Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

greeneyed написа:Днес ще сваля 1 см примерно и ще огледам и напръскам . Утре сменям препарата с Нуреле , пак режа и пак пръскам. Моите са 5 топки, високи са около 40-50 см , аз не съм ги отписала, Вени! 8-)
Катя, аз миналата година ги открих края на август след като реших да ги подстрижа. Слава богу пораженията бяха сравнително малки, явно съм ги открила в началото.
Тогава пръсках веднага и още веднаж след 20 дни с нуреле и фунгицид. Сега от края на април ги пръскам през 30 дни, като редувам нуреле и децис. Преглеждам ги и не съм видяла нищо обезпокоително засега.
Вярвам, че и твоите ще са добре. Ще ги спасиш.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 187 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Ема »

Явно трябва да се пръска вечно след появата им :snif:
При мен се появиха за първи път тази година май месец. Хванах ги навреме, пръсках няколко пъти с БИ58, чистих ръчно гъсениците, изрязах засегнатото и си мислех, че за тая година съм се отървала. Но не :ufff:
Макар че ги преглеждам всеки уикенд, явно миналата седмица не съм огледала чак толкова детайлно, защото като отидох тази седмица открих огромни щети. Пръсках за два дни три пъти- с Нуреле и с БИ58.
Сега чета, че тая гад се размножава при нашия климат два до три пъти годишно. А и ако изтребим гъсениците, пеперудите продължават да си летят :evil:
Това е най-големият ми чемшир, двама човека не могат да го обгърнат. Много ще ми е мъчно ако го/ги загубя.
На снимката се вижда мястото където бяха ръфали май месец. Сега са го изгризали почти до средата от долу нагоре :cry:
Изображение
РОУЗ

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от РОУЗ »

От моите два са около метър на метър, преди няколко дни, когато видях гадините, не можах да ги напръскам хубаво отвътре, толкова бяха гъсти, разгръщах, ръчках с пръскачката, след няколко дни, няма дори седмица - прозират, що за гад е това, изпръсках 5 литра разтвор на 2 големи и 7-8 малки чемшира. Ядат ги отвътре - навън, вече не виждам гъсеници, а чимширите намаляват. :hmmm:
Днес ще ги почерпя с Айкън, след 2 дни с нещо друго.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Дозите на препаратите трябва да са по-високи. Това, което мори нашенските инсекти, този гад не го лови.
Или коктейл от 2 - 3 препарата. По-назад беше писано кои точно.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Хм, явно съм я подценила тази гад, няма да е толкова лесно. След като свалих един слой от повърхността, светнаха дупки изядено, гъсеници- зелено и кафяво, всичко е на дреп отвътре. Пръсках отново отвън и отвътре, в петък сменям инсектицида, пак по-силна смес и каквото стане. Въпросът е, че и да ги гътна, ще долетят други от съседните дворове. :svekurva: Ще се пръска сигурно до есента.
Мъчно ми е за чимширите, като след бомбардировка са надупчени.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

ами аз с моя плет?
висок метър и нещо, дебел към 60-80 см, дълъг към 8 метра може би. Отделно две големи топки плюс още намколко дребосъка, тях не ги и мисля толкова, че са малки и лесно.
Но тоя плет, направо ме довърши. С гръбна пръскачка (която не можех да си сложа на гърба, че скъсани коланите :evil: ), с дълъг (как се казва това нещо?) мундщук? Завирах го вътре в храстите и изсипах 30 литра разтвор, 10 мл или повече Децис на 10 л вода. Осмърдях цялата околност. Изобщо не си представям как мога да ги острижа, освен направо с храстореза, както ММ направи преди 2 години. Ама дали има смисъл?
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Ами с храстореза, де, с какво друго? Аз режа с акумулаторна ножица, сменям ръцете, че се сванаха. 8-) После пръскането- задължително отвътре, то там са гадовете, отвън почти не се забелязва. То затова толкова късно почвам войната.
Луис, разбирам те напълно и ти съчувствам. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Като ви чета и изпадам в паника, и хуквам да проверявам моите.
Че на всичкото отгоре на съседката ги изядоха докато се усети, а и от другата ми страна на комшиите също.
Откъде се взе тази гад?
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
wenche

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от wenche »

Пишат, че от Китай, с вноса на дървесина, нали искаме да имаме в домовете си всякакви екзотики от цял свят.
Ето тук има и рецепти за адски коктейли.
http://agroplovdiv.bg/45412/%D1%81%D0%B ... %B4%D0%B8/
Deleted User 1445

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Deleted User 1445 »

Лоис, назад в темата съм писала, единственото нещо, което ги мори при мен е двойна доза Нуреле - на 10 л вода - 20 мл препарат. Пръскай задължително с маска :daaa: Купи си от тънките найлони, по 20 кв.м. май бяха и веднага след пръскането покрий живия плет за няколко часа, разтвора действа и чрез парите си. Тази година опитах с Айкън и Децис, мисля, че им причиних само лек стомашен дискомфорт, не спряха да рупат и отделят :evil: Нурелето пак свърши работата.
Лошата новина е, че и всичко да унищожиш, догодина ще долетят от съседния двор. И така докато някое птиче не ги нарочи за трюфел :lol: Ще чакаме природата да се саморегулира :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”