Върба (Salix)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Върба (Salix)

Мнение от Гео, граф »

Не намерих тема специално за върбата, затова отварям нова.

Семейство Върбови (Salicaceae)
Произход: Европа, Азия.
Място: Слънчево, влажно.
Период на цъфтеж: Март до май.
Поливане, торене: В периода на израстване се полива обилно и до август се подхранва.
Други грижи: Може да се оформя с ножици по всяко време. През 2-3 години старата дървесина се изрязва.

Върбите са род дървовидни или храстовидни растения, предпочитащи влажни местообитания - край реките, заблатените места, потоците. Среща се и по планините. На височина достига до 30м, а в диаметър до 1,5м. Листата й са силно продълговати и запилени по краищата, сребристовлакнести, с дълга дръжка. Има голям централен корен и силно развити гъсти странични корени. Те се заплитат в почвата и не позволяват на буйните води на реките да ронят бреговете. При отсичането на върба, на нейно място израстват много нови фиданки. Лесно се размножава с резници, които се забиват в земята. Расте бързо. Живее до 100 години и е разпространена до 1600 m надморска височина. Когато застарее в дънера се образуват хралупи, тъй като изгнива отвътре.

В България се срещат над 15 вида върби: бяла върба (Salix alba), плачеща върба (Salix babylonica), ракита (Salix viminalis), крехка върба (Salix fragilis), сива върба (Salix cinerea), мрежестолистна върба (Salix reticulata), тревиста върба (Salix herbacea).

Бяла върба (Salix alba)

Кората на бялата върба се използва в народната медицина още от древността. Тя е познато средство за намаляване на температура и болки, укрепване на организма и прочистване на кръвта.

Изображение

Плачеща върба (Salix babylonica)

Една информативна статия по въпроса - Мястото на плачещата върба в зелената площ. Може да се използва както за единично така и за групово засаждане. Най-добре изглежда като солитер. Дървото има изключителен декоративен ефект, който трябва да се подчертава.

Изображение

Ракитата (Salix viminalis) е вид храстовидна върба. Обикновено достига височина между 3 и 6м. Особено подходяща за изработването на кошници, среща се най-често край потоци и други влажни места.

Изображение

Крехка върба (Salix fragilis), още трошлива. Особено обичана от пчелите.

Изображение

Сива върба (Salix cinerea), наричана още козя върба или ива. Пролетния й цъфтеж е полулярен под името ''котенце''.

Изображение

Мрежестолистна върба (Salix reticulata) - върба-джудже, виреещо в по-студените части на Европа, Северна Америка и Азия. Достига височина до 20-30см, с богато разклонени корени, образува плътни почвопокривни туфи. Отглежда се като декоративно растение, на мен лично тази форма ми е съвършено непозната. Печелила е награда на Кралското Градинарско обществото.

Изображение

Тревиста върба (Salix herbacea) - също вид джудже, пригодено да оцелее в суровите арктически и субарктически среди. Разпространено в алпийските и арктически среди около Северния Атлантически океан, той е един от най-малките от дървесни растения. Недоумявам защо е спомената че вирее и у нас.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Върба (Salix)

Мнение от Гео, граф »

Мен лично ме вълнува Salix matsudana. Манджурската върба, дето аз й викам къдрава. Преди години, когато близо до нас построиха Била, около нея засадиха няколко фиданки точно от тази върба. Много красива корона прави - обичам криви дървета, особено интересни са зимата, когато клоните се проектират ажурно в небето.

Изображение

Дървото има нормална изправена форма, за разлика от повечето от другите върби, които висят надолу. Засуканите клонки с весело накъдрени листа заковават погледа. Е, разбира се, най-добре ще стои на морава като солитер, стига да има човек подходящо място.

