Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

Откакто се появи гадния молец, редовно преглеждам чемширите - отнема няколко минути на седмица
Тая година засякох появата, напръсках с нуреле и няма никакви щети

Цитат
Относително ефикасен метод е обливането на нападнатите растения със силна струя вода, която отмива напълно ларвите и отчасти яйцата. При по-големи насаждения: алеи, паркове, градини, може да се използват прахосмукачки. При силно нападение се третира с контактни инсектициди. В обществени паркове и градини да се използват биоциди и биоинсектициди -
/Ако някой не е видял - като биоинсектицид Миша препоръчва ДиПел 2 , има го в Сортови семена, 60 лв цена, на основата на една бактерия, която бавно мори гадинките - може и да има ефект, нямам личен опит, от Сортови семена коментарът за биопрепаратите не беше добър/
Чемширения молец се привлича от ултравиолетови лампи - тези, които се слагат в градините за унищожаване на комарите.
Химичната борба се провежда с инсектициди, като Нуреле Д 7 мл, Фюри 10 ЕК 5 мл, Децис 2.5 ЕК -5 мл, Вазтак нов 3 мл на 10 л. вода, когато растенията са силно нападнати може да се смесят два препарат например Нуреле Д 7 мл + Фюри 10 ЕК 5 мл на 10 л. вода, като задължително се прибавя прилепител, тъй като листата на чемшира са гладки и ако няма прилепител разтвора няма да се задъдържи, а от там и действието му се намалява.

Никакъв повод няма чемширите да се режат или изкореняват, растенията не се изяждат за 1 ден , и обезлистените растения след пръскане пак се съвземат / това го играя със съседите, при които 2 год пръскам многогодишен чемшир, когато вече няма грам зеленина/ . Просто трябва хубаво и обилно да се напръска целия храст - и отвътре.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от sofy »

Моят опит с молеца е печален :snif: Засякох го преди да заминем отпуска, нямах препарати, нито възможност да отида пак-точно за 10 дни всички 40 годишни чимшири бяха оглозгани. Засега възстановяване не е започнало. Но пък още е много сухо и всичко е замряло.
В софийският двор, чимширите са малки, там ги спасих, пръсках само с чеснова вода и веро и убивах гъсениците. Това за съжаление е невъзможно при големите стари чимшири.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

[quote="sofy"]Моят опит с молеца е печален :snif:
не ги изкоренявай
на съседите храстите изглеждаха съвсем сухи и умрели - и пак се съживиха
10 дни е много време наистина :snif:
От миналата година съвет от агроном - да ги наторя с амониева селитра /1 шепа на корен - моите в София са стари дървовидни чемшири/
Така че , напук на схемата за торене, през септември торих - всичко е ОК
Напръскай, натори, полей хубаво - и се прекръсти 3 пъти :D
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

и само да допълня оптимистичната нишка - когато пръсках при съседите, бяха минали доста седмици от момента , в който видях , че има проблем при чемшира.
Казах на хората да си напръскат , с какво да пръскат ...и понеже за още няколко седмици нищо не се случи, отидох аз да пръскам.
така че - не мисля, че имаш повод за драма, само малко грижа - и ще ги имаш отново тия прекрасни растения.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от prijatel62 »

:stiskam: Това ми попадна от някъде...
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 557 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lalel4e »

Lois написа: И открих нещо супер особено - в единия малък чемшир има мравуняк, пръстта са я качили почти до върха му, и като отворих в средата - какво да видя - клонките пуснали коренчета. Нов метод за вкореняване :mrgreen:
Ха, това е супер - монтираш кофичка с пръст около някое клонче и като вкорени режеш :lol:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 557 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lalel4e »

Такааа... това е първата тема, която изчетох от край до край.
Жалко, много жалко за прекрасните чемшири, които китайчето е опоскало! :cry: :cry: :cry:
Да се изплача и аз (не че има някакъв смисъл...):
Моите чемшири на между 35 и 50 години.. кой знае, но със сигурност над 35!
Първите снимки са от юни 2017, вторите от август :sangry:

За съжаление аз живея много далеч от това място и мога да ходя не повече от 2-3 пъти в годината и то не в един и същи сезон. Така че нямам възможност да пръскам. Това лято не знаех какво да правя, затова не направих нищо.
Не се знае кога ще отида пак и какво ще ми хрумне дотогава, но като четях, си мислех... това като е молец, няма ли нещо, което го отблъсква - нали нашенските си молци не понасят миризми например. Едно време слагахме нафталин в гардеробите. Ако може около чемширите и дори вътре в самите храсти да се монтират някакви миришещи неща? Стига този точно вид да се влияе де... В едно видео гледах как по дърветата закачат съдове със зелева чорба, която отблъсква много вредители с миризмата си. Та... едни такива мисли ми се въртят... знам ли :hmmm:

Изображение
Изображение
Изображение
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

Ще ти кажа какво наблюдавам в моя квартал - пред съседна кооперация имаше три огромни топки, може би почти два метра високи и толкова широки. Опоска ги молецът, изсъхнаха. Две години стояха така, едното го отрязаха до дъно. Другите две това лято ги подрязаха на около 60-80 см, оставиха им клони. От около месец са пуснали нови листенца, и вече се оформят топчици :dovolen: Явно е много държеливо растение, но трябва да му се помогне. Аз моите ги напръсках веднъж това лято, с децис. Или съм хванала по случайност точния момент, или съм ги наистина преотровила, излях над 30 литра разтвор - но сега са добре, да чукна на дърво. Догодина пак ще се пръскаме, ясно е.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Аз пръсках това лято 3 пъти през месец, че даже и повече. Може би Лоиз е права и 1 път ще свърши работа, но пусти страх.
Важното е да се преглеждат редовно, за да не се изпусне момента, защото гадините много бързо унищожават големи растения.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Skio »

:ieeemyzh: Цъфна ми дребосъчето Бъдеща Гигантска Топка :lol:

Изображение
...............
Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”