Отглеждане на чемшир

Потребителски аватар
Жени
Кана кафе
Регистриран: ср май 30, 2012 3:19 pm

Отглеждане на чемшир

Мнение от Жени » пон мар 18, 2013 12:14 pm

Виждам, че няма такава тема са особеностите при отглеждането на чемшира. Моля, който има опит да сподели, защото имам десетина корена изваден чемшир и трябва да го насея някъде, а не съм сигурна какви особености има при него, макар че е вечнозелено и е още от едно време от бабините градинки, но и той си има особености. По принцип знам, че расте бавно, трябва да се реже, оформя, мисля че на слънчево място вирее, но само до тук. Как се подхранва, с какво и кога, къде е най - добре да се насее, до какви растения имам в предвид и изложение в градината? Моля, за съвети и предложения. Благодаря! :hmmm:

Потребителски аватар
calico
Наркоман
Регистриран: ср дек 02, 2009 4:41 pm

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico » пон мар 18, 2013 12:25 pm

Да се запиша, че и аз имам 15-20 коренчета чимшир, пък нищо не зная за него
засега той си се гледа сам.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...

Потребителски аватар
nadin
Чист кофеин
Регистриран: вт май 17, 2011 3:33 pm
Контакти:

Мнение от nadin » пон мар 18, 2013 12:30 pm

Аз имам една стена от чемшир сигурно е на възраст около 30 години. Расте и на шарена сянка , но не издържа на студено и ветровито зимата. Това го мори най-много. Листата изсъхват и се оголва. Трябва да е на завет за да не мръзне зимата.

Потребителски аватар
calico
Наркоман

Мнение от calico » пон мар 18, 2013 12:32 pm

някъде бях прочела че ако искаш нисък бордюр, както аз искам, трябвало да се реже 4 пъти в годината? :o ми то той и без това едва едва нараства?

моя е на шарена сянка, под една джанка и ми огражда уж билковата градинка
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm

Мнение от Гео, граф » пон мар 18, 2013 12:44 pm

Аз също не знам много за чимшира, само държа да предупредя съфорумците, които освен това красиво храстче, имат и куче :swait: . Чимшира е любимо растение за препикаване от кучетата !!! От опит го знам. Имал някаква миризма ли, хормон ли, що ли, която непреодолимо ги привлича да си вършат работата отгоре му. Резултата е изгаряне и скоропостижно загиване на растението.
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Регистриран: вт яну 29, 2013 4:13 pm

Мнение от secret_rose » пон мар 18, 2013 12:57 pm

И хебетата редовно маркират кучовците, омръзнали са ми.
Чемшира (наред с пъстролистните форми и птичето грозде) се режел малко на третата година, и чак след това започва да се оформя вече с по-сериозна резитба... Поне така ми казаха тук градинарите..

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » пон мар 18, 2013 3:22 pm

calico написа:някъде бях прочела че ако искаш нисък бордюр, както аз искам, трябвало да се реже 4 пъти в годината? :o ми то той и без това едва едва нараства?
Режеш, когато са пораснали достатъчно новите стъбълца,демек ако си го поливал достатъчно и има какво да режеш. Но тъй като между 100 рози, какви ли не други градински не му идва реда нито за поливане, нито за вглеждане - пораснал ли е, иска ли нещо милия , остава си на самотек. Ако влезе в списъка на фаворитите, може и да се сгъсти и порасте по-бързо. ;)
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
calico
Наркоман

Мнение от calico » пон мар 18, 2013 3:47 pm

Грийни, кажи речи е точно тъй. :oops:
но все пак го поливам де, доста редовно. Но нищо повече. Трябва ли да наторя? и с какво? амониева селитра?
а иначе много го харесвам
потърсих снимка, но няма специално на него, смятай колко му обръщам внимание, като фон е. :ufff:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » пон мар 18, 2013 4:03 pm

calico написа: Трябва ли да наторя? и с какво? амониева селитра?
Да, става с азотен тор. :daaa:
И аз не съм ги рязала моите- трябва да дойде музата да ми подскаже как искам да ги оформя. Освен това е една много продължителна и досадна работа- 5 храста са , ножиците не са остри вече и ме изнервят. :angel2:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: чет юни 07, 2012 6:46 pm

