Трева - Райграс?

Потребителски аватар
sasha
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб фев 06, 2010 10:40 am

Re: Трева - Райграс?

Мнение от sasha » ср мар 14, 2018 6:25 am

lori написа:
вт мар 13, 2018 9:18 pm
Луковичните цветя не са в тревата,но са близо и страх ме е докато пръскаме да не ги унищожим. И за да засеем нова трева трябва ли да махнем старата. До сега мъжа ми се занимаваше с райграса,но нещо не се справя,трябва да взема нещата на свои ръце
Лори, изпратИ снимка на тревата, да видим какво разбираш под „несправяне”. Предполагам, че вече се налага вертикутиране, подсяване и песъкуване.

lori
Kафенце
Регистриран: пон юли 27, 2015 6:42 pm

Мнение от lori » ср мар 14, 2018 11:36 am

Изображение :oops:

Потребителски аватар
sasha
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб фев 06, 2010 10:40 am

Мнение от sasha » ср мар 14, 2018 10:49 pm

Лори, ти нямаш трева, имаш само плевели. Според мен, когато стане топло/над 20°С/ напръскай с тотален хербицид и след седмица или, когато всичко изсъхне, изчистваш и засаждаш отново. Това трябва да стане/засаждането/ до края на април, за да има влага. За засаждането, трябва да прочетеш и да спазиш технологията.
Все пак, добре е и друго мнение да вземеш, но това на снимката никак не ми харесва. Не мога да си обясня, по каква причина се е стигнало до тук. Добре е да си изясниш причините, за да не се повтори. :stiskam:

lori
Kафенце
Регистриран: пон юли 27, 2015 6:42 pm

Мнение от lori » ср мар 14, 2018 10:57 pm

Аз знам причините. Първото райграса ни не е за слънце и второ не поливаме редовно.Тази година нарочно я оставихме,за да подновим.Не искам да повторя същите грешки,затова търся съвети.Но ме притеснява имам доста лалета и зюмбюл покрай "тревата",да не заминат и те. Миналата година пръскахме с Магнето Хибрицид,но само 1-2пъти и не забелязах да има ефект.

Потребителски аватар
ljuboznatelna
Кафе машина
Регистриран: вт яну 26, 2010 1:13 pm

Мнение от ljuboznatelna » вт апр 17, 2018 9:31 am

Има семена и те ще продължат да излизат (и да се насяват). Когато има добре поддържана смеска, плевелите не могат да превземат поляната. Но това ще рече редовно поливане, косене и торене. Ако нямате тази възможност, хвърляй някаква сухоустойчива смеска, поливайте доколкото може, и после косете редовно. Ще остане това, което е устойчиво. Като една природна поляна. При редовно косене едногодишните плевели постепенно изчезват. Ръчно опитайте да извадите всичко с дълбоки корени - тръни, лапад...Глухарчетата поне са красиви, с тяхната многобройност трудно се справя човек. :)

Ако искаш нова трева , или пръскай с хербицид, както е посъветвала Саша, или го фрезовайте и сейте наново. Но е много трудоемко, иска пак заравняване, валиране.... И редовна поддръжка, иначе няма как.
Изображение

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » вт апр 17, 2018 12:00 pm

ljuboznatelna написа:
вт апр 17, 2018 9:31 am
Глухарчетата поне са красиви, с тяхната многобройност трудно се справя човек. :)
На съседите поляната е занемарена и има хиляди глухарчета , които ръсят семена към нас. :ufff: Оградата е мрежа и няма край това засяване с глухарчета. Освен да се вдигне бръшлян по оградата, не виждам какво друго мога да направя , поне малко да ги огранича тез семена.
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

mpetkova
Kафенце
Регистриран: ср апр 18, 2018 3:40 pm

Мнение от mpetkova » ср май 02, 2018 10:56 am

Здравейте! От четири години имаме засят райграс и досега винаги е бил в перфектно състояние. От две седмици започна да жълтее на петна и става все по-зле. Поливаме го веднъж в седмицата и косим веднъж. Някой има ли идея на какво може да се дължи това пожълтяване?

