Отглеждане на чемшир

Lilly
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет сеп 02, 2016 9:50 am

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly » съб сеп 23, 2017 11:20 am

[quote="sofy"]Моят опит с молеца е печален :snif:
не ги изкоренявай
на съседите храстите изглеждаха съвсем сухи и умрели - и пак се съживиха
10 дни е много време наистина :snif:
От миналата година съвет от агроном - да ги наторя с амониева селитра /1 шепа на корен - моите в София са стари дървовидни чемшири/
Така че , напук на схемата за торене, през септември торих - всичко е ОК
Напръскай, натори, полей хубаво - и се прекръсти 3 пъти :D

Lilly
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет сеп 02, 2016 9:50 am

Мнение от Lilly » съб сеп 23, 2017 11:24 am

и само да допълня оптимистичната нишка - когато пръсках при съседите, бяха минали доста седмици от момента , в който видях , че има проблем при чемшира.
Казах на хората да си напръскат , с какво да пръскат ...и понеже за още няколко седмици нищо не се случи, отидох аз да пръскам.
така че - не мисля, че имаш повод за драма, само малко грижа - и ще ги имаш отново тия прекрасни растения.

Потребителски аватар
prijatel62
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед юли 05, 2015 7:19 pm

Мнение от prijatel62 » ср сеп 27, 2017 11:42 am

:stiskam: Това ми попадна от някъде...
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!

Потребителски аватар
Lalel4e
Кафе с мляко
Регистриран: съб окт 21, 2017 6:11 pm

Мнение от Lalel4e » вт окт 31, 2017 9:41 am

Lois написа: И открих нещо супер особено - в единия малък чемшир има мравуняк, пръстта са я качили почти до върха му, и като отворих в средата - какво да видя - клонките пуснали коренчета. Нов метод за вкореняване :mrgreen:
Ха, това е супер - монтираш кофичка с пръст около някое клонче и като вкорени режеш :lol:
:ovtza:

Потребителски аватар
Lalel4e
Кафе с мляко
Регистриран: съб окт 21, 2017 6:11 pm

Мнение от Lalel4e » пет ное 03, 2017 9:07 pm

Такааа... това е първата тема, която изчетох от край до край.
Жалко, много жалко за прекрасните чемшири, които китайчето е опоскало! :cry: :cry: :cry:
Да се изплача и аз (не че има някакъв смисъл...):
Моите чемшири на между 35 и 50 години.. кой знае, но със сигурност над 35!
Първите снимки са от юни 2017, вторите от август :sangry:

За съжаление аз живея много далеч от това място и мога да ходя не повече от 2-3 пъти в годината и то не в един и същи сезон. Така че нямам възможност да пръскам. Това лято не знаех какво да правя, затова не направих нищо.
Не се знае кога ще отида пак и какво ще ми хрумне дотогава, но като четях, си мислех... това като е молец, няма ли нещо, което го отблъсква - нали нашенските си молци не понасят миризми например. Едно време слагахме нафталин в гардеробите. Ако може около чемширите и дори вътре в самите храсти да се монтират някакви миришещи неща? Стига този точно вид да се влияе де... В едно видео гледах как по дърветата закачат съдове със зелева чорба, която отблъсква много вредители с миризмата си. Та... едни такива мисли ми се въртят... знам ли :hmmm:

Изображение
Изображение
Изображение
:ovtza:

Потребителски аватар
Lois
Кафе машина
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:40 pm

Мнение от Lois » съб ное 04, 2017 9:42 am

Ще ти кажа какво наблюдавам в моя квартал - пред съседна кооперация имаше три огромни топки, може би почти два метра високи и толкова широки. Опоска ги молецът, изсъхнаха. Две години стояха така, едното го отрязаха до дъно. Другите две това лято ги подрязаха на около 60-80 см, оставиха им клони. От около месец са пуснали нови листенца, и вече се оформят топчици :dovolen: Явно е много държеливо растение, но трябва да му се помогне. Аз моите ги напръсках веднъж това лято, с децис. Или съм хванала по случайност точния момент, или съм ги наистина преотровила, излях над 30 литра разтвор - но сега са добре, да чукна на дърво. Догодина пак ще се пръскаме, ясно е.

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » нед ное 05, 2017 7:07 am

Аз пръсках това лято 3 пъти през месец, че даже и повече. Може би Лоиз е права и 1 път ще свърши работа, но пусти страх.
Важното е да се преглеждат редовно, за да не се изпусне момента, защото гадините много бързо унищожават големи растения.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Потребителски аватар
Skio
Виенско кафе
Регистриран: нед дек 15, 2013 2:50 pm

Мнение от Skio » ср мар 28, 2018 11:56 pm

:ieeemyzh: Цъфна ми дребосъчето Бъдеща Гигантска Топка :lol:

Изображение
...............
Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

Neli
Кафевар/ка/
Регистриран: нед яну 30, 2011 4:15 pm

Мнение от Neli » пет мар 30, 2018 4:36 am

За пръв път виждам цъфнал чемшир :o Не изглежда зле

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман
Регистриран: нед ное 29, 2009 12:44 am

Мнение от Мария Николова » пет мар 30, 2018 9:35 am

Skio, сега ти остава да чакаш до юли-август и да събереш семената ми . Ако ги засееш, след година ще видиш по едно листенце на дръжчица над пръстта. До зимата ще станат по 6-7 см. :mrgreen:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.

Потребителски аватар
Skio
Виенско кафе
Регистриран: нед дек 15, 2013 2:50 pm

Мнение от Skio » пет мар 30, 2018 5:13 pm

Нели, аз съм от Стара Загора, дето е пълна с чемшири, и за първи път виждам също :o
Да не ти казвам, че зрънца се появиха още през януари и мълниеносната ми мисъл беше: "Ето, хвана рак! Навярно, защото го купих за жълти стотинки..." :lol: Към края на Февруари се бях успокоила, защото имам и една тройка в сандъче, там цъфтят две и аз прегърнах идеята за мъжки и женски, и че явно съм много неосведомена по чемширите, щом не съм го знаела досега, че и те така се делят.
А сега знам, че просто ги подстригвам в точния момент, или в края на Юни, и това им дава възможност да бъдат себе си.

Мерка, събирам ги, ОК, но не сея, защото не желая пак да пипна онази болест със сеитбите и десетките саксийки и чашки. По-скоро при късмет ще се опитам да им направя снимка, та поне да сме ги виждали какво представляват ;)
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

Отговори

Върни се в “Храсти и лиани”