Въпрос за Туя-смарагд

Pentax
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 7, '15, 09:34

Въпрос за Туя-смарагд

Мнение от Pentax »

Здравейте поръчах си 55 броя от западна туя смарагд преди около 15дена,котаго ги свалихме вскички бяха еднакво свежо зелени.
Сега забелязвам на 4-5 броя как цвета не им е свежо зелен а тъмно зелено.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Поливам ги когато почвата засъхне напълно - през 2-3 дена зависи от времето.
Искам да знам дали това е признак на притеснение или просто все още не се е захванало разтението?
Въобще кога се разбира дали са се захванали разтенията,след първия месец или трябва по-дълго време за да се каже.
Аватар
valichka
Кафе с мляко
Мнения: 232
Регистриран на: Сеп 8, '13, 13:48

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от valichka »

Тази пролет изхвърлих около десетина туи смарагд, които са засадени преди 3 години. Постепенно започнаха да променят цвета си, като накрая пожълтяха и изсъхнаха. Без никакви видими причини за изсъхването, добре поливани и торени. 6 от тях бяха в редичка една до друга и като ги извадих, видях, че под корените им има част от бетонния фундамент на оградата, т.е. те са се вкоренявали и са растяли в продължение на 3 години, но вече няма място за развитие на корена и са започнали да съхнат вероятно поради тази причина. Другите туи са далече от огради и бетони, но пък бяха местени преди година и е възможно да не са се вкоренили добре. Когато ги пресаждахме видях, че имат един много дълъг и дебел централен корен и множество странични корени. При опитите за изваждане на някои от туите прекъснахме точно централния корен и си мисля, че заради това постепенно промениха цвета си и година по-късно изсъхнаха.
Поливай и утъпквай добре около корените. А в горещите дни вечер ги оросявай. Дори да имаш жертви, те ще порастат, сгъстят и пак ще ти направят живия плет!
Дано ти се захванат всичките! :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от libra »

Помисли дали сте ги засадили добре ,с утъпкване и т.н.Ако са ги садили от разсадника,може би можеш да направиш рекламация.На мен ми подменяха растения една година след засаждането.
Туите в саксии ли бяха или на бала?Да не би да не са извадени като трябва?
Дали там няма останали строителни материали и вар.
Откъсни една клонка и отиди до разсадника да се консултираш.
Pentax
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 7, '15, 09:34

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от Pentax »

Сами си ги садихме,като изкопахме цялата дължина а не дупки да се правят за самите Туи.
Консултирах се с разсадника - казаха ми,че е нормално в началото да не живнат всичките поради различното им вадене и т.н.Бяха на бала.
Няма никакви отпадаци при тях и почвата е утъпкана добре вече 15 дни от както ги засадихме слегна малко и след това пак досложих почва.На някой има и клончета които са сухи и започват да падат - не говоря за във вътрешноста а и за външната страна - това нормално ли е?
Доколкото знам това е нормално за пролетта понеже нещо си сменят :hmmmmmm: не си спомням какво точно беше.
Ами няма какво да се прави - каквото стане :stiskam:
Самото поливане се прави когато е изсъхнала почвата нали?
Също така и да се полива вечер,както вече спомена valichka

Извинявам се въпросите ми,но никога не съм се зблъсквала с Туя а искам да ги запазя понеже не-малко пари са дадени за тях.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от calico »

аз пък знам че първите 15-20 дни се полива всеки ден когато са новозасадени такива големи иглолистни.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от libra »

Не ти остава нищо друго,освен да следиш какво става. :stiskam: Според мен,не би трябвало толкова драстична разлика да има.След като са вадени в различно време,дали не са засушени прекалено,че то може и миналата есен да са вадени.Продължавай да ги тормозиш от разсадника,струва ми се че искат да се оттърват от отговорност,а покупката не е малка.
Миналата година имаше заболяване при туите из разсадниците,там те самите не можеха да се справят.Обясняваха го с невъзможност пръскането с препаратите да достигне навсякъде из обема на туята.Проблемът беше точно в съхнене на туите.
незабравка