Мнение от katina » пон мар 18, 2013 5:20 pm

И аз да споделя своя опит с чемшира. При нас е заварено положение, не сме садили. Имаше големи храсти, разклонени, неоформени, както и по-малки, подредени като бордюр. Мислехме с ММ да ги местим, но после се отказахме(и добре сме направили), затова ги скъсихме всички на една височина. Като при орязването на големите храсти отдолу под листата се оголиха пръчки, даже имаше и дупка по средата, доста грозновата гледка :snif: , но пък за добро . Наистина расте бавно чемшира и листата после се подновяват за месец. Дупките се запълниха с нови клонки с листа и се подновиха, стана един много красив бордюр. Всяка година в края на март/началото на април го подрязваме , израстват нови листенца. Лятото го поливаме, за разлика от calico, при нас чемшира е на особена почит, харесваме си го :dovolen: Големи запуснати храсти са наистина грозна гледка, а всъщност чемшира не е претенциозен, иска едно подрязване и поливане. като резултат красиви вечнозелени храсти :dovolen:

Потребителски аватар
незабравка
Кафе машина
Регистриран: пон яну 02, 2012 8:29 pm

Мнение от незабравка » вт мар 19, 2013 9:37 am

Чимчира си остава идеалното растение за поръбване на пътечки,оформяне на бордюри и оформяне на топиарии.
Не е капризен,може и на шарена сянка.Както на всички широколистни вечнозелени и неговите листа може да се повредят от зимата,но след подрязване се възстановява.Торенето е на-добро с комплексен тор, който да е с повечко азот.
Профилактичното пръскане е за препоръчване,нападението от ръжда или други гъбни болести,ако не се забележи навреме,може да унищожи растението-като ,че без видима причина цели клони покафеняват и изсъхват.Пръска се с фунгицид. :dovolen:
РАЗСАДНИК Незабравка

http://www.nezabravkaflowers.com/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Веленью божию, о муза, будь послушна,
Обиды не страшась, не требуя венца,
Хвалу и клевету приемли равнодушно
И не оспоривай глупца.

Потребителски аватар
calico
Наркоман

Мнение от calico » вт мар 19, 2013 10:33 am

krasota написа:И аз да споделя своя опит с чемшира. При нас е заварено положение, не сме садили. Имаше големи храсти, разклонени, неоформени, както и по-малки, подредени като бордюр. Мислехме с ММ да ги местим, но после се отказахме(и добре сме направили), затова ги скъсихме всички на една височина. Като при орязването на големите храсти отдолу под листата се оголиха пръчки, даже имаше и дупка по средата, доста грозновата гледка :snif: , но пък за добро . Наистина расте бавно чемшира и листата после се подновяват за месец. Дупките се запълниха с нови клонки с листа и се подновиха, стана един много красив бордюр. Всяка година в края на март/началото на април го подрязваме , израстват нови листенца. Лятото го поливаме, за разлика от calico, при нас чемшира е на особена почит, харесваме си го :dovolen: Големи запуснати храсти са наистина грозна гледка, а всъщност чемшира не е претенциозен, иска едно подрязване и поливане. като резултат красиви вечнозелени храсти :dovolen:
А снимки? :?:

calico, както писа, също ги полива редовно. но повече от това не правя, затова казвам че се гледат сами

моите са ниски на бордюрче, при това половината са едва 10-15 см цвъчки

ето ги миналия април Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?

Потребителски аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от katina » вт мар 19, 2013 12:18 pm

Caliko, цвъчки, ама какви :potekoha: Извинявай, в друг смисъл съм разбрала думите ти, че не им обръщаш особено внимание :tzvetentze: Твоята градина е първата, която ми грабна окото преди доста години и се възхищавам на красотата, която създаваш :dovolen: Аз съм родена там, в равна и гореща Тракия и знам колко е трудно лятото да се поддържа свежа градината, затова :tzvetentze: Изображение

Потребителски аватар
calico
Наркоман

Мнение от calico » вт мар 19, 2013 12:38 pm

ооо, Красота, красота :ieeemyzh: :tzvetentze:

благодаря ти за хубавите думи, то който не е живял в равна Тракия не знае за какво става дума лятото. :daaa:

много са хубави твоите чимшири, много

Гледам имаш двор, виждам разни китки, имаш ли тема за твоята градина, да не съм я пропуснала? Ако нямаш веднага да направиш :tzvetentze: :tzvetentze:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?

Потребителски аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от katina » вт мар 19, 2013 2:51 pm

Хубави са наистина чемширите и сега вече им е време за подрязване. Нямам тема за градината, но имам снимки в другия форум, гледала си ги. Това е градината с големия смърч. За съжаление нямам с какво да снимам, малко са ми снимките и не са много качествени. Естествено не може един градинар по душа да не направи снимки ;) Имам много снимки, които са от фото, което не качва на компютър, само на хартия за съжаление :snif: Тази снимка на чемшира е от есента миналата годинаИзображение. Ще покажа и други снимки в темата за градините

Отговори

Върни се в “Храсти и лиани”