Отглеждане на чемшир

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/
Регистриран: нед сеп 21, 2014 9:03 pm

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Натали-Я » ср авг 16, 2017 9:05 am

Отглеждам 10 чемшира. Всички са с еднаква форма-като капка. Фото е от 2007 година. сега са много по-големи. Поддържам тази форма с обикновена градинска ножица. Но тъй като вече са доста големи подрязването им става доста трудничко.

Изображение

Въпросът ми е към всички любители на това прекрасно растение. Намерих в интернет елктрическа храсторезачка за чемшири.
https://www.pazaruvaj.com/hrastorez-c41 ... /#opisanie" onclick="window.open(this.href);return false;
Има ли си някой такъв храсторез, върши ли работа? Цената е доста символична, това ми смущава. От друга страна, Raidere е фирма с по-принцип низки цени и доста надеждна техника. Щом съпругът ми ползва тяхното хилти вече четвърта година. Може би някой ще ми препоръча друг храсторез който ползва без проблеми и ефективно? Благодаря!
При мен по чемширите няма такава гадост. Но ги напръсках с моспилан.

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » ср авг 16, 2017 10:47 am

Аз имам такъв храсторез на Bosh. Подрязвам огромни рози -еднократно цъфтящи, както и 5 топки чемшир, понякога трева по ъгълчета / с другия накрайник/. Цената му е 3 пъти по-висока от показания; предполагам, че тази голяма разлика се определя основно от акумулаторната батерия/ брой цикли на зареждане/. Но за 50 лв според мен можеш да рискуваш да я купиш и колкото- толкова.Много е удобна за работа, Натали, лека е , бързо се минава по повърхностите , които искаш да подрежеш. :daaa:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнение от Натали-Я » ср авг 16, 2017 11:04 am

greeneyed написа:Аз имам такъв храсторез на Bosh. Подрязвам огромни рози -еднократно цъфтящи, както и 5 топки чемшир, понякога трева по ъгълчета / с другия накрайник/. Цената му е 3 пъти по-висока от показания; предполагам, че тази голяма разлика се определя основно от акумулаторната батерия/ брой цикли на зареждане/. Но за 50 лв според мен можеш да рискуваш да я купиш и колкото- толкова.Много е удобна за работа, Натали, лека е , бързо се минава по повърхностите , които искаш да подрежеш. :daaa:
Greeneyed! Благодаря ти за съвет. Поръчвам си го.

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » ср авг 16, 2017 11:10 am

Натали, аз имам подобен, но не на батерии, а се включва в мрежата. При мен разстоянията не са големи.
Подстригвам с него чемшири от двете страни на една алея. По-рано използвах голяма ножица, но откакто купих храстореза съм се родила.
Вземай го, няма да съжаляваш. :tzvetentze:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнение от Натали-Я » пет авг 18, 2017 11:22 am

Благодаря Сюзан за препоръката. Днес получих машинката. Сега въпросът ми е мога ли да подкастря чемширите още утре? Или трябва да чакам пролетта? Досега никога не пипах моите храсчетата освен в началото на пролетта. Няма ли да пострадат ако ги фрезирам още утре? Много се надявам на положителните отговори, сърбят ми ръчичките :ieeee:

Потребителски аватар
aya_vhill
Кафе с мляко
Регистриран: ср ное 26, 2014 6:20 pm

Мнение от aya_vhill » пет авг 18, 2017 1:01 pm

Натали-Я ,
Моите ги подрязах драстично в най-големите горещини преди месец, когато ги нападна молеца. Тогава ги проредих през 1-2 и ги оформих на топки, за да е по-лесно пръскането. Изглеждаха леко прегорели от подрязването известно време, но сега изкара свеж прираст и са отново красиви. Може да режеш спокойно :stiskam: .
Лошото е, че пеперудата се върна при мен, за една нощ изяде новия прираст и днес ги редуцирах отново :cry: . От 400 бр преди месец оставих 100, а днес ги докарах до 40. Вече нямам бордюри, а единични топки, жалко, че 5 години ги кътках докато стане както го исках.
Снощи около лампите на фасадата беше покрито с пеперудата- изглеждат красиви с тоя тъмен кант по крилцата. Жалко, че правят такива поразии.

