Трева - Райграс?

Публикувай отговор
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от elmaz »

[quote=lori post_id=804164 time=1520965139 user_id=5041]
Луковичните цветя не са в тревата,но са близо и страх ме е докато пръскаме да не ги унищожим. И за да засеем нова трева трябва ли да махнем старата. До сега мъжа ми се занимаваше с райграса,но нещо не се справя,трябва да взема нещата на свои ръце
[/quote
Виж какво казва Кестен в темата по-рано

Re: Трева - Райграс?
Мнение от kesten » пон дек 10, 2012 5:20 pm

Тук ще споделя личният си опит в правенето и поддържането на тревен килим. Като обяснявам и защо правя различните дейности. Поне за мен е много важно да осмисля действията си. На всякъде казвам аз … така.. аз така. Не от грандомания, а тъй като споделям личния си опит и не претендирам че това са най-добрите практики.

Подготовка на почвата: Няма да говоря за стандартната подготовка като почистване и подравняване а към унищожаване на зелените растения

Преди да се пристъпи към правене на тревен килим е изключително важно терена да се подготви като се напръска поне два пъти с тотален хербицид. Пръскаме- растенията умират след около 2-3 седмици. След известно време повтаряме упражнението. Аз лично си пръсках през няколко месеца докато вървеше строежа на къщата. Тотални хербициди са Глифозат, Гликофом, Раундъп- всички те имат еднакво активно вещество. Нарича се тотален- тъй като убива всички зелени растения- едно и многогодишни. Периода след който може да се сее е 30 дена. /в литературата се казва 45 дена, но 30 дена стигат/. Отровата се пренася чрез листата в кореновата система и растението постепенно умира. Пръска се сутрин след като се вдигне росата преди да е нагряло силно слънцето, за да не изсъхне бързо. /Това важи и за селективните хербициди/. Целта е да се използва светлинната фаза на процеса фотосинтеза. Нежеланите тревни видове са от семейство житни /троскот, лепка и др./ от същото сем. са и желаните- власатки, райграс, метлица. Размножават се не само чрез семена, но и чрез кореновата система. Целта е да унищожим корените им. При отскубване на видимата част на растението, част от корена си остава в почвата е дава начало на нов и силен плевел. Чрез тоталния хербицид не унищожаваме семената на плевелите, те са си в почвата и имат кълняемост десетина години. Само чакат благоприятни условия да покълнат. Разбира се така се унищожават всички нежелани видове- издънки от дървесни и храстови видове също.

Тревна смеска: Много грешно се наричат хубавите тревни площи- райграс. /както казваме –Ксерокс, Памперс и т.н./ Това е най-ниско качествената трева. Расте бързо, стърчат едни високи класове и след няколко години се разреждат и стават петна в тревния килим. Ценни са власатките и метлиците. И при тях разбира се има скъпи и евтини и при тях правилото е скъпото излиза по-евтино след това в поддръжката.

При сеенето на семената след заравняване се отделя част от почвата. Набраздява се с гребло/дараче и се разхвърлят семената като се ходи на кръст. Първо в едната посока, после перпендикулярно. Аз си правя терена на малки правоъгълници и за всеки смятам колко смеска трябва да хвърля. Така разпределям семената равномерно. След разхвърлянето терена отново се минава с дарачето и се хвърля отгоре другата почва, така че семената да се загърнат с около см. пласт. Това е с цел да не се изпичат семенцата на слънце, да не ги отнасят мравките и да не ги изяждат птиците. Терена се валира- отново на кръст за да се уплътнят семената.

Торене: Аз хвърлям заедно със семената и комбинирана тор NPK. Пръскам след това с лозарска пръскачка със стимулатор за растеж. /този който ползвам тук не се внася, но в големите агроаптеки се предлагат различни видове/ Това е важно за да дадем възможност на благородните семена да израснат преди бурените. Тук започва надпреварата. Спящите семена на бурените ще изместят благородните, ако не им дадем по-добър шанс.

Поливането е ясно и задължително. Колкото повече, толкова повече! Стига да не е мочурище няма как у нас някой да прекали с поливането. При поливна система 2 пъти на ден. В никакъв случай когато грее слънце. Получава се екранен ефект и тревата изгаря. Добре е по хладина да се полива сутрин и вечер.

Период за затревяване: По принцип се казва че се затревява пролет и есен- за да се хване дъждовния период. Ако е есен, то трябва да е достатъчно рано за да могат корените да укрепнат и да не загинат през зимата. Ако са покълнали, но не укрепнали ще загният и загинат през зимата. Така че ако не успеем в ранна есен до средата на октомври да затревим, то съвсем късно преди студовете за да чакат пролетната влага и тогава да покълнат семената.

Десетина дена след хвърлянето на семената аз пръскам със селективен хербицид. Аз използвам Cambio – доволна съм от резултата.
Нарича се селективен тъй като унищожава само широколистните тревни видове. Троскот, лепка и др. са също сем. житни, както стана дума и ако ги унищожим ще унищожим и желаните видове. За това е толкова важна предварителната подготовка на почвата. Плевелите ще се борят да се върнат на мястото си и от тук до края на грижите ни за тревния килим ни чака скубане на нежеланите видове и пръскане един път месечно със селективен хербицид.

