Текомария (Tecomaria)

Публикувай отговор
dal

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от dal »

scleri написа:
Майкъл написа: а се чудя защо купуваш текома
след като я има навсякъде по оградите
и резваш 50см. пръчка
полагаш я на дълбочина една педя , но хоризонтално
и само една пъпка навън....и това е :daaa:

Влезнах във форума да питам може ли Текома да се размножи с резник и намерих отговора преди да съм попитал. Само един уточнявяващ въпрос. В кой сезон се прави тази работа? Сега късно ли е вече ?
мисля че не е , обаче сега погледнах в моите книги пише с отводи заложени сега , било сигурния метод...
вероятно вадиш пролетта и разделяш растенията
с резници хоризонтираш и малко пъпка отгоре , сега също може, ама да не е на фул слънце -дават го за резници края на лятото :stiskam:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от scleri »

С отвод няма да мога защото растението е на такова място където просто не може да се положи отвод. От двете му страни има други растения. Отзад стена, а отпред паркинг.
Ще си "открадна " два, три резника, и ще ги заровя някъде където слънцето ще ги вижда само преди обяд. Не съм сигурен обаче за месец, два / колкото остават до първите студове / дали ще успеят да се вкоренят достатъчно и да оцелеят през зимата. Нищо не пречи да опитам разбира се.
А какво ще кажете за вариянта дълго сандъче за цветя пълно с пръст, и в него заровен резник. Ще може след захлаждането да се премести на по слънчево място, но пък дали е достатъчно дълбоко за корените.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от lila »

Имам някакъв спомен че не му пречи сезона - за вкореняване на резник :hmmm:
dal

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от dal »

scleri написа:С отвод няма да мога защото растението е на такова място където просто не може да се положи отвод. От двете му страни има други растения. Отзад стена, а отпред паркинг.
Ще си "открадна " два, три резника, и ще ги заровя някъде където слънцето ще ги вижда само преди обяд. Не съм сигурен обаче за месец, два / колкото остават до първите студове / дали ще успеят да се вкоренят достатъчно и да оцелеят през зимата. Нищо не пречи да опитам разбира се.
А какво ще кажете за вариянта дълго сандъче за цветя пълно с пръст, и в него заровен резник. Ще може след захлаждането да се премести на по слънчево място, но пък дали е достатъчно дълбоко за корените.
според мен в сандъче имаш много добри шансове както си го намислил , няма да е тясно , нали са нови коренчета и март ще е в градината :stiskam:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от johnstalker »

scleri написа:...
Влезнах във форума да питам може ли Текома да се размножи с резник и намерих отговора преди да съм попитал. Само един уточнявяващ въпрос. В кой сезон се прави тази работа? Сега късно ли е вече ?
Аз безпроблемно успях да вкореня в перлит няколко резника в началото на пролетта. Ползвах стеблени резници с по два възела, единия заравях. :daaa: Напролет направо и в градината да ги набодеш, пак ще се хванат.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от Гео, граф »

Преди седмица си купих семена на жълта текома ''Златото на маите'' от М и М Трейдинг, засях ги и днес имам това :ieeee: :ieeemyzh:

Изображение

... кога ли ще мога да снимам нещо такова :hmmm: :nod:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
cwetomira
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Фев 3, '11, 15:45

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от cwetomira »

Снимката е от съвсем друг вид,който доколкото знам не е зимоустойчив-Текома станс/Tecoma stans/
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от Мария Николова »

cwetomira написа:Снимката е от съвсем друг вид,който доколкото знам не е зимоустойчив-Текома станс/Tecoma stans/
Язък! :svekurva: Значи затова никъде у нас още не съм срещнала жълта текома... :snif:
Графиньо ще следим експеримента ти. Време е за нова снимка - да видим още колко семена покараха. :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от Гео, граф »

Нова снимка в неделя, за да имам добра светлина. Засега се представят повече от добре - от 6 семки поникнаха 4, като една е двойна :ieeee: :ieeee: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от Shagrath »

Някъде по - горе бше писано, че издържа до - 5 градуса, което изобщо не е вярно. Спокойно си расте по оградите в цяла южна България ( за северна не мога да кажа) и даже съм виждал такава с дебелина на стъблото окло 8 - 10 сантиметра в едно хасковско село.
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”