Текомария (Tecomaria)

Потребителски аватар
Майкъл
Виенско кафе
Регистриран: пон мар 15, 2010 1:58 pm

Текомария (Tecomaria)

Мнение от Майкъл » ср мар 31, 2010 2:10 pm

Лиана от обширното семейство на бигнониите, вид кампсис-текома.
Мощна лиана правеща обилна листна маса и продължителен цъфтеж.
Няма изисквания към почвата или други глезотии.
Размножава се лесно с пресни резници и дава цвят на първата година.
Издържа до минус 5 градуса и за сега я отглеждам на закрито
но виждам че се измъчва.
Преди няколко дни заложих резници навън за да проверя как ще са през зимата.

Може да се оформя като дръвче.
Изображение

Ето цъфнала като лиана.
Изображение
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74

naska50
Кана кафе
Регистриран: чет дек 03, 2009 7:18 am

Re: Текомария (Tecomaria)

Мнение от naska50 » ср мар 31, 2010 6:14 pm

Ах, тази текомария- за кой ли път опитвам, опитвам и все не успявам. И този път не успях... :cry:

Потребителски аватар
Майкъл
Виенско кафе

Мнение от Майкъл » ср мар 31, 2010 6:19 pm

naska50 написа:Ах, тази текомария- за кой ли път опитвам, опитвам и все не успявам. И този път не успях... :cry:
понеже имам много резници и преди седмица боднах 5-6 навън
и са свежи и май ще се прихванат всичките :daaa:
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74

naska50
Кана кафе

Мнение от naska50 » ср мар 31, 2010 6:52 pm

Дано нещо поне при теб стане, та най.после да я имам-много голям мерак ми е, знаеш, а пък тя все ми се опъва.Една лианка ми се прихвана от последните, но не мога да я оприлича на кое цвете е-една тънка, тънка и дълга.... :hmmm:

Потребителски аватар
Майкъл
Виенско кафе

Мнение от Майкъл » ср мар 31, 2010 6:54 pm

naska50 написа:Дано нещо поне при теб стане, та най.после да я имам-много голям мерак ми е, знаеш, а пък тя все ми се опъва.Една лианка ми се прихвана от последните, но не мога да я оприлича на кое цвете е-една тънка, тънка и дълга.... :hmmm:
Пандорея трябва да е :daaa:
0888/70-58-74

naska50
Кана кафе

Мнение от naska50 » ср мар 31, 2010 6:59 pm

Пандореята се прихвана още миналата седмица, тази е с по-тънки листа , назъбенки по края, малко листенцата са разположени както на клематисите.

Потребителски аватар
teta
Kафенце
Регистриран: нед мар 28, 2010 6:44 pm

Мнение от teta » вт апр 06, 2010 2:03 pm

Имам нужда от съвет:купих си текома преди няколко седмици,продавачката ме убеди,че била тръгнала.Има само три сухи пръчки които излизат от нея,но няма нищо зелено.Моля някой който разбира да ми каже дали има надежда да изкара нещо или просто е изсъхнала преди да я купя.Благодаря предварително :tzvetentze:

Потребителски аватар
Майкъл
Виенско кафе

Мнение от Майкъл » вт апр 06, 2010 3:36 pm

teta написа:Имам нужда от съвет:купих си текома преди няколко седмици,продавачката ме убеди,че била тръгнала.Има само три сухи пръчки които излизат от нея,но няма нищо зелено.Моля някой който разбира да ми каже дали има надежда да изкара нещо или просто е изсъхнала преди да я купя.Благодаря предварително :tzvetentze:
с ножица резваш 1см. от върха и ще разбереш :daaa:
може и леко с нокът по кората да драснеш и ако има зелено значи е жива....
Но
още е рано за текомите да пускат листа ...
някъде към средата на април започват раззеленяване.
0888/70-58-74

Потребителски аватар
teta
Kафенце

Мнение от teta » вт апр 06, 2010 7:51 pm

Благодаря за бързия отговор :tzvetentze: ,но клончетата са сухи .Единствената ми надежда е ако покара отдолу,ако изобщо това е възможно.