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнение от Натали-Я » пет авг 18, 2017 1:52 pm

aya_vhill написа:
Снощи около лампите на фасадата беше покрито с пеперудата- изглеждат красиви с тоя тъмен кант по крилцата. Жалко, че правят такива поразии.
Жалко е, и то страшно много, толкова много труд, загубена красота, тръпките ми побиват, една надежда яки отрови Ще се възползвам от вашия опит

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » пет авг 18, 2017 2:23 pm

Натали-Я написа:Сега въпросът ми е мога ли да подкастря чемширите още утре? Или трябва да чакам пролетта? Досега никога не пипах моите храсчетата освен в началото на пролетта. Няма ли да пострадат ако ги фрезирам още утре? Много се надявам на положителните отговори, сърбят ми ръчичките :ieeee:
Натали, не те съветвам да подстригваш чемшири сега. От силното слънце изгарят и покафеняват нежните листенца, които са били на сянка и се оголват след подрязването. Гледката не е приятна и остава така до есента. Казвам го от личен опит. Пробвах го миналото лято и не съжалявам - така открих съвсем случайно, че са нападнати от молеца и успях да ги спася. Но подсригване ще правя само напролет, може и 2 пъти, но не и в жегите.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнение от Натали-Я » пет авг 18, 2017 3:46 pm

Логично е, Сюзи.

Потребителски аватар
maranta
Кана кафе
Регистриран: чет мар 19, 2015 9:54 am

Мнение от maranta » пон авг 28, 2017 10:38 am

Попаднах случайно на това :dovolen:
https://www.mein-schoener-garten.de/gar ... sler-31176" onclick="window.open(this.href);return false;
Пише, че създаването на висока температура(един ден е достатъчно) с помощта на чувала убива гъсениците, но не и яйцата. Трябва да се повтаря процедурата през 14 дена до пълната победа :ieeee:

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » съб сеп 16, 2017 9:32 pm

Чемширите се съвземат. Догодина ако пак трябва да се играе упражнението с инсектицидите и подрязването, те няма да са направили корона. Лоша работа.

Изображение
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

fani34
Kъсо кафе
Регистриран: пон сеп 26, 2016 8:14 pm

Мнение от fani34 » вт сеп 19, 2017 3:22 pm

Здравейте. Пролетта посадих 10 чемшира. Вървят добре, пръскаме с Нурале . Имам и стари, миналата година нападнати от молеца, които отрязохме до дъно и сега са към 30см. Новите жълтеят. Живи са, но листата им са по жълти. В една редичка са стари и нови. Старите са тъмно зелени. Това пожълтяване какво е?

Потребителски аватар
mija
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср авг 19, 2015 9:24 pm

Мнение от mija » вт сеп 19, 2017 8:18 pm

Пролетта ги натори с Яра мила и ще се оправят.

Lilly
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет сеп 02, 2016 9:50 am

Мнение от Lilly » съб сеп 23, 2017 10:05 am

Откакто се появи гадния молец, редовно преглеждам чемширите - отнема няколко минути на седмица
Тая година засякох появата, напръсках с нуреле и няма никакви щети

Цитат
Относително ефикасен метод е обливането на нападнатите растения със силна струя вода, която отмива напълно ларвите и отчасти яйцата. При по-големи насаждения: алеи, паркове, градини, може да се използват прахосмукачки. При силно нападение се третира с контактни инсектициди. В обществени паркове и градини да се използват биоциди и биоинсектициди -
/Ако някой не е видял - като биоинсектицид Миша препоръчва ДиПел 2 , има го в Сортови семена, 60 лв цена, на основата на една бактерия, която бавно мори гадинките - може и да има ефект, нямам личен опит, от Сортови семена коментарът за биопрепаратите не беше добър/
Чемширения молец се привлича от ултравиолетови лампи - тези, които се слагат в градините за унищожаване на комарите.
Химичната борба се провежда с инсектициди, като Нуреле Д 7 мл, Фюри 10 ЕК 5 мл, Децис 2.5 ЕК -5 мл, Вазтак нов 3 мл на 10 л. вода, когато растенията са силно нападнати може да се смесят два препарат например Нуреле Д 7 мл + Фюри 10 ЕК 5 мл на 10 л. вода, като задължително се прибавя прилепител, тъй като листата на чемшира са гладки и ако няма прилепител разтвора няма да се задъдържи, а от там и действието му се намалява.

Никакъв повод няма чемширите да се режат или изкореняват, растенията не се изяждат за 1 ден , и обезлистените растения след пръскане пак се съвземат / това го играя със съседите, при които 2 год пръскам многогодишен чемшир, когато вече няма грам зеленина/ . Просто трябва хубаво и обилно да се напръска целия храст - и отвътре.

sofy
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет юли 06, 2012 8:08 am

Мнение от sofy » съб сеп 23, 2017 10:52 am

Моят опит с молеца е печален :snif: Засякох го преди да заминем отпуска, нямах препарати, нито възможност да отида пак-точно за 10 дни всички 40 годишни чимшири бяха оглозгани. Засега възстановяване не е започнало. Но пък още е много сухо и всичко е замряло.
В софийският двор, чимширите са малки, там ги спасих, пръсках само с чеснова вода и веро и убивах гъсениците. Това за съжаление е невъзможно при големите стари чимшири.

Отговори

Върни се в “Храсти и лиани”