Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Аватар
Жени
Кана кафе
Мнения: 622
Регистриран на: Май 30, '12, 15:19

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Жени »

calico написа: моите са ниски на бордюрче, при това половината са едва 10-15 см цвъчки

ето ги миналия април Изображение
"цвъчки", ама много хубави, аз точно такива имам десетина , които сега са извадени и трябва да ги насея, но не знам дали трябва да им подрежа малко корените, че са едни дълги и големи? За сега са заровени с пръст в градината и съм ги поляла. Чудя се точно къде да ги сея, защото не са много и наистина не знам, нещо да оградя ли с тях :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Жени, като ги засаждаш, непременно направи отдолу пясъчно легло и подрежи корените.
ако ще са в редичка, направо направи траншея.
ще стоят хубаво някъде край пътека в близост до къщата, или пък ако имаш някакъв скален кът, пръсни няколко там. ще стоят хубаво и единични, но чак когато пораснат достатъчно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
pharmacon

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от pharmacon »

Здравейте ,
купих 10ина клонки чимшир за засаждане ,но не мога да намеря информация как се засаждат.Дали в редица или шахматно в две редици,на какво разстояние ,също и как се подрязват в началото за да се получи гъст плет. Чимшира е дървовиден ,от вида който расте по 10-15см на година .

Поздрави.

Да добавя разсада е около 30см висок.
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

и аз съм голям фен на чимшира, в съседния двор, който е необитаем имаше един, много хубав, мъничък, дощя ми се един ден да си пооткопая- малко или целия, така и така никой не го поддържа- то като излезна едно коренище- с трактор да се дърпа! абсурд да се извади! докато се чудех какво да правя, някой комшия си пуснал козите и го опасли..голи пръчки стърчат само..но друго се чудя- ето, на гробищата на село е пълно с огромни чимшири- ни ги полива някой, ни ги тори, ни ги пръска, а пердашат..и са страхотни; аз купувам едно малко тука в саксийка от един разсадник- ми загина ми..залиня, не ще и не ще..второ взех- същата работа!!! сега съм накиснала клончета във вкоренител, белким ми върже..
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

мале, па какви градини имате на снимките- красота!!! пипната работа, аферим, то поддържано като в парк..
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от ivanina »

vili_assenova написа:и аз съм голям фен на чимшира, в съседния двор, който е необитаем имаше един, много хубав, мъничък, дощя ми се един ден да си пооткопая- малко или целия, така и така никой не го поддържа- то като излезна едно коренище- с трактор да се дърпа! абсурд да се извади! докато се чудех какво да правя, някой комшия си пуснал козите и го опасли..голи пръчки стърчат само..но друго се чудя- ето, на гробищата на село е пълно с огромни чимшири- ни ги полива някой, ни ги тори, ни ги пръска, а пердашат..и са страхотни; аз купувам едно малко тука в саксийка от един разсадник- ми загина ми..залиня, не ще и не ще..второ взех- същата работа!!! сега съм накиснала клончета във вкоренител, белким ми върже..

В последно време и аз се позаплеснах по чемширите.Поразрових се в нета за малко информация и открих че от средата на юни до средата на юли се залагат резници от шемшир.За целта е добре мястото да е сенчесто и се засаждат със садилка под наклон.Поливат се редовно и до идната пролет би трябвало да са се вкоренили.В началото на април е времето когато могат да се преместят на постоянното им място.Нищо не ни пречи да опитаме!
:daaa: :daaa: :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

ох, сега пък под наклон!!! е, не, нямам сили вече! тоя го оставям така, едва вчера се наканих та му сложих и найлоново пликче отгоре- да задържа влажност- от две седмици е набучен и поне зелен седи, не увяхва па да видиме, днес кат си ида до село ще накърша още и тогава ще е под наклон. Благодаря ти, Иве, за информацията. Аз и във вкоренител го топнах. А пък поне 3 пъти съм купувала от разсадник- и не ще и не ще- оставам с впечатление, че там им правят нещо, доде ги купиш и после си трошиш главата. Питах ги веднъж, емиииии...при нас е 90% влажност...то че е така, така е..ама едва ли да е само това, що съм пари пръснала по разсадници- за много малък процент успеваемост, какво ти - клони към 0, хващат ми се само от познати разни юки, драцени и други палми.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от ivanina »

Не се отчайвай бе ,щом има от къде да откършиш резници какъв е проблемът.Опитваш всякак,пък което стане -стане. Аз заложих 15 резника,така поне ще има нещо за което да се надявам. Най-добрият учител в животът ни е -горчивият опит! Така че дерзай,не спирай! :daaa: :daaa: :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от vili_assenova »

абе точно така е, както го казваш- ама ето вчера на село сложих пак 5-6 резника от рози, взимам с кофичката пясък от зад къщата да го занеса в градината- среща ме баща ми: "абе кво го мъкнеш само тоо песък?", по- нагоре комшията с ирония: "кво пак ше садиш?" и се подсмихваше..- ми почувствах се като луда вече, кат някъв шестак и особняк.. остава и нищо да не ми се хване...но квот ще да става, де, домъкнах от комшийския чимшир около десетина резника..полувдървени, не запомних точно сега избили или полувдървени трябваше да са, но утре ги залагам с големи надежди и мераци!!!
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от presto »

Вкоренявах чемшир миналата година и почти всички клонки се прихванаха. Преди да ги сложа в пясък им счуквах долния край, за по-лесно пускане на корени. Режех им горната част на клонките, за да не хранят листата напразно.
Забелязал съм, че при мен само малки клонки се вкорениха, а тези вдървените изсъхнаха.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”