Изображение

Изображение

Изображение

След цялата тази интродукция да поставя проблема си. По време на големия сняг преди 2-3 седмици едно от въпросните дървета се счупи и аз си взех няколко красиви клонки. Натопих ги във вода и снощи ми падна ченето, когато видях ясно едри, добре оформени корени в чашата :shock: :shock: ... А по клонките се развиват листенца. Та въпросите ми са:
= кога мога да засадя растенията?
= в саксии или направо в земята?
= ще стане ли изобщо нещо от този опит??? :hmmm:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
stefka
Кафевар/ка/
Мнения: 722
Регистриран на: Апр 8, '11, 12:52
Местоположение: София

Re: Върба (Salix)

Мнение от stefka »

Аз съм садила върба от вкоренено клонче-няма проблем,но ако не и осигуриш обилно поливане доста време, лесно изсъхва
Аватар
ili.ko
Кана кафе
Мнения: 577
Регистриран на: Юли 29, '12, 20:22
Местоположение: Стара Загора

Re: Върба (Salix)

Мнение от ili.ko »

Сади направо в земята,много бързо расте но иска и често поливане.Успех :stiskam:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Върба (Salix)

Мнение от Гео, граф »

Еха, благодаря ви, момичета :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Върба (Salix)

Мнение от lenuza73 »

От тая къдравата два пъти купувах и двата пъти се гътна.... отказах се вече от нея :nod:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 368 пъти
Обратна връзка:

Re: Върба (Salix)

Мнение от botan »

Гео, граф написа: Бяла върба (Salix alba)

Кората на бялата върба се използва в народната медицина още от древността. Тя е познато средство за намаляване на температура и болки, укрепване на организма и прочистване на кръвта.
Браво, Гео, откри аспирина! :mrgreen: :hihihi: Едно от другите му наименования е ацетилсалицилова киселина. В сока на растението има високи концентрации от вещество наречено салицин (от латинското на върбата), което първо се превръща в салицилова киселина и след това в аспирин. Тези химични реакции са много простички и много лесно се осъществяват в организма.
Гео, граф написа: Тревиста върба (Salix herbacea) - също вид джудже, пригодено да оцелее в суровите арктически и субарктически среди. Разпространено в алпийските и арктически среди около Северния Атлантически океан, той е един от най-малките от дървесни растения. Недоумявам защо е спомената че вирее и у нас.
А защо не? И ние си имаме алпийски пояси. ;) Тази специално е разпространена в Рила и Пирин.
Гео, граф написа: Ракитата (Salix viminalis) е вид храстовидна върба.
Ракитата всъщност е Salix purpurea. Много е красива, от село си взех едно коренче. Червени млади пръчки с тесни, сиво-зелени листа отгоре, а отдолу още повече, и младите с червеникаво-кафяв оттенък. :liubov2:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
tanini77
Кафевар/ка/
Мнения: 731
Регистриран на: Ное 15, '14, 23:48
Местоположение: Бургас

Re: Върба (Salix)

Мнение от tanini77 »

Аз харесвам тази salix Hakuro Nishiki
Изображение
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Върба (Salix)

Мнение от къщичка »

Моите Хакуро нишики нямат никакъв вид. Кога е подходящо да се формира короната? Сега, напролет?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Върба (Salix)

Мнение от Di_Va »

Къщичка, ей това е писала Любознателна в темата за дърветата-рамка на картината в градината за резитбите на щамбовите върбички:

от ljuboznatelna » Сря Юни 03, 2015 12:24 pm
Като израстат още белите клонки и започне да се обезформя, отрежи клонките до 30см дължина, не повече. Те ще се разклонят и ще растат още. Ако до началото на август имат още 30см прираст, отрежи и от него десетина-петнайсет см. Така ще се разкрлони и сгъсти още повече. И пролетта още преди да се е разлистила я отрежи на хубава гъста топчица, така ще имаш повече бели клонки.Ако искаш да я удължиш, отдели едно горно клонче и не го режи. Пролетта го закрепи вертикално и виж до каква дължина ще ти расте, като подмине малко исканата, чупиш връхчето. В горната част започва да се разклонява. В началото ще е рехаво, аз по тази причина не оголих долната топка да я направя стебло. А сега не ми се иска вече  Но ако я оставя на стебло долу, горната топка ще наедрее много по-бързо.

По това време май не се реже.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”