Потребителски аватар
Майкъл
Виенско кафе

Мнение от Майкъл » вт апр 06, 2010 8:09 pm

teta написа:Благодаря за бързия отговор :tzvetentze: ,но клончетата са сухи .Единствената ми надежда е ако покара отдолу,ако изобщо това е възможно.
режи постепенно докато стигнеш до почвата..
ако до там е суха няма да поникне ако е в саксия
на воля има шансове да избие от корени
зависи каква е твоята
а се чудя защо купуваш текома
след като я има навсякъде по оградите
и резваш 50см. пръчка
полагаш я на дълбочина една педя , но хоризонтално
и само една пъпка навън....и това е :daaa:
0888/70-58-74

flowers.content
Kафенце
Регистриран: пон апр 05, 2010 8:20 pm

Текомария, Tecomaria, Орлови нокти

Мнение от flowers.content » вт апр 06, 2010 11:05 pm

Изображение

Текомария или Cape honeysuckle (орлови нокти) е пълзящa лиана или увивен храст, с вечно зелени, насрещно разположени и перести листа с големина около 15 см.,назъбени и с дължина около 5 см. През есента и зимата растението цъфти с ярко червено-оранжеви до алени цилиндрични цветове, с големина до 5 см. Ако е подрязана във формата на храст, текомарията може да достигне 3 или повече метра на височина и до 1.5 м на широчина. Ако се остави да се развива като катерещо растение, може да покрие на височина стени от седем и повече метра. Както почти всички култивирани растения и тук има доста хибриди. Един от тях е 'Apricot' - по-малък и по-компактен, с оранжеви цветове. Друг култивиран вид, който се търси много е 'Aurea', цъфти с жълти цветове.
За родно място на Текомарията се смята района на Нос Добра Надежда в Южна Африка, където има повече ендемични растителни видове (местни видове, които не се намират другаде) от което и да е място на света. От там то се е разпространило и култивирало в райони като Хавай и Централна Флорида.
Светлина: Най-добре се развива когато е напълно изложено на слънце, но понася и шарена сянка.
Влажност: Нуждае се от дренаж (оттичане). Желателно е да се полива с мека вода. Текомарията издържа и на суша, когато е в покой.
Студоустойчивост: издържа до -5ºC.
Размножаване: Чрез резници, по всяко време на годината, както и от семена. Друга успешна техника за размножаване е с привеждане на клонки (лиани).
Може да се отглежда като увивно растение (нуждае се от връзване), жив плет, храст или да се ползва като покритие по стръмни склонове или скални насипи. Изключително привлекателни са, когато се използват като каскадни растения по стени или в саксии. Може да се използва и за градинска арка.
Привлича колибри и авлиги, цъфти предимно през лятото. Нараства много бързо. Има няколко подобни американски храста от сорта Tecoma, които имат подобни цветове и се използват по подобен начин.
Isn't it ... voodoo?

Потребителски аватар
teta
Kафенце

Мнение от teta » ср апр 07, 2010 9:41 am

Майкъл написа:
teta написа:Благодаря за бързия отговор :tzvetentze: ,но клончетата са сухи .Единствената ми надежда е ако покара отдолу,ако изобщо това е възможно.
зависи каква е твоята
и резваш 50см. пръчка
Ами аз съм начинаеща цветарка и изобщо не знам кое как се хваща :oops: .От скоро намерих форума и започнах да научавам някой неща.Иначе текомата ми е на воля дано избие от някъде :stiskam: Campsis radicans Flamenco-така пише на етикета.

dal
Наркоман
Регистриран: съб дек 05, 2009 7:06 pm

Мнение от dal » ср апр 07, 2010 9:45 am

teta написа:
Майкъл написа:
зависи каква е твоята
и резваш 50см. пръчка
Ами аз съм начинаеща цветарка и изобщо не знам кое как се хваща :oops: .От скоро намерих форума и започнах да научавам някой неща.Иначе текомата ми е на воля дано избие от някъде :stiskam: Campsis radicans Flamenco-така пише на етикета.
Изображение

режи както са ти казали..ще избие :stiskam:

Потребителски аватар
scleri
Баш кафе майстор
Регистриран: съб юли 10, 2010 1:14 pm

Мнение от scleri » ср авг 25, 2010 1:39 pm

Майкъл написа: а се чудя защо купуваш текома
и резваш 50см. пръчка

Влезнах във форума да питам може ли Текома да се размножи с резник и намерих отговора преди да съм попитал. Само един уточнявяващ въпрос. В кой сезон се прави тази работа? Сега късно ли е вече ?

anica
Kафенце
Регистриран: чет юни 24, 2010 3:49 pm

Мнение от anica » ср авг 25, 2010 1:41 pm

По всяко време на годината - поне така пише в темата - не би трябвало да е проблем :nod:

Отговори

Върни се в “Храсти и лиани”