Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Аватар
Жени
Кана кафе
Мнения: 622
Регистриран на: Май 30, '12, 15:19

Отглеждане на чемшир

Мнение от Жени »

Виждам, че няма такава тема са особеностите при отглеждането на чемшира. Моля, който има опит да сподели, защото имам десетина корена изваден чемшир и трябва да го насея някъде, а не съм сигурна какви особености има при него, макар че е вечнозелено и е още от едно време от бабините градинки, но и той си има особености. По принцип знам, че расте бавно, трябва да се реже, оформя, мисля че на слънчево място вирее, но само до тук. Как се подхранва, с какво и кога, къде е най - добре да се насее, до какви растения имам в предвид и изложение в градината? Моля, за съвети и предложения. Благодаря! :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Да се запиша, че и аз имам 15-20 коренчета чимшир, пък нищо не зная за него
засега той си се гледа сам.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от nadin »

Аз имам една стена от чемшир сигурно е на възраст около 30 години. Расте и на шарена сянка , но не издържа на студено и ветровито зимата. Това го мори най-много. Листата изсъхват и се оголва. Трябва да е на завет за да не мръзне зимата.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

някъде бях прочела че ако искаш нисък бордюр, както аз искам, трябвало да се реже 4 пъти в годината? :o ми то той и без това едва едва нараства?

моя е на шарена сянка, под една джанка и ми огражда уж билковата градинка
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Гео, граф »

Аз също не знам много за чимшира, само държа да предупредя съфорумците, които освен това красиво храстче, имат и куче :swait: . Чимшира е любимо растение за препикаване от кучетата !!! От опит го знам. Имал някаква миризма ли, хормон ли, що ли, която непреодолимо ги привлича да си вършат работата отгоре му. Резултата е изгаряне и скоропостижно загиване на растението.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от secret_rose »

И хебетата редовно маркират кучовците, омръзнали са ми.
Чемшира (наред с пъстролистните форми и птичето грозде) се режел малко на третата година, и чак след това започва да се оформя вече с по-сериозна резитба... Поне така ми казаха тук градинарите..
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

calico написа:някъде бях прочела че ако искаш нисък бордюр, както аз искам, трябвало да се реже 4 пъти в годината? :o ми то той и без това едва едва нараства?
Режеш, когато са пораснали достатъчно новите стъбълца,демек ако си го поливал достатъчно и има какво да режеш. Но тъй като между 100 рози, какви ли не други градински не му идва реда нито за поливане, нито за вглеждане - пораснал ли е, иска ли нещо милия , остава си на самотек. Ако влезе в списъка на фаворитите, може и да се сгъсти и порасте по-бързо. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Грийни, кажи речи е точно тъй. :oops:
но все пак го поливам де, доста редовно. Но нищо повече. Трябва ли да наторя? и с какво? амониева селитра?
а иначе много го харесвам
потърсих снимка, но няма специално на него, смятай колко му обръщам внимание, като фон е. :ufff:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

calico написа: Трябва ли да наторя? и с какво? амониева селитра?
Да, става с азотен тор. :daaa:
И аз не съм ги рязала моите- трябва да дойде музата да ми подскаже как искам да ги оформя. Освен това е една много продължителна и досадна работа- 5 храста са , ножиците не са остри вече и ме изнервят. :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от katina »

И аз да споделя своя опит с чемшира. При нас е заварено положение, не сме садили. Имаше големи храсти, разклонени, неоформени, както и по-малки, подредени като бордюр. Мислехме с ММ да ги местим, но после се отказахме(и добре сме направили), затова ги скъсихме всички на една височина. Като при орязването на големите храсти отдолу под листата се оголиха пръчки, даже имаше и дупка по средата, доста грозновата гледка :snif: , но пък за добро . Наистина расте бавно чемшира и листата после се подновяват за месец. Дупките се запълниха с нови клонки с листа и се подновиха, стана един много красив бордюр. Всяка година в края на март/началото на април го подрязваме , израстват нови листенца. Лятото го поливаме, за разлика от calico, при нас чемшира е на особена почит, харесваме си го :dovolen: Големи запуснати храсти са наистина грозна гледка, а всъщност чемшира не е претенциозен, иска едно подрязване и поливане. като резултат красиви вечнозелени храсти :dovolen:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”