Люляк (Syringa vulgaris L.)

Публикувай отговор
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от Виола »

Моят любимец зацъфтя :dovolen:
Изображение
Изображение
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от tzarina »

Прекрасен е, а и как ухаят тези люляциииииии.....Страхотни са!
Ненапразно Вазов е написал
,,Из съседната градина
люлека ми замириса.
Ум далеч назад замина
и сърцето ми болно сви са:
върнах се в цветуща младост,
сетих трепети и сладост.
Люлека ми замириса
....,,

- ,,ЛЮЛЕКА МИ ЗАМИРИСА,,
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от dal »

добре че направи тема
ето копирано от другата за храстите , да е отделно :

[quote="dal"]Люляк / Syringa vulgaris

Изображение

Природата обилно е дарила нашите райони с това ценно растение. Люлякът има безброй красиви сортове, които цъфтят в розово, тъмновиолетово, лилаво, бяло някои до края на септември. Има и кичест люляк, който е особено красив.
Вирее на всички почви, но предпочита по-леките. Цъфти по-добре на открити и слънчеви места. Веднага след прецъфтяването цъфтелите клончета трябва да бъдат орязани, като се оставят само долните им четири пъпки (два възела), въпреки че горните вече са развили млади клончета. Така се избягва оголването на храста. Бранете на цветовете трябва да става с остро ножче. Небрежното чупене причинява големи рани, забелва кората му и изсушава храста.
Изображение

Размножаването става лесно чрез издънки и чрез облагородяване. Най-добър резултат дава облагородяването на спяща пъпка, което трябва да се извърши през август-септември.
Съвет
Щом люлякът прецъфти, съцветията се отчупват внимателно. При това не бива да се повреждат новите листни израстъци, тъй като те развиват пъпките за следващия цъфтеж. Ако обаче не отстраните съцветията, които често дават семена, можете да спрете развитието на новите листни израстъци.

Syringa Vulgaris 'Primrose'
Изображение

Изображение

Syringa reticulata
Изображение

Syringa microphylla
Изображение

Syringa 'Sensation'
Изображение

Syringa x Tinkerbelle *Bailbelle'
Изображение

Syringa meyeri 'Palibin'
Изображение

Syringa vulgaris 'Monge'
Изображение

syringa-josee
Изображение
Последно промяна от dal на Апр 18, '11, 16:32, променено общо 1 път.
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от tzarina »

Дал, ти в крайна сметка сдоби ли се със жълтия красавец?
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от dal »

tzarina написа:Дал, ти в крайна сметка сдоби ли се със жълтия красавец?
ами...аз имам syringa vulgaris 'Krasavitsa Moskvy'
Изображение

и Syringa Vulgaris Mme Lemoine Изображение:hmmm:
сензация , един винен тъмен и още един сортов бял ...и диви люляци да опаша планетата също :D
и безименни едри на вилата

вижте и тука какво розово има...Lucie_Baltet :liubov2:
Изображение
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от isa »

Красота :daaa: Аз пък ще чакам за цвят едно още 20 дена,да не кажа месец. Преди седмица бяха на малки зелени пъпки, сега очаквам да имат и малко листа, но цвят...поживьом, увидим. Само Виола ли има цвят, хайде показвайте сортове. Дал твоите нови люляци напъпили ли са или тази година са без цвят. Не ми се вярва това да са твои снимки, колкото и топли течения да имаш в плевенско :hihihi:
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от dolli »

Въпрос към рабиращите от люляци: имам пет годишен храст, захванат от издънка, никога не е рязан, на слънчево място е, лятото поливам при нужда. Никога досега не е цъфтял. По съседските дворове опърпани и занемарени храстчета се скъсват от цвят, а моето гледаното и глезеното не ще, и тази година няма нито една пъпка. На какво може да се дължи това?
dal

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от dal »

isa написа:Красота :daaa: Аз пък ще чакам за цвят едно още 20 дена,да не кажа месец. Преди седмица бяха на малки зелени пъпки, сега очаквам да имат и малко листа, но цвят...поживьом, увидим. Само Виола ли има цвят, хайде показвайте сортове. Дал твоите нови люляци напъпили ли са или тази година са без цвят. Не ми се вярва това да са твои снимки, колкото и топли течения да имаш в плевенско :hihihi:
тия на вилата са гора , всичко е в пъпки , ама сабалента беше 3 градуса :hihihi: :lol:
снимка от миналата пролет :
Изображение
Изображение
Изображение

сортовите вероятно догодина ,ако нещо се излъже -фотки и т.н.
ще се радвам на вашите , сега ще туря на виолче на декстопа :tzeluvka:
dal

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от dal »

и последно : пускам го да си остане в темата като каталог
тук са сортове и снимки , стахотни неща има

http://www.lottah.com/lilacs/imagesV.htm

сортови и фидус имат сортове сензация , алба и този , agincourt-beauty , лемонито също се намира у нас
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Люляк (Syringa vulgaris L.)

Мнение от Виола »

Моите всички са нацъфтели, само белият още е на пъпки. Но не ги снимах, обещавам снимки следващият път. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”