Китки за сянка

Публикувай отговор
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от sofy »

:hmmm: Никога не съм подлагала на съмнение твърдението за йода и орехите. То е като някаква аксиома . :lol:
Но по пътя на пробата и грешката знам, че много сенколюбиви виреят под орехите. Мислех си, че е защото събирам листата на есен и така "спасявам" растенията. Голям зор е ;) у но ще продължа да го правя, а инфо за йода ще потърся. Благодаря Бреда :tzvetentze:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Lilly »

винаги се радвам да научавам нови неща.
Не съм чела, приемах на доверие, че гадният агент в листата е йодът.
Но в крайна сметка изводите са верни - ореховите листа не се използват за компостиране и не трябва да остават в градината , трябва да се събират и изгарят. Юглонът е токсичен за растенията, но се разгражда при изгаряне. Аз не ги горя, защото градината ми е в гората, но много внимателно събирам листата
Софи, ти си абсолютно права, че спасяваш растенията си, като събираш листата. Просто името на токсичното вещество е друго, но и да не е йод, пак си е вредно за растенията..
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Breda »

Чудя се дали наистина е силно преувеличено пагубното действие на листата на ореха,ето тук една рускиня разказва,че опитът и показва ,че е точно така
http://www.gardenia.ru/pages/greckiy001.htm

А тук даже се препоръчва торене на овошки с орехова шума и не се отрича слагането му в компост,но не повече от 25%
https://sinor.bg/50318-mozhem-il-da-izp ... -gradinata

:hmmm: Дали пък това не е поредната заблуда,нещо като 100 пъти повторена лъжа -става истина.Орехът ми вече интензивно взе да хвърля листа,събирам ги,разбира се,главно от естетична гледна точка засега
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Lilly »

Breda написа: Авг 14, '18, 09:09 Чудя се дали наистина е силно преувеличено пагубното действие на листата на ореха
няма как да знаем - от това четене от тук - от там в нета, до истината трудно се стига
имам храсти около орех, които определено не растат добре, но това може да се дължи на сянката, на повечето влага ...
под ореха растат солидаго, астри, лизимахия / и то в една част, в която вече и листата не чистя/ и нямат абсолютно никакъв проблем, да не говорим за глухарчетата, които растат огромни и от които отърване няма.
Така че - за мен е хубаво , че повдигна тоя въпрос, защото наистина на толкова места съм изчела за вредата от листата на ореха, че дори не бих се сетила да мисля по въпроса.
Но аз чистя всички листа есен / а това е сериозна офанзива/ - и тревата, и лехите с цветята .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

Breda написа: Авг 14, '18, 09:09 Чудя се дали наистина е силно преувеличено пагубното действие на листата на ореха,ето тук една рускиня разказва,че опитът и показва ,че е точно така
http://www.gardenia.ru/pages/greckiy001.htm

А тук даже се препоръчва торене на овошки с орехова шума и не се отрича слагането му в компост,но не повече от 25%
https://sinor.bg/50318-mozhem-il-da-izp ... -gradinata

:hmmm: Дали пък това не е поредната заблуда,нещо като 100 пъти повторена лъжа -става истина.Орехът ми вече интензивно взе да хвърля листа,събирам ги,разбира се,главно от естетична гледна точка засега
Може и да няма точно йод не съм им изследвала химичния състав на листата, но за компост и последващо торене листата на ореха не стават. Пробвала съм и още не мога да си оправя една леха пред къщата която бях напълнила с компост от угнили листа от орех. Аз имам два ореха в градината и първото нещо което пробвах беше да ги трупам на купчини да гният и после да торя с тях. Това ми се видя най-пестящо сили. Добре че първо пробвах да торя в цветната леха а не в зеленчуковата градина. Не съм химик не съм изледвала химичния състав и честно не ме интересува. Просто давам съвет друг да не повтартя мойте грешки. С другите листа от овошки и декоративни храсти този проблем го няма. Другото което ми прави впечатление е че в купите с компост от трева и листа от другите ми дървета в градината винаги има личинки на златки, торни червеи и разни други гадини, които се занимават с прерабортката на целулозата, но в купите от листа на орех никога не съм намирала такива гадини. В последните 5 и повече години или ги горя ако е сухо времето или ги събирам в чували и ги изхвърлям.

Бреда ако иска може да пробва с нейния орех и да сподели какви са резултатите. Може пък аз да бъркам.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Breda »

Това да не си специалист в дадена област ,но да имаш задоволителни или общи познания в нея ,не му ли викаха обща култура :hmmm:
Ама си права де.Както се казва в оня виц" Обща култура е да знаеш,че преди Цезар да стане салата е бил император" :lol:
В края на краищата какво ни помага в живота да знаем това :lol:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от МГХ »

Не знам дали това ще помогне, но зеленчуковата ми градина е на мястото на огромен орех, който отрязахме. Не изкоренихме, именно защото беше огромен и корените му си останаха да гният в земята. Почистихме под него-основно диви къпини, шипки, глухарче, коприва и бръшлян, обърнахме с права лопата и от тогава 7-8 години вече има зеленчуци. Не съм изхвърляла листата, нито почва и не съм забелязала да влияе по някакъв начин.Първите три години поради чистото и неизползвано място имах чудесни зеленчуци.После почнаха маните.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Lappland »

Леко напреднах със сенчестата част

Преди:
Изображение

Изображение



След:
Изображение

Иглолистни, лалета
В задната част напролет ще слагам дива лоза и бръшлян, сега са пуснали корени и ще ги дундуркам в саксии вътре зимата
Изображение

Хости, хортензии, чемшири
Изображение


Остана да донеса момини сълзи от гората
Всички събрани камъни мисля да ги разпръсна отгоре между засаденото
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Lappland »

Сложих и момини сълзи, дано се хванат този път

Намерих и някакво почвопокривно, зелено и през зимата, Asarum europaeum, мисля да го потърся напролет и да го пробвам дали ще му е добре тук
Слжих и един бял рододендрон както и още лалета
Използвах и част от мястото за резници от рози

Наскоро разбрах, че имало градинска фуксия, зимоустойчива
Дано намеря и от нея за проба


Намерих темата за природосъобразното земеделие и подобряване на почвата с есенни култури
Вече е късно, но догодина края на август може да пробвам между гнездата с лалета
Даже се замислям дали още пролетта да не почна и да ги подрязвам ниско
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Breda »

Понеже единствената ми сянка в момента е под един огромен орех,а имах доста сенколюбиви,които се наложи да преместя и повечето от които приютих там и ги мисля,започнах да се ровя в нета,да разбера как ще им се отрази юглона.Намерих ето тази статия,има списък от растения ,толерантни към юглон и изобщо как се процедира със садене под и около орех.Поствам я,може да е полезна за някого

https://extension.psu.edu/landscaping-a ... ing-plants

А след това лято ще имам и известен опит с развитието на моите растения.Надявам се,не печален.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”