Потребителски аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: чет яну 31, 2013 6:17 pm

Мнение от darina1960 » ср май 02, 2018 12:18 pm

Mpetkova, и моята така стана, благодарение на троскота, който упорито плъзна навред. Неизтребим е. Чистих механично с правата лопата. На следващата година пак се появи. Разгледай си тревата за тази напаст. Освен това нещо под земята си прави тунели и там където си върви тревата не е както трябва. Това е при мен. При теб може да е друго. Ако се включи някой с друг съвет. Успех с борбата от мен. :daaa:

mpetkova
Kафенце
Регистриран: ср апр 18, 2018 3:40 pm

Мнение от mpetkova » ср май 02, 2018 1:10 pm

При нас в двора има засяти два сорта райграс, които са един до друг /просто свърши семето от едния и продължихме с друг/. На единият нищо му няма, но при другия се получи ето това:
Изображение
Изображение
Затова си мисля, че не е от някое животно, по-скоро болест. Моля, ако някой е запознат да ме посъветва какво да правя.

bpetrova
Кана кафе
Регистриран: пет май 06, 2016 7:40 pm

Мнение от bpetrova » ср май 02, 2018 1:39 pm

Аз поливам всеки ден...Може би му е малко водата, може да има липса на микроелемент...

gospodinov
Баш кафе майстор
Регистриран: ср мар 04, 2015 10:16 am

Мнение от gospodinov » ср авг 01, 2018 12:30 pm

Тъй-като двора ние голям, искам една част от него да засадя плодни дръвчета.
Искам да засея и трева(около дръвчетата), която не иска поливане и често косене (кой ли не иска такава :)).
Има такива тревни смески за овощни градини и лозя, но като че ли са доста скъпи и в големи опаковки.
https://semenata.shop/%Dа1%82%D1%80%D0% ... 0%BA%D0%B8
Някой намерил ли е по-евтино решение?

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » чет авг 02, 2018 11:42 am

gospodinov написа:
ср авг 01, 2018 12:30 pm

Искам да засея и трева(около дръвчетата), която не иска поливане и често косене (кой ли не иска такава :)).
Ако можеш да вземеш семена от трева, която е точно в твоя регион- някой да е събрал сено и да има узрели семена. Имам предвид, че тревата, която виждам около градината, по пътя също, е най-устойчива , най-подходяща за конкретния регион. Дали ме разбра, Господинов? :dovolen:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

gospodinov
Баш кафе майстор
Регистриран: ср мар 04, 2015 10:16 am

Мнение от gospodinov » чет авг 02, 2018 11:47 am

:daaa:
greeneyed написа:
чет авг 02, 2018 11:42 am
gospodinov написа:
ср авг 01, 2018 12:30 pm

Ако можеш да вземеш семена от трева, която е точно в твоя регион- някой да е събрал сено и да има узрели семена. Имам предвид, че тревата, която виждам около градината, по пътя също, е най-устойчива , най-подходяща за конкретния регион. Дали ме разбра, Господинов? :dovolen:
:daaa: Напълно, даже имам нещо в предвид!

ninkatatata
Кафе с мляко
Регистриран: ср окт 24, 2012 8:03 pm

Мнение от ninkatatata » съб авг 04, 2018 6:40 pm

Чудя се каква трева ще избирам ,от къде да я поръчам. Помагайте с избора ,моля ви.Не че поливната е готова ,но работим по въпроса .Поне да съм готова със семената.Мястото е слънчево,имаме кладенец т.е. може да се полива .Сега заравнявам терена ,чакам оферти от фирми за напоителни и силно се надявам на есен да успея да я сея.Пръсках два пъти с раундъп.Първия път беше май.Втория път обаче закъснях явно ,имаха семена тревите ,беше преди месец.След това виках машина заравнихме и сега преди дъждовете изорахме.Но гледам ,че са покълнали тревички доста като разсад са .Сега да прекопая ли или пак да напръскам още веднъж.Как ще ги уморя повече? А имам време май да напръскам?

elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: чет юни 19, 2014 4:03 pm

Мнение от elmaz » нед авг 05, 2018 8:56 am

ninkatatata написа:
съб авг 04, 2018 6:40 pm
Чудя се каква трева ще избирам ,от къде да я поръчам. Помагайте с избора ,моля ви.Не че поливната е готова ,но работим по въпроса .Поне да съм готова със семената.Мястото е слънчево,имаме кладенец т.е. може да се полива .Сега заравнявам терена ,чакам оферти от фирми за напоителни и силно се надявам на есен да успея да я сея.Пръсках два пъти с раундъп.Първия път беше май.Втория път обаче закъснях явно ,имаха семена тревите ,беше преди месец.След това виках машина заравнихме и сега преди дъждовете изорахме.Но гледам ,че са покълнали тревички доста като разсад са .Сега да прекопая ли или пак да напръскам още веднъж.Как ще ги уморя повече? А имам време май да напръскам?
Пръскай :dovolen: Всички семена ще тръгнат, така че пръскай.
Прочети темата - Кестен (kesten) има предложения за добра трева.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet

Отговори

Върни се в “Градини и дизайн”