Увивни храсти и пълзящи растения

Публикувай отговор
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Вятър »

Търся си катерлива хортензия, мисля, че сорта й е Petiolaris. Бихте ли ми препоръчали откъде да я намеря и сега ли е времето за засаждане.

Днес се опитах да посадя бръшлян , от една приятелка, защото й пречел, но не го беше изскубнала с корен, а просто нарязани стебла.
Съкратих ги до разклонение и ги насадих директно като им сложих по малко тор за цъфтящи в основата. После ги полях обилно с вода.
Дали съм сгрешила? Има ли какво да направя да им помогна да се вкоренят? Купих някакъв препарат в пликче което се разтваря в 5 л вода за поливане.
С него ли да поливам и как ще им се отрази рязкото застудяване от утре? Най-рано мога да ги видя след два дни. Дали да ги завия с найлон? Опрени са в една грозна стена.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от gevkati »

декоративна триделна лоза
Изображение
Изображение
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Lilly »

Вятър написа:Търся си катерлива хортензия, мисля, че сорта й е Petiolaris. Бихте ли ми препоръчали откъде да я намеря и сега ли е времето за засаждане.

Днес се опитах да посадя бръшлян , от една приятелка, защото й пречел, но не го беше изскубнала с корен, а просто нарязани стебла.
Съкратих ги до разклонение и ги насадих директно като им сложих по малко тор за цъфтящи в основата. После ги полях обилно с вода.
Дали съм сгрешила? Има ли какво да направя да им помогна да се вкоренят? Купих някакъв препарат в пликче което се разтваря в 5 л вода за поливане.
С него ли да поливам и как ще им се отрази рязкото застудяване от утре? Най-рано мога да ги видя след два дни. Дали да ги завия с найлон? Опрени са в една грозна стена.
http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%9 ... ml?u=99417" onclick="window.open(this.href);return false;
ето я Hydrangea Petiolaris
аз я садих моята преди 3 дни - тя е много зимоустойчива и предполагам, че всичко ще е ОК
доотгледах я в голяма саксия, така че съм я насадила с доста големи корени
за мъничката - 9 см , не зная какво да кажа - аз бих сложила защита някаква за зимата
За бръшляна - ами струва ми се, че няма шансове, това с размножаването в тор за цъфтящи си е голяма иновация :D
насади си напролет вкоренени растения - има ги в много градини , за гората да не говорим
Аватар
ralli_kat
Kъсо кафе
Мнения: 58
Регистриран на: Сеп 19, '18, 20:45

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от ralli_kat »

Тази хортензия ще може ли съвместно да се развива на една стена с петделна декоративна лоза или не и кое е по агресивно? То лозата е агресивна разбира се, но тази хортензия ми се вижда огромна. Ще издържи ли да се закрепи на стена от голи тухли без допълнителни решетки.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от ln_none »

Някой има ли Fallopia baldschuanica да сподели лични впечатления ? Интересува ме наистина ли е толкова бързорастяща и инвазивна. И как точно се разраства, пуска ли издънки, хвърля ли семена, има ли вероятност да се озове у съседите?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от calico »

ralli_kat написа: Окт 1, '18, 23:02 Тази хортензия ще може ли съвместно да се развива на една стена с петделна декоративна лоза или не и кое е по агресивно? То лозата е агресивна разбира се, но тази хортензия ми се вижда огромна. Ще издържи ли да се закрепи на стена от голи тухли без допълнителни решетки.
Хортензията петиоларис или другия вид - шизофрагма, имат въздушни корени като на бръшляна и се закрепват сами по стени.
обаче не може да расте толкова бързо колкото лозата, лозата ще я удуши
а и защо е нужно да са двата вида на едно място, лозата ще покрие много по-бързо
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ralli_kat
Kъсо кафе
Мнения: 58
Регистриран на: Сеп 19, '18, 20:45

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от ralli_kat »

calico написа: Фев 10, '19, 18:10
ralli_kat написа: Окт 1, '18, 23:02 Тази хортензия ще може ли съвместно да се развива на една стена с петделна декоративна лоза или не и кое е по агресивно? То лозата е агресивна разбира се, но тази хортензия ми се вижда огромна. Ще издържи ли да се закрепи на стена от голи тухли без допълнителни решетки.
Хортензията петиоларис или другия вид - шизофрагма, имат въздушни корени като на бръшляна и се закрепват сами по стени.
обаче не може да расте толкова бързо колкото лозата, лозата ще я удуши
а и защо е нужно да са двата вида на едно място, лозата ще покрие много по-бързо
Стената, която искам да покрия в дъното на парцела ми, представлява гърба на къща и е около 6-7 м. дълга. Не мога да я скрия само с хортензията
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от iv.tarlen »

Hydrangea anomala petiolaris Mirranda и parthenocissus tricuspidata veitchii /Бостън бръшлян, много инвазивен/.Двете растения ги имам от миналата есен.С хортензията покривам стена, а с лозата склон.Лозата тича по-бързо.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от ljuboznatelna »

Лозата ще удуши хортензията, дори ако последната е възрастно растение. Тази комбинация става само за ниска стена, за да може своевременно да се премахва излишното.

Стена се крие с бръшлян. Иначе 6 месеца пак ще си я гледаш, с полепени клонки по нея. :)

Fallopia baldschuanica не е често срещана лиана в частни градини, което ми говори, че е трудно човек да се оправи с нея.Аз много я харесвам като нацъфти. В Пловдив я садяха по мантинелата, не ми изглеждаше като да се залепя - увива се. Но не съм я разглеждала в детайли.
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1305
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:11
Дал благодарност: 130 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Донка Тодорова »

ln_none написа: Фев 10, '19, 17:48 Някой има ли Fallopia baldschuanica да сподели лични впечатления ? Интересува ме наистина ли е толкова бързорастяща и инвазивна. И как точно се разраства, пуска ли издънки, хвърля ли семена, има ли вероятност да се озове у съседите?
Имам фалопия , но не зная дали е тази, която търсиш. В последните няколко години системно я скубя , защото наистина е инвазивна и се катери по розата и всичко , което достигне. Ако тази година поникне нещо, въпреки моите усилия да я унищожа , ще ти изпратя , ако искаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”