За косенето не говоря, всеки знае за принципа- Колкото повече косим- по-добре. Така се сгъстява тревата. Не се борим с плевелите чрез косене. Който си мисли че като коси ще се справи с плевелите- греши много. Троскота например много обича да го косят. Да ще има зелен килим от плевели и малко благородна трева и това е. Не казвам че не е красиво- просто е друг тип тревен килим.

Валиране: Валира се поне един път месечно. Валираме след косене на влажна почва. Целта е не да натъпчем тревата, а да натиснем коренчетата надолу да укрепнат и да не се образуват туфи.

Торене. Един път месечно в периода пролет- есен. В никакъв случай не се тори с оборска тор. Толкова плевели ще внесете, че после ще видите зор докато се отървете от тях. /Не че едни съседи на село не правят точно това, а после се ядосват на бурените?/

Ами май това е. Както е казал англичанина.. трудни са първите 100 години.

Не че някой ще направи английска морава при нашия климат, но защо пък да не опита
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
sasha

Re: Трева - Райграс?

Мнение от sasha »

lori написа: Мар 13, '18, 20:18 Луковичните цветя не са в тревата,но са близо и страх ме е докато пръскаме да не ги унищожим. И за да засеем нова трева трябва ли да махнем старата. До сега мъжа ми се занимаваше с райграса,но нещо не се справя,трябва да взема нещата на свои ръце
Лори, изпратИ снимка на тревата, да видим какво разбираш под „несправяне”. Предполагам, че вече се налага вертикутиране, подсяване и песъкуване.
lori
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 27, '15, 18:42

Re: Трева - Райграс?

Мнение от lori »

Изображение :oops:
sasha

Re: Трева - Райграс?

Мнение от sasha »

Лори, ти нямаш трева, имаш само плевели. Според мен, когато стане топло/над 20°С/ напръскай с тотален хербицид и след седмица или, когато всичко изсъхне, изчистваш и засаждаш отново. Това трябва да стане/засаждането/ до края на април, за да има влага. За засаждането, трябва да прочетеш и да спазиш технологията.
Все пак, добре е и друго мнение да вземеш, но това на снимката никак не ми харесва. Не мога да си обясня, по каква причина се е стигнало до тук. Добре е да си изясниш причините, за да не се повтори. :stiskam:
lori
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 27, '15, 18:42

Re: Трева - Райграс?

Мнение от lori »

Аз знам причините. Първото райграса ни не е за слънце и второ не поливаме редовно.Тази година нарочно я оставихме,за да подновим.Не искам да повторя същите грешки,затова търся съвети.Но ме притеснява имам доста лалета и зюмбюл покрай "тревата",да не заминат и те. Миналата година пръскахме с Магнето Хибрицид,но само 1-2пъти и не забелязах да има ефект.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ljuboznatelna »

Има семена и те ще продължат да излизат (и да се насяват). Когато има добре поддържана смеска, плевелите не могат да превземат поляната. Но това ще рече редовно поливане, косене и торене. Ако нямате тази възможност, хвърляй някаква сухоустойчива смеска, поливайте доколкото може, и после косете редовно. Ще остане това, което е устойчиво. Като една природна поляна. При редовно косене едногодишните плевели постепенно изчезват. Ръчно опитайте да извадите всичко с дълбоки корени - тръни, лапад...Глухарчетата поне са красиви, с тяхната многобройност трудно се справя човек. :)

Ако искаш нова трева , или пръскай с хербицид, както е посъветвала Саша, или го фрезовайте и сейте наново. Но е много трудоемко, иска пак заравняване, валиране.... И редовна поддръжка, иначе няма как.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от greeneyed »

ljuboznatelna написа: Апр 17, '18, 09:31 Глухарчетата поне са красиви, с тяхната многобройност трудно се справя човек. :)
На съседите поляната е занемарена и има хиляди глухарчета , които ръсят семена към нас. :ufff: Оградата е мрежа и няма край това засяване с глухарчета. Освен да се вдигне бръшлян по оградата, не виждам какво друго мога да направя , поне малко да ги огранича тез семена.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
mpetkova
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 18, '18, 15:40

Re: Трева - Райграс?

Мнение от mpetkova »

Здравейте! От четири години имаме засят райграс и досега винаги е бил в перфектно състояние. От две седмици започна да жълтее на петна и става все по-зле. Поливаме го веднъж в седмицата и косим веднъж. Някой има ли идея на какво може да се дължи това пожълтяване?
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1682
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от darina1960 »

Mpetkova, и моята така стана, благодарение на троскота, който упорито плъзна навред. Неизтребим е. Чистих механично с правата лопата. На следващата година пак се появи. Разгледай си тревата за тази напаст. Освен това нещо под земята си прави тунели и там където си върви тревата не е както трябва. Това е при мен. При теб може да е друго. Ако се включи някой с друг съвет. Успех с борбата от мен. :daaa:
mpetkova
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 18, '18, 15:40

Re: Трева - Райграс?

Мнение от mpetkova »

При нас в двора има засяти два сорта райграс, които са един до друг /просто свърши семето от едния и продължихме с друг/. На единият нищо му няма, но при другия се получи ето това:
Изображение
Изображение
Затова си мисля, че не е от някое животно, по-скоро болест. Моля, ако някой е запознат да ме посъветва какво да правя.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”