ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Titi »

sani001 написа: Мога ли да помоля и аз за резници :dovolen: да си ги платя. Ако не е късно да се садят де. Аз искам да скрия съседния двор от едната страна с дива лоза и няколко до къщата. Имам една стена, която трябва да скрия и ми казаха, че с дивата лоза е най-безопасно за стената- няма да се руши.
Няма какво да плащаш, ще си платиш транспортните разходи, като ти пратя. Изложих се много пред горната съфорумка, на която обещах, защото при предишното си ходене просто забравих и се сетих чак в София. Сега на 24 май ще сме там, ако пак не ме хване деменцията, ще извадя и ще пиша за адрес.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Titi »

themask написа:Здравейте :)
Имам и аз питанка относно растения за жив плет - издирвам лавровишна от този вид, който е с по-светло зелени и закръглени листа (не съм сигурен дали е Rotundifolia или някой друг) за едни 15 метра жив плет. Ще съм благодарен, ако някой знае отговорите на следните въпроси:
1. Как се зове този подвид на лавровишната, за да знам какво да търся? :)
2. Читави разсадници около София, които да го предлагат, или ако някой има излишни? :oops:
3. През какво разстояние е смислено да се посади?
4. По средата на тези 15 метра има един орех. Чувал съм страшни неща за орехите и оцеляването на видовете под тях. Според вас ще има ли проблем за лавровишната да вирее под него?

Благодаря предварително! :stiskam:
Защо, наистина, никой не отрази питането на този нов форумец/форумка? Аз нямам отговор на въпросите му, ама не ми се вярва хич пък никой нищо да не знае по въпроса?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Noel »

Вече е писано за лавровишнята ,че при тежки зими,каквато беше 2012 тя измръзва и оставаме без плет.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от nadin »

Titi написа:
themask написа:Здравейте :)
Имам и аз питанка относно растения за жив плет - издирвам лавровишна от този вид, който е с по-светло зелени и закръглени листа (не съм сигурен дали е Rotundifolia или някой друг) за едни 15 метра жив плет. Ще съм благодарен, ако някой знае отговорите на следните въпроси:
1. Как се зове този подвид на лавровишната, за да знам какво да търся? :)
2. Читави разсадници около София, които да го предлагат, или ако някой има излишни? :oops:
3. През какво разстояние е смислено да се посади?
4. По средата на тези 15 метра има един орех. Чувал съм страшни неща за орехите и оцеляването на видовете под тях. Според вас ще има ли проблем за лавровишната да вирее под него?

Благодаря предварително! :stiskam:
Защо, наистина, никой не отрази питането на този нов форумец/форумка? Аз нямам отговор на въпросите му, ама не ми се вярва хич пък никой нищо да не знае по въпроса?
За обикновената лавровишната мога да кажа нещо щото я имаме пред офиса от 5 години, но за конкретния сорт от който той се интересува нищо не мога да кажа и затова си мълча :nod:
Иначе пред офиса лавровишната оцелява под висок и стар явор, който не се отличава много от ореха. Не нараства толкова бързо като тези дето са на по-слънчево място и не цъфти така обилно но все пак живее и се развива. Пробемът му ще е ако живият плет е една дълга линия. Тогава растенията по нея ще се развиват неравномерно - тези под ореха ще са по-ниски от другите и ще трябва или живият му плет да е неравномерен, което в линия е малко грозно, или да реже за да са равни, а лавровишната според мен не е най-удачното растение за подрязване.
Аватар
themask
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Апр 27, '14, 19:18
Местоположение: Банкя

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от themask »

Благодаря на първите отзовали се по моя въпрос :tzeluvka:

Предполагам ще се получи неравномерен растеж на отделните растения, но това ще важи за всяко растение в случая. За подрязването наистина лавровишната не е най подходящият вид, но пък държи на сянка - това беше една от причините да го избера (освен красотата му).
Ще се радвам, ако някой сподели мисли и по-другите ми въпроси :daaa:

Междувременно ще чета с интерес темата...

П.П. Ето едни бебета пираканта, които засадих за друг жив плет, и засега се развиват добре:

Изображение
sani001
Kъсо кафе
Мнения: 99
Регистриран на: Авг 18, '13, 12:23
Местоположение: Берковица

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от sani001 »

Няма какво да плащаш, ще си платиш транспортните разходи, като ти пратя. Изложих се много пред горната съфорумка, на която обещах, защото при предишното си ходене просто забравих и се сетих чак в София. Сега на 24 май ще сме там, ако пак не ме хване деменцията, ще извадя и ще пиша за адрес.
Благодаря ти :tzeluvka: И да забравиш не е проблем. Все някой път ще се сетиш :daaa:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Живия плет от лавровишня е много красив, тук има такъв на Новотела. Не ми е известен този подвид. На усет бих ги насадила през 60см. Едролистните живи плетове се режат с ножици, не с храсторез.
Аватар
medissa123
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Сеп 14, '13, 22:41

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от medissa123 »

medissa123 написа:Изображение

От първата страница много харесах това. Как се казва? :dovolen:
На моя въпрос също никой не отговори. :hmmm:
Красотата не е симетрия, красотата е хармония.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Правилния въпрос е - Някой знае ли как се казва? Щото тука всички ние в много от случаите питаме същите работи. ;)

Да ви напомня, че могат да се използват възможностите на Гугъл за откриване на страницата по изображение. И така снимката ме отведе тук http://www.strelitzia-bg.com/product/23 ... Leylandii/" onclick="window.open(this.href);return false;
Този жив плет върви с мощен храсторез.
bell

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от bell »

Живият плет може да се постигне с много видове. Не се вглеждай в една снимка. Влез в гугъл и напиши иглолистни подходящи за жив плет.
Когато аз избирах по всеобщо мнение на градинари и разсадници е, че чистата западна туя е подходяща за жив плет, както и нейните видове Брабант, Фастигиата и други. Според мен разгледай разсадници и производители и прецени, защото пазара е доста пъстър, като предлагане и цени. Да се изберат здрави растения си е най-важното, а ценово нещата варират много. Едно е при директен производител, както аз ги взех от павликенските полета, друго си е при разсадник или просто търговец.
При мен е Брабант. Бяха около метър високи и за 4 години е това, като краен резултат. Над два метра височина и вече плътни. Поливане първите две години, торене, зимата привързване, че снеговете ги пречупваха. Вече след третата укрепват и не им полагам толкова грижи, миналото лято и не поливах.
Изображение
Тук ги държа на метър и половина, защото разширихме двора и не искам да са толкова високи. :tzvetentze:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”