декоративни храсти

Публикувай отговор
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от maranta »

Мили другарчета :tzeluvka: , моля за съвет :dovolen:
Искам да засадя край оградата към съседите няколко средновисоки храста(ок. 2м), но не мога да преценя :hmmm:
Харесват ми тези бодливите(не е наложително, нямам предвид жив плет) - берберис, пираканта, японска дюля... И други ми хванаха окото, но са ми непознати и само по описание изобщо не мога да си ги представя как ще изглеждат там наредени...
А да! Мястото е пред входната врата, виждам го постоянно :dovolen: Четох, гледах, обаче избщо не съм сигурна, че ще се справя без помощ :angel2: Дълго е ок. 5 метра, до обяд е сянка(от навеса на съседа), а следобяд си пече яко. Влажно е. На ширина мога да им отпусна около метър. Точно за това място не искам иглолистни.
Препоръчайте ми нещо непрефърцунено и все пак красиво :nod: За всякакви акъли и подсказки ще съм благодарна :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от libra »

Вейгела,има доста разновидности,вкл вариагатни.Последната май е по-чувствителна,защото моята такава я попрецаках.Реже се смело и се поддържа в размер ,който те устройва.Цъфти продължително ,повтаря лятото.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от maranta »

Благодаря ти, Либра :gush:
Вайгелата е красива, но май четох, че е за слънчево място. А тук има само силно следобедно слънце, около 4-5 чАса. На пиракантата дали ще и бъде достатъчно :hmmm: Нея мога ли да я режа смело или си има специфика :?:
Много се надявам и на други предложения :angel2: Много красиви градини показват съфорумците, не са едно или две райските кътчета :liubov2:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от Тутти »

Пиракантата е вечнозелена, пролетта цъфти обилно, после прави красиви плодчета и цяла зима ги запазва. Непретенциозна, издържа на засушаване. Можеш да я режеш както ти харесва. Щом целогодишно ще я виждаш, ще е хубаво зимата да не гледаш само голи клони. Само трябва да се следи да не се разраства настрани, много мощно нараства. Пиракантата търпи засенчване. Няма да сгрешиш.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от Мария Николова »

Орловият нокът цъфти ароматен, цяла пролет и в жегите. Есента до зимата спорадично. Но зеленее и след -18 градуса тази зима.
Дъждът го полива. ; )
Иска само мрежа, по която да се увиват стеблата. Стеле се и се вкоренява по земята - иска ограничаване.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от libra »

Пиракантата много я харесвам точно заради оранжените плодчета есента и зимата.Но ,по принцип,малко недолюбвам бодливи храсти за двора,не знам защо.
Вейгела имам много засадена на южна подпорана стена ,т.е засенчена е ,и не виждам да страда от това.Но вариегатната по неволя я преместих зад къщата на север и уж я огрява лятото ,но много залиня и няма общо с другите 2-3 сорта.
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от tsvetina »

VIBURNUM sargentii Onondaga - една калина, която ме радва вече няколко години. Дават я 3-4 метра, но по снимките в нета никъде не я виждам толкова голяма. Пък и все пак имаме ножици :angelche: , пъстролистен дрян .... :tzvetentze:
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от maranta »

Момичетаааа :tzeluvka:
Ох, тези ярки плодчета/гроздчета са ми много любими :liubov2: Аз един сорбус вече съм поръчала за по-слънчево място. Ще му търся другарче :stiskam: Идеята за вибурнума е супер :ieeee:
И аромата на лоницерата го обичам, но ме притеснява, че е малко агресивна :snif: Тя тая мрежа там е нестабилна, малко символична, съседите са ни много добри :P Ако нямаше толкова много работа и други належащи ремонти, сигурно щяхме да си направим комшулук :angelche:

Сърдечно благодаря за помощта :tzvetentze:
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

maranta написа: Мар 9, '18, 21:12 Благодаря ти, Либра :gush:
Вайгелата е красива, но май четох, че е за слънчево място. А тук има само силно следобедно слънце, около 4-5 чАса. На пиракантата дали ще и бъде достатъчно :hmmm: Нея мога ли да я режа смело или си има специфика :?:
Много се надявам и на други предложения :angel2: Много красиви градини показват съфорумците, не са едно или две райските кътчета :liubov2:
Пиракантата задължително трябва да я режеш смело ,иначе пуска яки пръти и надминава 2 метра.Спецификата е след като я подрежеш силно напролет да я оставиш да цъфне и и после резитба коригираща само на стърчащи клонки, ако режеш по-обстойно ще има по-малко плодчета.Има и по-компактни сортове ,но трудно се намират в БГ.В разсадник Интродукция при колегата Динко Георгиев имат един хубав сорт-със шарени листенца и оранжево-червени плодчета.Става много ефектно,ако я комбинираш с друг сорт с жълти плодчета. :P

Pyracantha coccinea ''Mohave Silver''



Изображение


Изображение


https://www.fast-growing-trees.com/imag ... 4-450w.jpg

Изображение
sasha

Re: декоративни храсти

Мнение от sasha »

Изображение
Незабравке, това е уникален жив плет!
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”