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от незабравка »

libra написа:Не ти остава нищо друго,освен да следиш какво става. :stiskam: Според мен,не би трябвало толкова драстична разлика да има.След като са вадени в различно време,дали не са засушени прекалено,че то може и миналата есен да са вадени.Продължавай да ги тормозиш от разсадника,струва ми се че искат да се оттърват от отговорност,а покупката не е малка.
Миналата година имаше заболяване при туите из разсадниците,там те самите не можеха да се справят.Обясняваха го с невъзможност пръскането с препаратите да достигне навсякъде из обема на туята.Проблемът беше точно в съхнене на туите.
Да ,и аз мисля,че ако са засушени и държани нейде на слънце,ще боледуват тези туи.По принцип дори да са извадени в подходящо време и на добра коренова бала,туите преживявят стрес и е възможно отделни клончета да изсъхнат.Тука обаче целите растения са си сменили цвета,което не е на добре.Има случаи когато големи растения 3-4 метра след засаждане си изглеждат съвсем добре и чак след 5-6 месеца някои от тях започват да съхнат частично.,не загиват,ама доста им оредява короната.Колкото са по-големи са растенията,толкова по-рисковано е прихващането им.Случвало се е обаче и един двуметров смарагд от жив плет,който садихме през горещините се беше поразвалил и по молба на собственика го заменихме с друг.този повредения ни беше жал да го хвърлим и го подарихме на един братовчед,който живее в същия град.И каква беше изненадата ни като го видяхме тази пролет-човекът си го поливал редовно и след година това сякъш не е същото растение-хубаво и зелено.пораснало.Така, че поливай нормално ,без да преполиваш,недей да ториш засега и чакай.,мисля,че ще се оправят. :daaa: Хубаво е когато се купуват големички и неевтини иглолистни на коренова бала,предварително да се изясняват нещата-производителя или търговеца да уведомява клиента за евентуалните рискове и да се разберат предварително кой поема отговорност за този риск-продавача или купувача.

И още нещо-когато садите ,тъпчете за да уплътните насипаната пръст ОКОЛО туфата-ние това го правим внимателно със сапа на лопатата.Не тъпчете директно върху туфата,така упражнявате натиск върху корените и може да разбутате и разчупите туфата пръст ,с която са изкарани.
А що се отнася до смяната на листата-да във вътрешноста на туите е нормално да има кафяви листа,които се почистват есенно и пролетно време,за да се подобри циркулацията на въздух в короната.
Pentax
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 7, '15, 09:34

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от Pentax »

Малко до обновя темата.
Въпросните туи с променен цвят отдавна се оправиха,явно някакъв стрес са имали :hmmmmmm:Поливаме ги обилно всеки ден и всичко е наред.
Като се заговорих с един съсед - той казва,че трябва както и отдолу така и върху цялата туя да се полива вода,което незнам дали е така - вие ще кажете.
незабравка

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от незабравка »

Pentax написа:Малко до обновя темата.
Въпросните туи с променен цвят отдавна се оправиха,явно някакъв стрес са имали :hmmmmmm:Поливаме ги обилно всеки ден и всичко е наред.
Като се заговорих с един съсед - той казва,че трябва както и отдолу така и върху цялата туя да се полива вода,което незнам дали е така - вие ще кажете.
При нас в разсадника разпръсквачите поливат с дъждуване отгоре,иглолистните се чувстват добре ,това предпазва и от акари.Нямаме маносани иглолистни от това,че поливаме и короните.Виж лагерстремиите например са на капковото при розите,защото са склонни на брашнеста мана. :nod:
hkhristov
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Май 5, '14, 01:27
Местоположение: с.Казичене

Re: Въпрос да Туя-смарагд

Мнение от hkhristov »

И при мен в долните части на някои от туите се появиха кафяви клончета. Иначе добре се развиват, торя ги предимно с листен тор.Кога и как им се дава железен сулфат и да премахна ли кафявите клонки?
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”