ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Deleted User 5091

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Deleted User 5091 »

Много съм доволна от Novita. Пролетта засадих 2, купени от Бриколаж, бяха вносни. Пораснаха много бързо и са с разкошни гланцирани листа, но тъмно зелени. Най-хубавото е, че не пострадаха от огромния сняг, впечатлена съм :daaa:
Явно сорта и качеството на растенията е от голямо значение.
Та изчакай и проверявай пролетта в Бриколаж.
незабравка

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от незабравка »

flora написа:Може би тук е мястото да плесна ето това
Изображение, което много ми харесва, но е за голяма градина. Мисля, че е някакъв габър или бук :hmmm: Има и червенолистни форми. През зимата няма листа, но клоните са като дантела.
Габър е това.много подходящ за стригане,оформяне на плетове и тн.За разлика от бука расте и в тежки почви и расте по-бързо,От широколистните дървета стават много добри ветрозащитни плетове-образуват такава плетеница от клони,че и без листа през зимата спират вятъра.Използват се сортове на бука,габъра,ясена,глога,полския клен,бряста и др.
Много е ефектно като се редуват зеленолистен и червенолистен бук.

Изображение

Или пък червен и златистожълт.

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Много капризен тоя бук :( Не че вярвам някой да тръгне да прави плет от него тука, много е скъп :mrgreen: Обаче обича да расте в хладни и влажни места. Моят червенолистен бук за две-три години не само че не порасна, ами стана и по-малък, изобщо не му понася жегата и сухия въздух.
Като че ли Дидак беше садил габър, или бъркам :hmmm: Любопитна съм как се държи.
незабравка

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от незабравка »

И аз имам червен плачещ бук и моя за три години не е мръднал/ :snif: Живите плетове ги правят с най-непретенциозния червен сорт-Atropunicea.Може пък той да расте по-бързо и по да не му пречи чак толкова сухия,горещ въздух през лятото. :hmmm: Мисля да експериментирам с едно късичко плетче- :D на холандската борса има 60-70 см,червен и зелен на гол корен за по 2 евро бройката.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от nadin »

Аз за жив плет, който трябва да огничи достъпа горещо препоръчвам глога. Това нещо има бодли като пиракантата, но клонките му са по-тънки и са много повече и оплетени. Много държеливо, не мръзне, ме се маносва, само листни въшки го нападат от време на врме, но това хич не му се отразява. За няколко години така се оплита че няма рязане.
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от dal »

моя бук не мърда , ревящ бук от полша , но и не умира , колко пъти без малко да вадя да го хвърлям и хоп пусне листа
глогът е чуден за драка да не се минава през него
за габър само съм чувала
в българия се ползва лигуструм от шарения и от зеления , расте бързо -при мен е полу вечно зелен

лавровишнята , не знам , това е риск при стден климат
на моята приятелка едната ограда през три зими липсваше пролет поради измръзване и изрязване
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Бобсъна »

Понцируса ,Маклурата и Гледичията са от най коравите видове за непристъпни живи плетове поради яките им бодли.
Изображение
РОУЗ

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от РОУЗ »

За лавровишната - сигурно и там има по-студоустойчиви сортове, аз имам на поне на 6-7 години, съседката също, не са мръзнали, дори и в тежки зими като миналата.
Бобсъна написа:Понцируса ,Маклурата и Гледичията са от най коравите видове за непристъпни живи плетове поради яките им бодли.
Тези ме заинтригуваха, ще потърся повече информация, а бързо ли растат?
Маклурата не е ли дърво, имаше такива в Южния парк, с плодове като тенис-топки? :hmmm:
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Бобсъна »

В Щатите правят противоветрени щитове от нея..толкова е гъст плета:

Изображение



http://newfarmsupply.com/products/osage ... edge-apple" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
незабравка

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от незабравка »

Ще се радвам,ако Дидак погледне тука и качи ,ако има една снимка на живия плет от габър. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”