми върви повече като катерач, отколкото като лиана, същото е и с другите. Явно съвременните хибридизатори не успяват да запазят качеството на рамблера да пусне тънък клон 3-4-5 метра, коъйто и да цъфти повече през сезона. По-скоро приличат на разклонени мускове с меки клони.

Ето, примерно рязане на лианите рамблер рози.
Изображение

с повечко клони и на цъфтеж
Изображение

Тоест за въжета си трябва сериозно целогодишно рязане, доста по-силно от горните снимки и оформяне и непрекъснато премахване на цели клони и от височини, от ширини и от основи. Тези рози са много енергични, ама много.

И тук с повече от 5 клона
Изображение
и цъфтеж, който е твърде обемен, ако е на въже. Ще се загуби целият ефект.
Изображение

Аз гледам рамблери, но при мен са на големи конструкции и пак пада здраво рязане и връзване и не ми се мисли, ако трябва да ги държа сресани в този вид до три клона на въжета. Цяла година ще е борба за месец цъфтеж :angelche:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Daniela Pargu »

Бел,мила,чудесно нагледно!
Е,мноого е красиво- висш пилотаж !
Колко красота има и извън борчетата....
Аз се съблазних от идеята за висока колонада - втори етаж ,така да се каже,ама като гледам
грижите хич не е за мен като за неграмотник! :snif:
Но не преча с гледането на вашите градини с РОЗИ :nod:
bell

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от bell »

Daniela Pargu написа: Аз се съблазних от идеята за висока колонада - втори етаж ,така да се каже,ама като гледам
грижите хич не е за мен като за неграмотник! :snif:
Глупости неграмотник, ти пък да не мислиш, че е много сложно. :liubov: Само човек да е наясно какво го чака :angelche:
Чудна идея и изобщо няма да ти е трудно за колона. :liubov2: Ако, подобна роза е качена на колона, рязането няма да голямо, защото от обемите ще махаш само много стърчащото и пречещо, а другото привързваш. Само да имаш достъп до височините, хич не е сложно и няма да се отказваш. Повечето рамблери се самопочистват и не е нужно да ги режеш при прецъфтяване, а чак следващата пролет, санитарна резитба. Даже есента ще имаш море от шипки по храста и ще е атракция. Периодично през годините ще подновяваш клони от основата и това е. Виждала съм такива рамблери и е голяма красота. Аз това лято ги рязах след цъфтеж, че пречеха и сега нямам шипки за жалост.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Ето и от мен снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Обаче и тези ми харесаха.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Прочетох те внимателно Бел.Сега се връщам към изходна позиция.Пак ще се умува,защото не искам рози цъфтящи само месец.
И за простора си права.Явно тук не е важна само розата ,а и въжето,синджира,те трябва да са хубави.Така всичко ще е красиво и без цъфтеж.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от calico »

хубави снимки, Шами. Мдаа..... за парк си е това, 3-4 дка парк, и формални елементи- за да се откроят гирляндите....

рамблерите ще цъфтят много обилно около месец, те са за такива стълбове. Рози като Едена после ще имат още цветове, но пак няма да е обилно като първия път.
подбирай рози, които отдолу не вадят нови клони във всички посоки.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Арки, перголи, катерачи

Мнение от Shami »

Търсех си нещо по-лесничко като изпълнение за подпори на розите ,как стигнах до рамблери. :shock: :lol: :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”