Трева - Райграс?

Публикувай отговор
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от elmaz »

ninkatatata написа: Авг 4, '18, 18:40 Чудя се каква трева ще избирам ,от къде да я поръчам. Помагайте с избора ,моля ви.Не че поливната е готова ,но работим по въпроса .Поне да съм готова със семената.Мястото е слънчево,имаме кладенец т.е. може да се полива .Сега заравнявам терена ,чакам оферти от фирми за напоителни и силно се надявам на есен да успея да я сея.Пръсках два пъти с раундъп.Първия път беше май.Втория път обаче закъснях явно ,имаха семена тревите ,беше преди месец.След това виках машина заравнихме и сега преди дъждовете изорахме.Но гледам ,че са покълнали тревички доста като разсад са .Сега да прекопая ли или пак да напръскам още веднъж.Как ще ги уморя повече? А имам време май да напръскам?
Пръскай :dovolen: Всички семена ще тръгнат, така че пръскай.
Прочети темата - Кестен (kesten) има предложения за добра трева.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ninkatatata »

Помагайте с избора ,че изпуших вече :ufff: .Четох темата поне три пъти.Останах с впечатление ,че е по добре райграса да не е с голям процент.Повечето да са власатки и метлици.Обаче всеки ми препоръчва тревната смеска да е за спорт.Но в тези за спорт процента на райграса е по голям.И това ме обърква страшно.Ние интензивно няма да спортуваме ,най много някой внученце след време да рита топка :lol: .Но ще тъпчем върху нея със сигурност.Имам възможност за поливане ,колкото се налага,но това със сигурност ще повлече и по често косене,а това си е бреме.Та спряла съм се на няколко вида ........... и много се притеснявам да не сбъркам с избора .
1.Смеска за спортни площи
RASANA
плюс HEADSTART®

10%Festuca rubra com LIvIStA
10%Festuca rubra trich. CELIA
40%Lolium perenne ESqUIRE
30% Lolium perenne BARRAGE
10%Poa pratensis MIRACLE

2.Смеска за оформление
на паркове

15%Festuca rubra com LIvIStA
15%Festuca rubra rubra JASPERINA
10%Festuca rubra trich. LIBANO
25% Lolium perenne LIFRANCE
15%Lolium perenne EtERLOU
10%Poa pratensis MIRACLE
10% Poa pratensis LIMERICK

3.Парк Pro
15 % Festuca rubra Maxima 1
25 % Festuca arundinacea Fawn
25 % Lolium perenne Belida
25 % Lolium perenne Nui
5 % Trifolium repens Huia
5 % Onobrychis vicifolia
4.Спорт Pro
30 % Lolium perenne Cornac
20 % Lolium perenne Esquire
20 % Poa pratensis Miracle
15 % Poa pratensis Conni
15 % Poa pratensis Compact

Ще се радвам да споделите мнения и впечатления за тези смески.Ето го и терена .
Изображение
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Margaritenia »

Нинка, привет!

Не мога да ти помогна с избора, защото не познавам тревите, само ще споделя личен опит. Ние използвахме тревна смеска "Слънце" със следния състав:
15 % Lolium perenne Belida
15 % Festuca rubra Boreal
15 % Festuca rubra Maxima 1
40 % Festuca arundinacea Fawn
5 % Festuca rubra com. Rosita
10 % Poa pratensis Evora

Ходим по нея без никакви притеснения, детето рита футбол, играе си с приятели, търкалят се, опъваме водни пързалки и т.н. и няма никакъв проблем. Омачква се и след това се изправя.

Стана хубав килим, плътен и мек. Първата година много агресивно растеше и косяхме всяка седмица, но тази година косим веднъж на 2 седмици.

В момента изглежда така:
Изображение

Задоволителна е, макар и някои видове да са малко дебелолистни, но пък не прегаря сякаш толкова много.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ninkatatata »

Привет! Страхотна е! От къде мога да си поръчам такава. А виждам имаш разделител между тревата и останалата част. Той какъв е, от къде е?
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Margaritenia »

Нинка, привет!
За да не правя реклама, ще пиша на лични за тревата.
Разделителят е метален, прахово боядисан и огънат по мое желание на определен R, не се продава готов. Просто отидох в един цех за металообработване и почнах да им се моля.
Пробвала съм с пластмасови разделители, ужасни са, изгоряха за няма година и започнаха да се чупят отвратително и цялата градина стана в гадна зелена платмаса...
Затова се наложи да реша проблема кардинално!:)))))
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ninkatatata »

Тревичката ми вече е факт :dovolen: ,но какво да я правя сега ? Стува ми се рехавичка ,то сигурно е нормално де в самото начало ,но аз не мога да преценя.На 22.09 е сята ,снимката е от 06.10.Не съм я виждала от 5 дена .Оставих я на 7см ,би трябвало да е 10 см вече.Спрях поливната от снощи ,мисля утре да кося.После ще хвърля тор и ще полея.Къде да вмъкна пръскането с Матон? И кажете ми някъде бъркам ли?
Изображение
незабравка

Re: Трева - Райграс?

Мнение от незабравка »

Млада трева,правена преди месец с тревна смеска Расана Спорт.
Забелязват се малки широколистни плевели,но са едногодишни и ще изчезнат постепено с косенето.Тревата е силна и няма да им позволи инвазия.Пръскане с хербицид за широколистни плевели е оправдано,когато са изпреварили тревата в растежа си и са окупирали по-големи петна или са израстнали по-висои и жизнени от тревичките.
Изображение
незабравка

Re: Трева - Райграс?

Мнение от незабравка »

ninkatatata написа: Окт 13, '18, 09:26 Тревичката ми вече е факт :dovolen: ,но какво да я правя сега ? Стува ми се рехавичка ,то сигурно е нормално де в самото начало ,но аз не мога да преценя.На 22.09 е сята ,снимката е от 06.10.Не съм я виждала от 5 дена .Оставих я на 7см ,би трябвало да е 10 см вече.Спрях поливната от снощи ,мисля утре да кося.После ще хвърля тор и ще полея.Къде да вмъкна пръскането с Матон? И кажете ми някъде бъркам ли?
Изображение
Нинка,тревичката си никне добре.Рехава е ,понеже е скоро садена,в почват има още много непоникнали семена сигурно.Ако косиш,прави го много внимателно с остър нож на косачката,да не изтеглиш нежните и коренчета.Няма смисъл да подсаждаш сега,изчакай напролет ,към средата на април,ако има много плевели,можеш първо да напръскаш за широколистни ,после да почистиш и подсееш .Торенето сега се прави с калиево-фосфорни торове за укрепване на кореновата система и по-добро презимуване на тревата.Избягвайте да тъпчете зимата по нея ,когато земята е замръзнала,заледена или покрита със сняг.
незабравка

Re: Трева - Райграс?

Мнение от незабравка »

Още един тревен килим ,който мисля ни се получи добре.Тук предизвикателството беше,че го правихме на пясъчна възглавница ,която на места стига до 30-4о см дебелина.Мястото беше с денивелация ,а на собственика му се видя скъпо да се насипе почва,мястото е доста голямо,та след умуване решихме да пробваме да сеем върху насипан чист речен пясък,като п0- евтин вариант.Аз бях скептично настроена,то пък взе,че се получи.Ясно е ,чв в такава ситуация редовното и правилно торене е много важно.Вече на 2 години тревата изглежда добре,гъста ,нахранена ,добре понесе летните жеги . :dovolen:

Изображение
незабравка

Re: Трева - Райграс?

Мнение от незабравка »

:dovolen:
Последно промяна от незабравка на Окт 29, '18, 15:23, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”