Отглеждане на чемшир

РОУЗ
x 46

пон авг 07, 2017 11:53 am

Моите чемшири са пълни с яйца на тази гад, довечера ще ги мина със силна струя на маркуча и чак после ще пръскам.
Мисля да е по късна доба, защото когато ги преглеждам през деня изглежда, че няма пеперуди,но вечер като ги подкарам с душа и се разлитат. И май не само от чемширите. :snif:
Досега съм ги пръскала последователно с Децис и Айкън, двойни дози, с чесън и люта чушка :lol: /ефектът е един и същи - излитат пеперуди, след ден се връщат, няма гъсеници, или поне аз ен ги виждам, но е фрашкано с бъдещи такива/.
Днес или утре ще им правя коктейл от Нуреле и какво още, какъв фунгицид?
Нурелето ще изтреби ли яйцата?
Не съм ги подстригвала още, чудя се, така или иначе гадовете ги оглозгват, дали все пак не е по-добре да остане по някое листо, а не и аз да ги досваля? :hmmm:

Мога ли да смеся Нуреле с Калипсо? :?:

Изображение
Второто ми го препоръчаха ей сега.
0 x

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am
x 84
x 122

пон авг 07, 2017 12:49 pm

За фунгицид аз използвах топсин или топаз и нямаше проблеми.
0 x
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Потребителски аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед юли 11, 2010 4:48 pm
x 4

пон авг 07, 2017 1:18 pm

Този молец миналата година направо ме докара дооо :ufff: щях да изкоренявам подред
/то и това не е лесно - големите имат корени дето само багер ги изкоренява/

Мин година през юли единия голям - над 2м дървовиден пъстролист беше на скелет и паяжини само.
От Сортовите семена /тези на пазара/ дамата каза
нуреле - за пеперудите 10мл/10л
+ фюри за гъсениците - 5мл/10л /слагах малко повече/
+ прилепител за да не се стича от гладките листа
пръскане докато не прокапе отвсякъде, за гъстите накрайника вътре на силна струя.

До есента за 2 пъти пръскане и тотално орязване и прореждане в средата,
напролет си пуснаха клонките.
Е, малко е рехав сега, обаче по-неприятното е, че това чудо явно става като въшките по розите.

Тази година 2 пъти съм пръскала досега, обаче вчера видях, че пеперуди летят навсякъде и пак ще пръскам.
2 големи дървовидни 2м /рехав и гъст/, 2 бордюра по метър високи, един средна топка на улицата и
5бр си купих мин година топки по 50см,/безидейно за къде - че бяха по 5лв /преди нападението и още са си в саксиите, че им се чудя накъде да поемат/. Всичкото това го минавам с 25л от горния разтвор.
0 x
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Lois
x 46

пон авг 07, 2017 9:11 pm

Роуз, как ги откри яйцата? Аз търсих ли търсих, нищо не открих - явно не знам какво да гледам? Четох, че ги снасяли между два слепени с паяжинена нишка листа, как да ги види човек.

Струва ми се, че тая битка е изгубена.
0 x
Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 3:11 pm
x 119
x 221

пон авг 07, 2017 9:53 pm

Днес пръсках с нуреле,като отворя храстите,вътре виждам. около един милион яйца, зелени, около два мм. Мисля,че е кауза пердута.завих ги с торби за смет,утре щедонеса и стречфолио да ги опаковам.ще напръскам още веднъж, и ги зарязвам
0 x
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

РОУЗ
x 46

пон авг 07, 2017 11:37 pm

Lois написа:Роуз, как ги откри яйцата? Аз търсих ли търсих, нищо не открих - явно не знам какво да гледам? Четох, че ги снасяли между два слепени с паяжинена нишка листа, как да ги види човек.

Струва ми се, че тая битка е изгубена.
Точно там са, като разгърнах чемшира - сякаш по паяжината е посипано нещо, приличат на зелени листни въшки, снимах и като увеличих...верно са милиони бъдещи гадове, това ако всичкото се излюпи, за няколко часа ще довърши чемширите. Тини не ми качи снимката, иначе щях да ви ги покажа.

Тези неща, с които пръскаме, дали действат на яйцата?

Чета някакви неща из нета, нямали сме препарати срещу тази пеперуда, не разбирам- и да нямаме, не може ли да внесем, то не става въпрос само за един двор, цяла България е пламнала, има чемшири на десетки години, по къщи и музеи, по църкви и манастири...

