Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Публикувай отговор
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Diyana »

В една от темите Любознателна е публикувала страхотен начин за покриване на почти всякаква повърхност с мъх:
Ще я цитирам: Достатъчно е да срежете харесалия ви мъх - в неговата зелена маса винаги ще се намери достатъчно количество спори Изсушете мъха за два дни и надробете - стрийте или ситно нарежете. Това ще е изходния материал. Мъховете се развиват в кисела среда, в сенчести места. За създаване на кисела среда са подходящи бактериите, съдържащи се в млечнокиселите продукти.Смесете чаша брашно с чаша айрян (50% мляко) (в оригинала е Пахта , което не разбрах на кой наш продукт отговаря), добавете 2 пакета мая, 2 супени лъжици захарен сироп (четвърт чаша захар на една трета чаша вода) и една и половина чаша надробен мъх. Поставете сместта на слънце. След три дни се появява неприятна миризма, което значи, че сместта е готова (на тукашните жеги си мисля, че ще й трябва по-малко).
Щедро нанесете с четка където е необходимо.Не е задължително да е цялата повърхност, може да създадете произволен рисунък. Ако покриете с полиетилен и оставите на сенчесто, след две седмици ще се появи плесен, а след осем седмици - пухкав мъх, придаващ на изделието "антикварен" вид.

Графти от мъх: http://www.leikapeika.org/eko-grafiti-ot-muh" onclick="window.open(this.href);return false;

Как се правят: http://www.leikapeika.org/muh-grafiti-recepta" onclick="window.open(this.href);return false; Нагледно е, но ако някой има желание, да поясни какво точно включва рецептата (на английски е)
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Магдалена »

:daaa: Благодаря на всички за градивната критика и конструктивните предложения, ще са ми от полза.Да си призная, ваната в първия й вариант беше вкопана в земята, но рискувах при силен дъжд да се стичат в нея всички води и пясъци(или пък да намеря вътре някое от палавите си внучета) и затова я повдигнах с 50-тина сантиметра; около нея има два големи камъка, именно за сядане и почивка;около бетоновия перваз само вляво има около 2 метра помощна пътечка, другото е до нивото му със земя, явно не се вижда добре и като цяло скалният кът не е съвсем хоризонтален, има височина от 50-60 см; засях есенни луковици и сложих по средата в участъците по-високи растения, които се надявам допълнително да го издигнат визуално; около бетона ще сложа както ме съветвате сукулентни и ниски пълзящи иглолистни(вече има няколко);знам, че сега е много голо и непривлекателно, но се надявам с ваша помощ(напътствия) да придобие по-привлекателен вид.Пък и винаги мога да го променя,да"сниша" ваната или съвсем да я махна;макар, че ,честно казано,не ми се иска! Навярно ще опитам рецептата с приготвянето на мъх за залепване;ще споделя.Отново ви благодаря! :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

Аз я пробвах, не стана, поне засега. Но не вярвам и в бъдеще да се получи, нямам достатъчно влага и сянка. Мъх ми се образува не където искам, а между тревата на най-сенчестото, където се задържа повече вода.
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от zmei4o »

аз да вметна, че има една съставка, която сте забравили 8-) ;) линк
на картинката отдолу пише
Изображение
водо-задържащ гел ;)
според мен може да се ползва гела от превръзка или памперс :)
доколкото знам той задържа 500 пъти теглото си
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Магдалена »

:hmmm: А някой ползвал (пробвал) ли е един изкуствен мъх, продават го в Бриколаж на чимове;ако може да се лепи? :?:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

Това е скалния кът, на който пуснах снимка по-рано в недовършен вид. Поглед от различни точки:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Растенията са садени в началото на лятото и са още малки.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Diyana »

Къде е това...на Брезовско ли?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от ljuboznatelna »

Да, там е.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от Diyana »

Страхотно е станало...не ми идва дума за повече от страхотно...ама е направо жестоко... :potekoha: Ето към такова нещо се стремя, ама да видим... :hmmmmmm:
незабравка

Re: Изграждане на скален кът и избор на растения за него

Мнение от незабравка »

Ето един скален кът за мързеливци или заети хора,които нямат време да плевят.Мястото е равно,а не под наклон.Първо го застлах с мембрана против плевели.После изрязах дупки в мембраната,приготвих си обогатена смес и засях растенията.Помежду тях разположих тук-таме големи камъни, а върху останалата площ насипах малки камъни,събирани от къде ли не-речни,морски,сиво-син гранит от планината,лъскав от слюда пясъчник ,червеникав варовик от Каварна и др.Тук растат няколко вида флоксове,карамфилчета,мащерка,алисум,платикодон,ерика,армерия и два японски клена
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”