Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Публикувай отговор
just

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от just »

Ще се огранича само със стъпки и без джвъчки :hihihi: и нямам зокуми :stongue:
За да не обикалям, трябва да помисля, дали и как по подобни уж стъпки да мога да се качвам на горното ниво, без това отстрани да изглежда като явни стълби, някаква маскировка на част от стъпките ли ... :hmmm:

Това с междинния по височина зид също е интересно :hmmm: Хем ще може да се скрие лявата колона с някое иглолистно.

А топ предложението ти някак не ми се връзва с околния реден камък :lol:

vbox са ми недостъпни на този комп., но кво имаш против лозите на хората ? Наесен знаеш ли какъв грозд може да получиш в колет :hihihi: :tzeluvka:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

Имам въпрос към притежателите на скални кътчета. Имам някои от растенията, предназначени за скален кът - ами не обичаха нито сухо, нито много влага, и ми е интересно как се държат в скалния кът? Седумите ми например се развиваха прекрасно на влагата пролетта, сега не изглеждат толкова добре. Един, който е на по-суха почва, почти е умрял. Изобщо ми е голяма чуденка колко и как да ги напоявам на бъдещия скален кът, за да не ги уморя.
dal

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от dal »

ljuboznatelna написа:Имам въпрос към притежателите на скални кътчета. Имам някои от растенията, предназначени за скален кът - ами не обичаха нито сухо, нито много влага, и ми е интересно как се държат в скалния кът? Седумите ми например се развиваха прекрасно на влагата пролетта, сега не изглеждат толкова добре. Един, който е на по-суха почва, почти е умрял. Изобщо ми е голяма чуденка колко и как да ги напоявам на бъдещия скален кът, за да не ги уморя.
аз поливам , може да не е често колкото цъфтящите , обаче все пак като се натреска почвата , какво?!
да си викам -ооо то е кактус и нема вода за него?!
само във вицовете налъмите цъфтят на сухо...
алпинеумните и растенията за сухо просто не харесват гьол и искат варовито и отцедливо , но не са от стиропор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от scleri »

Кактусите и сукулентите , поне деветдесет и девет процента от тях , не са пустнинни растения / масово разпространено заблуждение /. Те идват от райони където дъждовете са разпространени неравномерно във времето, но все пак вали. При това когато вали, вали като из ведро. Само че от един дъжд до следващия може да мине доста време. За това растенията там са се научили бързо да се запасяват с влага когато я има, и след това да изразходват много икономично. От тук следва и начина на поливане на такива растения. Поливаме рядко, но обилно. Скалния кът трябва да е добре дрениран и да не позволява задържането на вода. При поливането почвата трябва да се намокри в целия и обем, а след това да има възможност да исъхне за няколко дена, максимум седмица. / От тук още едно условие. Скалния кът не трябва да има дебел слой почва, а само толкова колкото може да обхване кореновата система на растенията сяти в него. Останалото да са камъни и дребен чакъл. / Следващата поливка се прави няколко дни, до седмица след като почвата е исъхнала напълно / зависи от това какви видове сукуленти има в конкретния скален кът / и в зависимост от времето. Ако то е по-хладно поливката може да се отложи и до десетина и повече дни след като почвата е исъхнала. Когато в скалния кът има не само сукулентни растения почвата на двете групи трябва да е разделена механично и двете групи да се поливат по различен график, но това е близко до ума и няма смисъл да се обяснява.
Има една основна грешка която хората допускат при отглеждането на сукуленти и в частност на кактуси. Тя за съжаление е масово разпространена. Никога не поливайте кактуси и сукуленти с капкомер. / През ден, два с малко водичка. / Когато поливате поливайте обилно. Така че водата да потече през дренажните отвори / ако е саксия / . Следващата поливка обаче трябва да е след като почвата е исъхнала от предната, а за доста от видовете и дни, до седмици след това.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

johnstalker, първото е хаутиния, второто сантолина, а третото? Хаутинията не изглежда добре на сухо място, обича влага, по възможност постоянна.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от johnstalker »

ljuboznatelna написа:johnstalker, първото е хаутиния, второто сантолина, а третото? Хаутинията не изглежда добре на сухо място, обича влага, по възможност постоянна.
Бялото е каскадно калдаръмче, а розовото също е незнайно. :daaa:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от lila »

:sheart: :sbear:
Аватар
iliana6810
Kъсо кафе
Мнения: 62
Регистриран на: Сеп 5, '11, 15:22
Местоположение: Бургас

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от iliana6810 »

И сега, ако кажете от къде да се сдобия и аз с растения за алпинеум ще ви бъда много благодарна
http://iliana6810.snimka.bg/?profile,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Моята тема
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=49&t=2717" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”