Смрадлика Cotinus

Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 926
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 66 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от mim »

kmm написа:Поръчах си 'Royal Purple' от Полската поръчка и наскоро се наложи да купим от аптеката Смрадлика за запарка. Така в семейството възникна резонният въпрос - растението, което аз ще отглеждам, ще има ли същите лечебни свойства, като дивия Cotinus, който расте из балканите? Ще може ли свекърва ми да си суши листа от него или да взема да засадя и едно храстче от другия вариетет? :dovolen:
И аз искам да си насадя смрадлика Cotinus coggygria Scop., но навсякъде предлагат всичко друго, но не и тази!
Знам, че я има под път и над път, но тя се сади примерно сега, а аз сега не мога да я разпозная!
Ако някой знае разсадник, където я предлагат да сподели, моля! :stiskam:
Аватар
tanini77
Кафевар/ка/
Мнения: 731
Регистриран на: Ное 15, '14, 23:48
Местоположение: Бургас

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от tanini77 »

Изображение
И аз имам :ieeemyzh:
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от juliboss »

mim написа:И аз искам да си насадя смрадлика Cotinus coggygria Scop., но навсякъде предлагат всичко друго, но не и тази!
Знам, че я има под път и над път, но тя се сади примерно сега, а аз сега не мога да я разпозная!
Ако някой знае разсадник, където я предлагат да сподели, моля! :stiskam:
дали правилно те разбирам, че търсиш специална форма с името Cotinus coggygria Scop.? защото това е латинското име на смрадликата, независимо от кой сорт е (Scop. е съкращение от името на автора, дал името на вида - Antonio Scopoli през 1780 г.). Ако искаш обикновена зелена дива смрадлика, няма как да я намериш по разсадниците, защото никой няма да се занимава с нея, ако не е сортов материал, а сортовете са предимно пурпурни.
Лесно се разпознава смрадликата в природата - храст с овални листа, лъскави, зелени, гладки със силна приятна миризма, напомняща морков. Търси я по-често по варовити терени, често в периферията на горите до към 800 м н.в. около София я има на много места, ако си от София мога да ти кажа откъде да си откопаеш :dovolen:

kmm, всички форми съдържат биологичноактивните вещества, характерни за вида - дъбилни вещества, галотанини и галова киселина, етерично масло, полифеноли и др., така че са еднакво лечебни зелени и червени, диви и културни. Единственото, което си мисля, че може да е проблем при използването на червените листа е, че водния извлек може да се получи оцветен поради високото количество антоциани (червените багрила в листата) и като си плакнеш устата или подмиваш или заплакваш или обтриваш, каквото и да правиш с тази отвара (тя не се пие!), може да оцветиш евентуално дрехите си. Това само го предполагам де :dovolen: не съм пробвала, а и не съм чела някой да е правил сравнение, още повече, че дивата смрадлика предоставя достатъчен материал и никой няма да закача градинската за събиране на билка, освен при спешна нужда.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от Asarina »

Аз си взех от Пландорекс 2 COTINUS coggygria Royal purple. Повече от година не мръдна и чак тази пролет тръгна. С тъмночервени листа е. Дано вчерашната слана не я е попарила. :snif:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от libra »

http://homegardentt.com/categorii.php?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;Има я в Home garden ,а вероятно и на други места.
Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 926
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 66 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от mim »

Благодаря juliboss и libra! :tzeluvka:
gospodinov

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от gospodinov »

Колко високи/широки стават жълтата и червената смрадлика за да знам какво място да им предвидя?
Моята идея е да ги поддържам, като компактни дръвчета, дали е възможно?
В друг форум прочетох, че Cotinus coggygria 'Royal Purple' го предпочитат пред ацерите за добавяне на червен акцент в градината....
http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=9&t=1156" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Kikiricaaa
Виенско кафе
Мнения: 423
Регистриран на: Сеп 9, '14, 10:27
Местоположение: Sofia-city

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от Kikiricaaa »

Българско наименование
Червенолистна смрадлика

Латинско наименование
Cotinus coggygria 'Royal Purple'

Категория
Широколистен храст – с опадливи листа

Вид наземна част
Храст / дървo

/ 2-3 м. / 2-3 м.

Слънце

Цвят на листата
Наситено тъмно-червени с металически блясък

Цъфтят през юли / август изобилно с тъмночервени / розови цветове, наподобяващи облачета дим

Темтературен обхват
Напълно студоустойчива за цялата страна, включително и планинските райони

Поливане
Умерено

Приложение
Като голям и ефектен единичен храст, често се среща в смесени групи, предлага един наистина добър контраст с всички нюанси на зелено в градината.


Описание
Висок, атрактивен храст или декоративно дърво, умерено до бързо растящ с червени листа през целия вегетационен период, особено красиви през есента. Листата са различни, най-често елиптични, 3 до 8 сm дълги, наситено тъмно-червени с металически блясък. Есента се обагрят в оранжево-червенo до алено-червенo.


Препоръки за отглеждане

Растението не е капризно за отглеждане, толерантно е на широка гама от почви, но най-добре расте на умерено богати почви, сухи до влажни, добре дренирани, силно алкални, на слънце или частична сянка. Устойчиво е на високи температури, сухоустойчиво и абсолютно толерантно към градска среда.
„ Времето, което си изгубил за твоята роза, я прави толкова важна“.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от gevkati »

Cotinus GOLDEN LADY 'Mincojau3'
снимката е от 28.10 - току що засадена моята лейди : хем златна , хем коралова
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”