Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

Прочетох някъде че този молец се развива идеално когато е топло и влажно. При нас в Русе м.април вече е доста топло. Последните 4-5 години имаме необичайно влажни лета, преди това се е случвало да не вали дъжд от 24-май до 9-ти септември. Минала година пръсках април, май и юни после реших да прескоча 1 път и се появиха гадинките.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

Поли, нямам време сега да търся информацията , но смътно помня , че съм чела, че инвазията е на 2 етапа в един сезон .
Никой не препоръчва безразборното пръскане - все пак вкарваме тежка химия срещу тоя молец.
Имам чемшири и от опит мога да кажа, че твърдението , че молеца унищожава растенията за 1-2 дни е , меко казано, измислено. Просто си следя растенията - забелязват се белите пеперуди или изядените листа. Когато наблюдаваш растението, ще забележиш началото на проблема. Тогава пръскам - двете последни години това става по 2 пъти / не мога да се сетя за календарното време, но ми се струва , че това не е толкова важно - зависи от температури, влажност.../ . Също масовите писания за комбинация от 2-3 силни инсектицида отново са измислици - миналата година пръсках само с Нуреле, щом маркирам първите признаци на заразата , и нямам никакъв проблем / само първия път бяха много гъсениците, защото не знаех за тях и не си гледах растенията/
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly »

polia написа: Мар 28, '19, 10:44 Имам и коте и куче и хич не ми харесва да пръскам с отрови, обаче няма друго спасение.
ще пробвам маслото от нийм тая година
двора ми е пълен с котки - не са пострадали до тоя момент от пръскането
те имат много силно обоняние и предполагам,че се пазят
за "рано " дали е - от топлото време за първи път през март в двора вече имам белокрилки . Така че явно не е рано за инсектите, защото няма зима, която поне малко да ги озапти.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Лили е абсолютно права. Аз също съм пръскала само с нуреле и действа. Права е също за това, че трябва да се наблюдава растението и да се пръска при нужда.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Breda »

Дървовиден,много бавно расте.И засега не е нападан от гъсениците :stiskam:

Изображение
fani34
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Сеп 26, '16, 20:14
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от fani34 »

Здравейте. Имам проблем при моите чемшири. Започнаха да им покафвняват листата, но си мислех, че е от зимата. Но един вече изсъхна. Вътре са свежи,. Днес полях с Топсин, напръсках с Нурале. Утре ще занеса клонче в АГРО аптека. Как да ги спася?
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Мария Николова »

fani34 написа: Фев 27, '20, 14:19 Здравейте. Имам проблем при моите чемшири. Започнаха да им покафвняват листата, но си мислех, че е от зимата. Но един вече изсъхна. Вътре са свежи,. Днес полях с Топсин, напръсках с Нурале. Утре ще занеса клонче в АГРО аптека. Как да ги спася?
Изображение
Режи и гори нападнатите клонки. Така ще го подмладиш, няма да го унищожиш. Развитието на пеперудата е в три фази.Всяка фаза изисква различно средство за унищожение. Дано в агроаптеката да го знаят и да имат и трите препарата.
Общото средство за трите фази е огънят за поразените клонки.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
fani34
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Сеп 26, '16, 20:14
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от fani34 »

Да напиша какво се случва с моите чемшири. Преподавател по растителна защита го гледа на микроскоп вчера. Имат щитоносни въшки. Най - вероятно имам в цялата градина. Миналата година ми загинаха 2 огромни юниперуса, туите и те съхнат. С какво ли не ги пръскахме, поливахме, идва агроном в къщи и всеки казва нещо, но растенията не са добре. Имам препарати за цяла агроаптека в къщи. Сега ще пръскаме с мулиган. Жената каза, че въшките са много упорити. Дано се преборим, защото имаме много иглолистни и чемшири и те наистина не са много добре.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Имах щитовидни въшки на олеандрите. Дойдоха с един подарен. Голяма напаст! Не искам да те отчайвам, но след пръскане с какво ли не, есента се разделих с тях и ги изхвърлих. Едничка да остане жива и пак плъзват по цялото растение.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
fani34
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Сеп 26, '16, 20:14
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от fani34 »

Дано успеем да се преборим. Според жената , която ги видя мулигана бил много ефикасен. Днес напръскахме половината градина, утре останалата половина. Имаме над 100 иглолистни - туи, юниперуси , пръскаме всичко. Ще напръскаме и на 5,6 метра извън оградата. ММ си купи акумулаторна пръскачка, много бързо става. Дано да е успешна борбата.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”