ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7286
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Много е хубава! Моите обикновени за съжаление все са малко хлорозни,нещо не им понася моята почва и вода, иначе веднага бих сменила едната за такава, че ми е кът мястото.
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от dany »

dany написа:Имам нужда от помощ при избора на вечнозелени храсти за нисък плет. Представям си го от иглолистни- тис или хвойна. Има ли видове тис/ хвойна, с размер на височина до 1 метър, които търпят подкастряне?
Плетът ще е покрай площадката пред къщата, с дължина около 6 м.
Тази площадка е по-висока от нивото на градината с около 40 см.
Мястото е с. Невша, близо до Провадия и Шумен.

Благодаря ви много :dovolen:


Наистина не ми достигат знанията, а и опита, за да си помогна сама :eeeh:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7286
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Няма такъв тис, не съм сигурна за хвойната. И туя да е, май няма да се ограничи с метър. Можеш да поддържаш ниска с много стригане. За жив плет се търсят евтини растения, заради бройката. Хибридите, които не растат високи, обикновено са скъпи. Но пък те и растат бавно, така че скоро плет един метър не можеш да чакаш.
Незабравка предложи лавровишня. Не ти ли харесва?
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от dany »

Много ти благодаря, ljuboznatelna! Не разбрах, че лавровишната е в отговор на моя въпрос. Не, че не ми харесва, но имах идеята да оформя нисък плет от иглолистни! Понеже много харесвам полезните растения се насочих към хвойната, но от Juniperus communis май ниски няма, а и не знам такова кастрене ще го понесат ли :(
Тиса ми е любимец, но пък е изцяло отровен.Той ми е като втори вариант. За съжаление, явно ще трябва да мисля други вечнозелени, което никак не ми е по волята.
незабравка

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от незабравка »

Да,тисъти аз не го харесвам заради отровните плодчета.То и хвойната листата са токсични,но в по-слаба степен.Люб е права,ниските иглолистни са скъпи за жив плет.Може би ,ако засееш кълбовидни туи една до друга и ги оформиш с храстореза,ще се получи жив плет.Подходящи сортове-Danica-1 m.,Golden Globe-80 sm.,Tiny Tim-40-50 sm.
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от dany »

Благодаря, Незабравка! Ще ги мисля тези туички.
Мислех да избера и да взема нещо от поръчката от PLANDOREX/FRANCE. Обаче ще трябва доста да ги почакам докато пораснат 1 м :)
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от dany »

Спрях се на TAXUS media Hillii. Няма плодчета. Височина до 2 м. Дават го по-подходящ за нисък плет. Дано се получи. Благодаря ви!
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2152
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 54 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от flora »

Може би тук е мястото да плесна ето това
Изображение, което много ми харесва, но е за голяма градина. Мисля, че е някакъв габър или бук :hmmm: Има и червенолистни форми. През зимата няма листа, но клоните са като дантела.
Изображение Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10775
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 242 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от botan »

Пред входа ми има някакви избуяли останки от жив плет от лигуструм. Изключително неподдържан, станал почти дървовиден и запушваше тротоара, а сега след снеговете направо е легнал на него. Дайте ми някакви съвети как да го вкарам що годе в ред. Как и кога да го острижа? :hmmm: Да си го оставя ли дървовиден? Сигурно без снимки трудна работа, ама то нито е за снимане, нито пък съм се сещал. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от venetka70 »

botan написа:Пред входа ми има някакви избуяли останки от жив плет от лигуструм. Изключително неподдържан, станал почти дървовиден и запушваше тротоара, а сега след снеговете направо е легнал на него. Дайте ми някакви съвети как да го вкарам що годе в ред. Как и кога да го острижа? :hmmm: Да си го оставя ли дървовиден? Сигурно без снимки трудна работа, ама то нито е за снимане, нито пък съм се сещал. :hmmm:
И аз като botan имам питане за лигуструма. Това чудо не е ли вечно зелено ? На нашия почти на всички коренчета опадаха листата, само 5-6 корена са си с листа. Ама пък гледам, че си има пъпчици на мястото на всяко листо.
Чудно ми е, защото миналата зима, която беше и първа за растенията нямаше такова нещо. Нормално ли е това?
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”