ПП. Ни живи, ни умрели гъсеници видях, но съм избила дългогодишни обитатели на чемширите - едни огромни паяци, защо не са изяли пеперудите? :twisted:
0 x
Потребителски аватар
Ема
Кафевар/ка/
Регистриран: вт май 31, 2016 7:23 pm
x 3
x 11

вт авг 08, 2017 7:47 am

Настръхнаха ми косите, докато ви четях :hmmmmmm:

Роуз, ако успееш, качи моля те снимката, да знам какво да търся.

При мен положението за момента е овладяно, ама докога ли....
0 x
Lois
x 46

вт авг 08, 2017 8:58 am

ама дай я тая снимка, прати я ако трябва на нещо друго, на мейл примерно, на вайбър?
Значи тез зелените кръгли неща аз мислех, че са отпадните продукти, дето са яли и с...ли? Ако са яйца, направо ....
0 x
РОУЗ
x 46

вт авг 08, 2017 10:43 am

Напиши ми на лични мейл и ще пробвам да ти я пратя.
Чемширите не съм ги рязала, така ми се струва по-лесно да следя пораженията, въпреки че отвън, ако не знаеш колко гъст е бил преди това чемширът, не му личи особено, но отвътре е страшно.
Разходих се по комшиите, при едната ми съседка има огромен чемшир, 2 на 2 сигурно, питам я има ли проблеми, тя ме гледа изненадано и казва - неееее
Оглеждаме го внимателно и ...нагризан отвътре, а отвън никакви индикации.
0 x
Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 3:11 pm
x 119
x 221

вт авг 08, 2017 11:31 am

Да, виждат се, гъмжи вътре! :svekurva:
Като ги опаковам довечера - моите топки са малки, на тази околна температура , ще видим ,както казва Венчето, кой кого ! :sboi:
0 x
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя
РОУЗ
x 46

вт авг 08, 2017 11:51 am

Ей тук има снимка на ларва, както и съвети за борба с тях, единият е за изсмукване с прахосмукачка, това не се бях сетила, ще го пробвам. :mrgreen:

http://xn--80atgp9ar.xn--b1amgyd9f.com/ ... pic=1403.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна от РОУЗ на вт авг 08, 2017 11:57 am, променено общо 1 път.
0 x
Потребителски аватар
prijatel62
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед юли 05, 2015 7:19 pm
x 31
x 70

вт авг 08, 2017 11:54 am

Cydalima perspectalis - наименованието на новата напаст по чемширa /Buxus/ . Нощна пеперуда - пришълец от Далечния изток. Нападнала е насажденията на всички страни от континента с изключения на северните части - Скандинавия.
0 x
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
Lois
x 46

вт авг 08, 2017 8:58 pm

Мисля, че намерих как изглеждат яйцата. И това, за което говорите, не са яйца, а екскременти.
Ето едни снимки, пускам в пълен размер, не че са много големи де. Заедно с текст, оригиналът е унгарски, превод на англ. с Гугъл транслейт
и мой превод на БГ, колкото може

Изображение
Fresh egg nests are just noticed, who knows how and where to look for them. They look like a waxy spot, and only scrubbing light reveals their structure a bit like this. They are always at the bottom of the letter (the back of the letter) where the babies can already begin to peel their cradle.
Пресните гнезда с яйца се забелязват едва, само ако знаете къде и какво да търсите. Приличат на восъчно петно, и само ако ги потъркате ще забележите структурата им. Те са винаги от долната страна на листата (гърба на листото) ... бла бла

Изображение
All the little black dots are the head of a caterpillar in a C shape. If I count it well, 17 pieces. By the time they are large, with 3 centimeters, they are about to reach the Earth three times ... and no ... only half a meter in their length. But even then: you could hardly get them into your mark. And then I did not talk about the worm gear produced during their life ...
Всички малки черни точки са главичките на гъсениците в С-образна форма. Ако мога да ги преброя правилно, са около 17. Следващото изречение и нататък хич не вдявам какво трябва да значи....

Изображение

Изображение
The ripening eggs can be better removed because embryos begin to emerge. (If you are logged in to the Flickr, you can also see it by zooming in.)
Узряващите яйца могат да се премахнат по-лесно, защото ембрионите започват да се появяват. (Ако сте логнати във Фликър, можете да зумнете - аз ви ги пускам най-зумнати)

Пускам линк и към профила на тоз човек, разгледайте и напред, има доста материал за размисъл. (няма повръщащ емотикон)
" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето и конкретния албум за тая гад
https://www.flickr.com/photos/nagysando ... 5381161849" onclick="window.open(this.href);return false;
0 x
Потребителски аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет мар 16, 2012 3:29 pm
x 38
x 42

вт авг 08, 2017 10:31 pm

При мен отново има пеперуди и малки гъсенички забелязвам....отново започва борбата...
0 x
Отговори

Върни се в “Храсти и лиани”