Лейцестерия ( Leycesteria )

Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от Майкъл »

Много рядък храст и се чудя защо не се отглежда по градинките ни
защото е лесен и без претенции и иска вода през лятото а зимата нищо.
Интересното при него е че клоните му са кухи като бамбук и по тази причина
може да се размножава с резници само с прясно клонче което в началото не е кухо.
Цъфти доста време, като цветовете първо са бели и после нарастват като грозд
върха винаги е бял но назад става вишнево и накрая връзва плодове като ягоди и се ядат.

Изображение
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от isa »

Нещо да добавя за лойцестерията- студоустойчив храст, издържа със сигурност до -25 /за повече не съм проверявала/, като при по- студени зими или в планински местности стъблата измръзват изцяло. Хубавото обаче е че се възстановяват до нормалния си размер, който е към 2 м. и това не пречи на цъфтежа. Цъфти след третата година от засаждането.Размножаването е по-лесно с издънки, прави достатъчно когато растението е по-голямо.Есен листата придобиват лек винен отенък.Красив, ефирен храст, който и аз се чудя защо не е по-разпространен.
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от Майкъл »

isa написа:Нещо да добавя за лойцестерията- студоустойчив храст, издържа със сигурност до -25 /за повече не съм проверявала/, като при по- студени зими или в планински местности стъблата измръзват изцяло. Хубавото обаче е че се възстановяват до нормалния си размер, който е към 2 м. и това не пречи на цъфтежа. Цъфти след третата година от засаждането.Размножаването е по-лесно с издънки, прави достатъчно когато растението е по-голямо.Есен листата придобиват лек винен отенък.Красив, ефирен храст, който и аз се чудя защо не е по-разпространен.
чудесно допълнение :daaa:
с резник цъфти на първата година.
Само не съм сигурен за плодовете дали са ядливи
но аз ги опитвам и нищо ми няма :mrgreen:
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от isa »

Майкъл, малко вероятно е организмът ти да е чак толкова различен и само на теб нищо да ти няма, така че -ядливи са. Аз така пробвах плодовете на акебията- и моят организъм не е различен. :nod:
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от Майкъл »

isa написа:Майкъл, малко вероятно е организмът ти да е чак толкова различен и само на теб нищо да ти няма, така че -ядливи са. Аз така пробвах плодовете на акебията- и моят организъм не е различен. :nod:
Май само акебия съм нямал :hmmm:
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от lila »

Майкъл написа:
isa написа:Майкъл, малко вероятно е организмът ти да е чак толкова различен и само на теб нищо да ти няма, така че -ядливи са. Аз така пробвах плодовете на акебията- и моят организъм не е различен. :nod:
Май само акебия съм нямал :hmmm:
:lol: кажи моля за шоколадовата лоза като си почнал :lol:
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от Майкъл »

като всеки шоколад помага на активноста акебията :hihihi:
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от lila »

:lol: :lol: :lol:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от isa »

Майкъл като не ще, аз ще кажа малко за акебията.
Aiebia quinata
Пищно увивно растение от сем. Lardizabalaceae, достигащо дължина над 10 м.
Родина са и Китай, Япония и Корея.Има петделни тъмнозелени заоблени листа, които образуват красиви зелени водопади Листата приличат по форма на листата на шефлерата. Цъфти през пролетта –април май. Цветовете са винено-лилави, цъфтят на гроздове и са много ефектни на фона на зелената дантела от листа.Има и сортове с цветове в бяло и лилаво, но в БГ не съм срещала. Образува ядливи плодове , на мен лично не ми харесват, малко са лигави.В руска енциклопедия има информация, че растението се ползва за подправка на риба и местни ястия, а от малки пъпки се прави чай. Лианата е много студоустойчива, включително и младите растения. Вирее добре и на сянка, но по-обилен цъфтеж се получава, ако има умерено слънце. Непретенциозна е към към почвата, търпи и известно засушаване. Устойчива е на гъбични заболявания.След 4-5 година се нуждае от сериозно подрязване.Няколко снимки от нета.
Изображение, Изображение,Изображение
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Лейцестерия ( Leycesteria )

Мнение от Майкъл »

isa написа:Майкъл като не ще, аз ще кажа малко за акебията.
Aiebia quinata
Пищно увивно растение от сем. Lardizabalaceae, достигащо дължина над 10 м.
Родина са и Китай, Япония и Корея.Има петделни тъмнозелени заоблени листа, които образуват красиви зелени водопади Листата приличат по форма на листата на шефлерата. Цъфти през пролетта –април май. Цветовете са винено-лилави, цъфтят на гроздове и са много ефектни на фона на зелената дантела от листа.Има и сортове с цветове в бяло и лилаво, но в БГ не съм срещала. Образува ядливи плодове , на мен лично не ми харесват, малко са лигави.В руска енциклопедия има информация, че растението се ползва за подправка на риба и местни ястия, а от малки пъпки се прави чай. Лианата е много студоустойчива, включително и младите растения. Вирее добре и на сянка, но по-обилен цъфтеж се получава, ако има умерено слънце. Непретенциозна е към към почвата, търпи и известно засушаване. Устойчива е на гъбични заболявания.След 4-5 година се нуждае от сериозно подрязване.Няколко снимки от нета.
Изображение, Изображение,Изображение
ми дай в отделна тема всичко това :daaa:
много е полезна информацията..
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”