ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Arida »

:D Кое храстовидно растение е най-подходящо според вас ,за да се направи жива ограда?
Аватар
sashy
Виенско кафе
Мнения: 304
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:16
Местоположение: Бургас

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от sashy »

Не съм спец,но моя жив плет е от лигуструм :nod: Бързо расте и е много ефектен :nod:
http://sashenceto.snimka.bg/flowers/lyato-2010.514110" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Arida »

:dovolen: Май трябва да се разясни какво понятие е "жив плет". :D Доколкото мога, ще кажа моите разсъждения,
според мен "плет" е вид ограда на имота като предпазна мярка против нежелано влизане и нежелани зрители. Преди много години по селата за тая цел са се използвали храсти с бодли, известни като "драка". В различни райони на България може да са известни под друго наименование. :D
Думата "жив" предполага, че храста, въпреки, че няма листа през зимата, може да се разлисти на пролет. В тоя смисъл под жив плет аз разбирам вид храст, с бодли по него, предназначен да предпазва от нежелано навлизане в собствеността.
Има и декоративни храсти ,които се използват за същата цел.Те са много красиви и от тях стават интересни огради с декоративна цел. :P
Кои храсти според вас са най-подходящи за целта? :hmmm:
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Веско6969 »

Arida написа::D Кое храстовидно растение е най-подходящо според вас ,за да се направи жива ограда?
Доста са подходящите храсти ,зависи каква ограда искаш да направиш
Луд умора нема...
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Arida »

Веско6969 написа:
Arida написа::D Кое храстовидно растение е най-подходящо според вас ,за да се направи жива ограда?
Доста са подходящите храсти ,зависи каква ограда искаш да направиш
:D Да речеме смесена.Хем декоративна,хем ефективна!!! :D
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от dal »

Arida написа:
Веско6969 написа:
Arida написа::D Кое храстовидно растение е най-подходящо според вас ,за да се направи жива ограда?
Доста са подходящите храсти ,зависи каква ограда искаш да направиш
:D Да речеме смесена.Хем декоративна,хем ефективна!!! :D
колко метра
каква почва , слънце , сянка?
колко дебела и колко висока искаш и да цъфти ли
какъв е бюджета
има ли кой да полива първите година поне

кажеш ли ми-.веднага ти давам пет работни и два резервни варианта :mrgreen:
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Веско6969 »

колко метра
каква почва , слънце , сянка?
колко дебела и колко висока искаш и да цъфти ли
какъв е бюджета
има ли кой да полива първите година поне
кажеш ли ми-.веднага ти давам пет работни и два резервни варианта :mrgreen:[/quote]

Браво Дал !
Луд умора нема...
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от dal »

Веско6969 написа:колко метра
каква почва , слънце , сянка?
колко дебела и колко висока искаш и да цъфти ли
какъв е бюджета
има ли кой да полива първите година поне
кажеш ли ми-.веднага ти давам пет работни и два резервни варианта :mrgreen:
Браво Дал ![/quote]

ми така де
мога от американски дъб блатен , мога от туи , мога от форзиция , мога и от асер палматум да и я сглобя , да не говорим за люляк и лигуструм :D :D
спиреи също , филаделфус , лавровишни , какво ли не....
габър може да ползва , ама може и аризонски к5ипарис ако се следва по- джиджени пет метра да са :daaa:

едно е да скрием на съседа кочината
друго е да оградим от пътя на между народно шосе № ЕН 589 примерно , щото имаме хотел на него :mrgreen:
Изображениехамекипарис

Изображение лигуструм

Изображениемахония , цъфти жълто боде като изрод

Изображение цъфтящи храсти

Изображениефорзиция

Изображение

Изображение нисък вариант лавандула

фотиния ред робин
Изображение

бял габър
Изображение

+ малко наставления от интернет

Най-добрият период за засаждане на жив плет е есента, тъй като повечето растения тогава заспиват. Винаги добавяйте към почвата и малко пясък за дренаж.

Живият плет има още една особеност. Растенията се подбират и

според това в какъв район се намира къщата ви.


В случая не е важен само климатът, а има и други особености. По принцип това са четири основни категории.

- В равнините: за фон използвайте вечнозелени растения, които достигат до 2,5 м височина. Пред тях засадете по-ниски цъфтящи видове, които да са с разнообразни багри - бяло, розово и синьо. Най-отпред оформете ивица от бегонии.

- Край море: трябват ви растения, резистентни към силно слънце и течение. По принцип най-ефектно стои бугенвилеята, но за родните географски ширини тя трябва да бъде заменена с нещо друго - задължително цъфтящо. Пред тази преграда може да насадите юки или други растения от този вид.

- В планински райони: нужни са ви растения, които да понасят едновременно силно слънце и сняг. Такива са Chamaecyparis lawsoniana, хибридите на Cupressocyparis leylandii. Садете растенията на 60-75 см разстояние едно от друго, за да могат да "дишат".

- В града: най-подходящи са растенията, които израстват на средна височина. Между разнообразните зеленини е добре да пуснете едно-две виещи се растения от типа на грамофончетата например. Хортензиите също ще разнообразят живия плет, ако ги засадите на туфи тук-там.

Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Arida »

:mrgreen: Браво Дал!!! :daaa: Страшен избор!!! :daaa: Но мястото е оградено с телена ограда и май ще се търсят ''пълзящи'' растения за плет! :dovolen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от calico »

Аз ще правя на една оградна мрежа откъм пътя (това на задния двор, зеленчуков) жив плет от влечащи рози, от тия дето са много устойчиви трендафили и цъфтят еднократно. Трябва ми по-скоро гъста зеленина, не толкова непрекъснат цвят.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”