Какъв е този храст

Публикувай отговор
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Какъв е този храст

Мнение от isa »

Нямаме такава тема, а може би има необходимост
Копирам първият въпрос от Kmm:

Навремето до нас имаше нещо, дето му викаха "ботаническа градина". Чак ботаническа не беше, но градина с интересни растения. И когато в годините на ранната демокрация всички по-нетрайни растения загинаха от липса на грижи, останаха няколко дървета и храсти, които дори в мрачен, грозен и безснежен ден, пак правеха пейзажа красив. Заради тази гледка съм убедена, че има смисъл да се търси зимен ефект в градината. Само да мога да реша конфликта с опаковките
Едното беше неголям бодлив храст, с назъбени твърди листа, леко бодливи по края. През зимата връхните листа ставаха червеникави. Прелест! Имаше точно "коледен" вид през зимата. Сега го търся по всички снимки, които преглеждам, обаче не съм успяла да го видя никъде. Няма как да го снимам, защото хуните унищожиха и него впоследствие. Първо перголите, после малките дървета, предполагам вече дори канадския бор, всичко отдавна стана на огревки в ромските обиталища... А беше ботаническа градина.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Какъв е този храст

Мнение от isa »

Ако не е mahonia, illex или osmanthus и особено щом има шипове, вероятно е berberis darwinii
Изображение
Изображение
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Какъв е този храст

Мнение от stanislava »

Да не би да е Mahonia japonica
Изображение Изображение

или Berberis julianae
Изображение
Изображение
незабравка

Re: Какъв е този храст

Мнение от незабравка »

Прилича ми на османтус хетерофилус пурпуреусИзображение
лалесъм

Re: Какъв е този храст

Мнение от лалесъм »

Някой може ли да познае какъв е червеният храст :hmmm:
Изображение

Изображение

Интересува ме червенолист храст с провиснали клони, но засега по разсадниците не съм открила подобно нещо. Моля, ако някой има информация да сподели.
denitsavm

Re: Какъв е този храст

Мнение от denitsavm »

Берберис някакъв според мен :nod: Виж в темата за берберис има доста такива форми, почвопокривните ако се оставят да порастнат малко нагоре и се получава точно такъв ефект, също и с почвопокривните лоницери
лалесъм

Re: Какъв е този храст

Мнение от лалесъм »

Благодаря denitsavm. За берберисите прегледах каталога на хоумгарден, че там имат най-много снимков материал, както и снимки в нета на отделните видове, но не видях нещо подобно изглеждащо. Пък и ми се струва, че от снимката в по-близък план, листата на търсения храст са по големи от тези на берберисите. За мен въпросът остава все още отворен :hmmm: :hmmm: :hmmm:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Какъв е този храст

Мнение от isa »

Затвори си въпроса Лалесъм :lol: , абсолютно сигурно е че е берберис, червенолистна форма, само не мога да кажа конкретен сорт, че са невероятно много. Такъв ефект има след 3-4 години, като пораснат. И това не е от ниските сортове.
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Какъв е този храст

Мнение от stanislava »

Лалесъм, Дени и Иса са ти казали, че растението от снимката е Berberis. Аз също не се наемам да ти кажа точно какъв берберис е и съответно сорта, защото снимката е доста неясна при увеличение.
Не мисля, че ще се ориентираш правилно по хабитуса на растенията в градинския център. Все пак това са растения, на различна възраст от това на снимката и най-вече отглеждани в контейнер и за да има баланс между надземна част и коренова система, се подрязват доста интензивно, иначе губят форма и опършавяват.. Естествено не рядко се срещат и доста занемарени растения, но и те не биха ти послужили за ориентир със сигурност.. Предполагам знаеш, че има огромна разлика при растение отглеждано в контейнер и същият вид, отглеждан в градината, засаден на постоянното си място.
Ако имаш още снимки, най-вече в по-близък план, мисля че е по-голям шанса да разпознаем с по-голяма точност кой вид и кой сорт е растението, рода за мен си остава Berberis.. Така че ако нямаш повече снимки в по-близък план, може да затвориш въпроса, тъй като е безсмислено различни хора да ти пишем едно и също.. По-горе и Дени, и Иса са определили, че растението е Berberis, аз ти писах същото..
Подозирам, че растението от снимката е Berberis ottawensis 'Superba', но не съм 100% сигурна.
:tzvetentze:
Изображение
dal

Re: Какъв е този храст

Мнение от dal »

разбира се че е берберис , не виждам при такава ясна позиция ако някой има съмнения относно поне какво е растението като това е очевидно и берберисите са банални и широко разпространени- какво значение има сорта му , в края на краищата?! Тъй или иначе ако вида нищо не говори какво ще продума сорта? Берберисите се стрижат , или не и ако не и са на баир-повечето са точно такива ....
ако намеря по-близка снимка ще я кача
Изображение
Изображение
Изображение

а това са от резници малки храсти Изображение
още нямат дължина на клоните за да увиснат напред
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”