декоративни храсти

Публикувай отговор
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от venetka70 »

Провокирана от снимката на Незабравка проверих какво има във файловете на Пландорекс сега.
Това Lespedeza го има налично, а от Leycesteria има даже няколко вида.
Cesalpia не открих, ама може аз да не съм схванала как се пише на латински правилно.
Ха сега който има място да си прави такава комбинация, аз вече нямам накъде.
И без това в момента съм в чуденка дали да купя за село една калина. Ей такава
VIBURNUM plicatum Summer snowflake
Изображение
Видях, че може и като дръвче да се гледа и затова ми хареса. Гледа ли някой подобно чудо в нашите ширини и какво му е мнението???
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

bell написа:Прекрасна композиция са :liubov2: Незабравче, а този розов красавец дали ще зимува успешно в северна България на -20 и глинеста почва?
По-принцип я дават до -23 корена,клоните избиват буйно от земята наново всяка пролет,ама въобще не обича тежки почви. :nod:
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

РОУЗ написа:Тамън се научих да изговарям хахонехлое и сега с тази леспедеца и следващото, дето не го запомних, ме разби. :lol:
Тази леспедеца и аз да питам, студоустойчива ли е /ако тя е онова висящо розово нещо/ и ако да - откъде ги взимате тез леспедеци? /леле, три пъти успях да го напиша/ :o
Розовото е леспедецата,за 6-та зона е,има я в Пландорексовата оферта. :dovolen:
Абе ,направо не смея да кажа,но....,от дясната страна на цезалпинията имаше засадена една гомфостигма-/Gomphostigma/ .ама тя взе,че се гътна миналата зима,та скороговорката се съкрати малко. :D .
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

venetka70 написа:Провокирана от снимката на Незабравка проверих какво има във файловете на Пландорекс сега.
Това Lespedeza го има налично, а от Leycesteria има даже няколко вида.
Cesalpia не открих, ама може аз да не съм схванала как се пише на латински правилно.
Ха сега който има място да си прави такава комбинация, аз вече нямам накъде.
И без това в момента съм в чуденка дали да купя за село една калина. Ей такава
VIBURNUM plicatum Summer snowflake
Изображение
Видях, че може и като дръвче да се гледа и затова ми хареса. Гледа ли някой подобно чудо в нашите ширини и какво му е мнението???
ОФФ,и мен ме гъдилка въпроса за вибурнумите,гледала съм някои сортове на подвидовете tinus и bodnantence ,останалите са ми ''Тъмна Индия'' :D .В смисъл все се каня да изрушкам за инфо сайтовете на ''интродюсърите''-малей,че превзета и претенциозна дума- :twisted: исках да кажа -на тези хорица,които поемат от селекционерите новите сортове,тестват ги там,после ги представят в цветните общества ,събират таксите за лиценз и тн.Обаче освен това е важно да знаем и различните подвидове,които са мноооого :dovolen: да знаем как се развиват при нас,така,че моля ,споделяйте личен опит!!
bell

Re: декоративни храсти

Мнение от bell »

незабравка написа:
bell написа:Прекрасна композиция са :liubov2: Незабравче, а този розов красавец дали ще зимува успешно в северна България на -20 и глинеста почва?
По-принцип я дават до -23 корена,клоните избиват буйно от земята наново всяка пролет,ама въобще не обича тежки почви. :nod:
Благодяря, Незабравче :tzvetentze: Жалко, че няма да се справя при мен. И аз, като поразрових четох, че е добър избор да укрепване на терени. Явно тежката глина няма да е за него.


А, за вибурнумите опитах с два вида. Първият бе някакъв жълтолистен, но зимата не оцеля, име не помня. Сега чудесно се справя и развива Viburnum rhytidophyllum. Зимува чудесно, лятото може и без много поливане.
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

Да раздвижим темата малко.Ето снимка на един храст,който ми направи добро впечатление тази година-от Пландорекс-
PHOTINIA CRUNCHY (Photinia serratifolia Crunchy),При мене в разсадника се разви чудесно и направи много хубав прираст.Остана да я видим как ще прекара зимата-засадих два броя в разсадника.
Малко инфо-нов сорт фотиния с назъбени листа,доста хора я помислиха за някакъв подвид дъб :D ,карамелено-шоколадови нови листа,които наесен минават към кдифено-червено.Височина около 200 см,широчина 120 см.-150 см,студойстойчивост- 23 градуса,обаче в 6-та зона май по-добре със зимна защита.
Главни достойнства-бърз растеж,добре разклонен храст,което я прави идеална за жив плет,със или без подрязване.Отлична устойчивост на брашнеста мана,която изглежда е проблем при някои от фотиниите,щом толкова го почертават. :hmmm:

Изображение




Изображение


Ето как би изглеждала като по- възрастно растение и като жив плет,
Изображение


Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от zeleno »

красива е
прилича малко и на махония , но излиза , че е по-лесна за оформяне и става по-висока
:daaa:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от gevkati »

а боцка ли? или само така изглежда?
Харесва ми.

Аз имам една фотиния от тази година - Ред Робин. Глупачето взело , че се разлистило! :cry:
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

gevkati написа:а боцка ли? или само така изглежда?
Харесва ми.

Аз имам една фотиния от тази година - Ред Робин. Глупачето взело , че се разлистило! :cry:
Леко боцка,листата не са така твърди като на илекса. :nod:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от gevkati »

Merci!
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”