Трева - Райграс?

Публикувай отговор
Deleted User 1445

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Deleted User 1445 »

Незабравче, благодаря :tzeluvka:

Нинка, изглежда много добре :daaa: изпревари студовете и си имаш прекрасно килимче :tzvetentze:
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Аника »

Разкошни тревички
Нашата беше без поливка близо 2 месеца и не е добре..жива е, ама нищо общо с каквото трябва
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от daxc »

Имам участък от двора който е на изцяло южно изложение. Чудех се каква трева да посея. Миналата година бяхме на почивка в Турция и ми направи впечатление, че имат "райграс" много по-различен от общо разпространения в България.
Гъст, нисък и носещ на стъпване, почти не се полива и коси. Казаха ми, че бил декоративен троскот.
Сега съм решил да засея такава трева.

Имате ли впечатление от затревяване с декоративен троскот?

Основно ме интересува, колко бързо израства и прави плътен килим, защото преди 3 години наторих двора с оборска тор и до ден днешен не мога да се оттърва от дива детелина. На всеки изкоренен корен се появяват няколко. Раундъп и Наса доказано не помагат.
Не знам кое растение ще надделее - декоративния троскот или детелината.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Margaritenia »

daxc написа: Фев 3, '19, 20:58 Не знам кое растение ще надделее - декоративния троскот или детелината.
Срещу детелина съм пръскала с Optica Trio, много съм доволна, за седмица до 10 дни тревата се изчисти от детелината и така цяло лято, но сега отново има туфи...предполагам, че е неизбежно, до нас е поле и всякакви семенца ми идват на гости!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от daxc »

Есента мислех да обгоря земята с газова горелка с идеята всяко семенце да бъде изпечено, но пропуснах. Вече е късно.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ljuboznatelna »

daxc написа: Фев 3, '19, 20:58 Имам участък от двора който е на изцяло южно изложение. Чудех се каква трева да посея. Миналата година бяхме на почивка в Турция и ми направи впечатление, че имат "райграс" много по-различен от общо разпространения в България.
Гъст, нисък и носещ на стъпване, почти не се полива и коси. Казаха ми, че бил декоративен троскот.
Сега съм решил да засея такава трева.

Имате ли впечатление от затревяване с декоративен троскот?

Основно ме интересува, колко бързо израства и прави плътен килим, защото преди 3 години наторих двора с оборска тор и до ден днешен не мога да се оттърва от дива детелина. На всеки изкоренен корен се появяват няколко. Раундъп и Наса доказано не помагат.
Не знам кое растение ще надделее - декоративния троскот или детелината.
Да, прави бързо. Но е за ливади без цветни лехи. Има качествата на обикновения троскот - зимата жълтее и съхне, а лятото е агресивен и превзема цветята. Ако в градината има само дървета и храсти, и не те дразни жълтеенето зимата, става. На сянка не се представя добре.
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Трева - Райграс?

Мнение от Ава_и_мама »

daxc, от любопитство погледнах в Гугъл дали "твоят " троскот е моят троскот, с който се боря безброй години. Имам в градината петно от около половин квадрат , с който не мога да се справя, какви ли не "магии" му прилагам! Кой с каквото каже да го пръскам, засипван, изкопавам и няма резултат. Изчезва за известно време и пак се появява.
Та, моят съвет е да си помислиш и прочетеш за него преди да предприемеш тази генерална стъпка, защото после ще ти бъде изключително трудно (дори невъзможно,) да се отървеш от него.
Това което прочетох за декоративния троскот е, че е инвазивен и ще ти цитирам едно изречение от статията - "... троскота има дълбока коренова система, която в ситуация на продължително засушаване и при пропускливост на почвата може да достигне до над 2 метра дълбочина...."
Направо се ужасявам като си го представя какво се случва под земята.... :shock: :o
Може да е красиво, но дали си заслужава да го причиниш на градинката си!?!
Според мен връщане назад няма да има....
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ljuboznatelna »

Той всъщност е много фин и не прилича на обикновения троскот, който познаваме.Като фина власатка е. Но си пълзи като троскот. Не зная колко са му дълбоки корените, но се борих с него в една чужда градина, беше допълзял в лехата, върху мулча, и се беше хванал здраво с корени в геотекстила под мулча. Тоест това предпазване от тревите беше станало абсолютно безмислено. Във въпросната градина не е само декоративен троскот, той е част от тревната смеска. Зимата тревата изглежда леко изсъхнала, пролетта се възстановява. Но заради изсъхналата част се налага грапене всяка пролет.
Предимството му е, че при засушаване има там и нещо зеленко, ако изсъхне другата трева :)
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от daxc »

Не бях помислил за цветята.
Предложете някоя алтернатива за директно слънце, да се полива по-рядко и да може детето да играе върху нея, без да губи декоративния ефект.
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от tsvetina »

Тази пролет се борим с мъх в тревата. Проблемът идва според мен от сянката на дърветата и на гаража. Минахме с аераторно гребло, посъветваха ме да пръскам с железен сулфат. Моля, ако някой има опит, да сподели. :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”