Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Публикувай отговор
flowers.content
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Апр 5, '10, 20:20

Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от flowers.content »

Изображение

Глицинията или ВистерияWisteria е от семейството на граховите (pea family). Бобово - Fabaceae (бившето Leguminoseae) растение, чийто род включва десет вида листопадни катерливи лиани, две от които са с естествен хабитат Съединените Щати, а останалите – източна Азия. Наречена е в чест на професора по анатомия на Пенсилванския Щатски Университет Каспар Вистер - Caspar Wistar (1761-1818).
Описание: Вистериите са атрактивни увивни дървовидни лиани с широко приложение в ландшафтния дизайн. Издържливи, жизнени и дълголетни, те могат да се катерят на високо по стени, огради или оформящи рамки и опори. Високо са ценени заради красивите си висящи на гроздове цветове – бели, розови, лилави, сини или виолетови. Плодовете им са плоски зелени шушулки, в които се намират семената. Старите растения са с усукани, вдървени стволове, не много дебели. Глициниите, отгледани от семена, цъфтят на десетата до петнадесетата година от поникването, често и по-късно. Затова, като методи за размножаване са предпочитани присадките и вкорененяването на резници – при тях има по-малък интервал от време до фазата на цъфтеж.
Основно се отглеждат два вида Вистерия: Китайската глициния - Wisteria sinensis и Японската глициния - Wisteria floribunda. Китайската е по-популярна, тъй като е по-малко капризна и цъфти обилно. На височина достига до осем метра и повече, цветовете са синьо-виолетови, леко ароматни, на гроздове с големина от 15 до 30 см. Най-обилен е цъфтежа в средата на май. Китайската глициния, цъфтяща в бяло е Wisteria sinensis'Alba’, е силно ароматна. Два сорта са с кичест цвят – ‘Black Dragon’ - тъмно лилав, а ‘Plena’ - светло лилава. Цъфтят три или четири години след като се засадят.
Японската глициния също достига на височина 7-8 метра, има виолетово-сини ароматни цветове. Всеки цвят се отваря индивидуално, отгоре на долу по гроздообразното съцветие с дължина от 30 до 50 см. и цъфтежа е най-обилен през май. Има сортове японска глициния с различен цвят:
· 'Alba'- с бели цветове
· 'Carnea'- свежо розови цветове
· 'Longissima'- много дълги съцветия, бледо лилави
· 'Longissima Alba'- бели цветове, дължина на съцветието до 40 см.
· 'Macrobotrys'- съцветията достигат до 90 см. дължина, на цвят от червено-виолетови до виолетови
· 'Praecox'- цветовете са по-дребни, синьо лилави
· 'Purpurea'- цъфти в лилаво
· 'Rosea'- бледо розови до светло лилави, дължина до 45 см.
· 'Rubra'- тъмно розови до наситено червени цветове.
· 'Violacea Plena'- кичести, от червено до виолетови цветове
Изисквания: За да цъфти обилно, на глицинията е необходима обилна ярка слънчева светлина – шест или повече часа на ден и дълбока, умерено плодородна, влажна почва, която да не пресъхва прекалено. Адаптира се към различни почви, макар че предпочита неутрални, до слабо кисели, с рН 6.0-7.0. Добре е да се предвиди подпора и подходяща рамка за короната, върху която да се разпростре. Глициниите са добри катерачи – могат да се аранжират на перголи, беседки, по телове и мрежи, дори на вертикални стени, стига да имат здрава подпора, на разстояние 4-6 см. от самата стената. При металните материали за предпочитане са тези, които не ръждясват. Понякога за подпора се използват други дървета, но това не е много желателно. Ако стволовете им са с по-малко от 10 сантимера в диаметър, глицинията лесно може да ги пречупи. Имайте предвид също, че вистерията е много дълголетно растение.
Подготовка на почвата за засаждане: Добрата подготовка на почвата е в основата на израстването на здраво цъфтящо растение. Първоначално е добре да се знае pH-то и нивата на фосфора и ако е необходимо, да се коригират. Почвата се разкопава и подготвя на дълбочина до 1 метър. В пръстта се добавят и размесват торфен мъх, добре угнил тор или готов компост в съотношение една трета за подобряване качеството и подсигуряване на дренаж.
Засаждане: След като почвата е подготвена, вистерията може да се засади. Ако растението е облагородено, присадката трябва да е заровена плитко в почвата. Уплътнете добре пръстта около корените и полейте обилно. Младите растения се торят ежегодно. Не очаквайте младо растение да цъфне в периода на нарастване. Когато вистерията „изпълни” определеното и пространство, не се подхранва допълнително, освен при явни симптоми – пожълтели листа или липса на обилен цъфтеж. Торенето стимулира вегетацията при глициниите и лианата няма да цъфти или ако цъфне, няма да е обилно.
Подрязване: Няколко годишни подрязвания поддържат лианата в добра форма, не бива да и се позволява да нараства неконтролируемо, полезно е и за да се стимулира цъфтеж.
Оформяне върху рамка: Изберете младо растение със здраво жилаво стебло и го прикрепете към опора. Премахнете излишните клонки от предната и задна страни. Когато основното стебло достигне необходимата височина, отрежете върха. Това ще стимулира допълнително нарастването на страничните разклонения. Разстоянието между тях трябва да е поне 50 см.
Лятно подрязване: Оставят се само здравите основни клони да се развиват по рамката. Всички нови странични разклонения се изрязват след шестото или седмо листо. В резултат се формира нов прираст. На свой ред и той се премахва, когато започнат да се развиват първите листа по тях.

Изображение

Ранно подрязване през зимата: Основните разклонения, нарастнали през изминалото лято се подрязват наполовина или до една трета от дължината си. Страничните разклонения също се изрязват, като се оставят от 3 до 5 см. на дължина.

Изображение

Късно лятно подрязване: Подрязват се основните, неподрязвани клони на половина или на две трети от дължината си, а тези, които са били подрязвани предното лято, се подрязват само в краищата по 2,5 до 5 см. Този метод позволява короната да се оформя и уголемява всяка година наполовина и да има обилен цъфтеж по новоизрастналите клонки.
Поддържащо подрязване: След като вистерията се разпростре на отделеното и място, следва лятното подрязване. При зимното се режат основните клони, като се оставят четири или пет пъпки. Изрязват се и всички издънки в основата на растението

Изображение

Подрязване за оформяне: Отнася се само за новите, млади вистерии. При зимното подрязване се премахват всички клони, стърчащи от оформящата рамка. Окастянето е драстично, отстраняват се всички клони, разположени прекалено нагъсто, както и тези, които развалят формата на предвидената рамка. Очаква се цъфтеж след две до три години.
Подрязване на корените: Понякога се практикува кореново подрязване късно на есен, за да се стимулират младите растения – за цъфтеж, както и да се възстанови обилния цъфтеж при по-старите. Стимулира растежа и цъфтежа и може да се комбинира с лятното подрязване за по-голяма ефективност. Изполвайте лопата за да орежете корените вертикално в почвата на около 50 см. дълбочина, на разстояние 1.20 м. от стеблото.
Липса на цвят: Най-голямото разочрование за градинаря е да закупи прекалено младо растение и то да не цъфне. Купете си растение с присадка или размножено от резник. Вистерията няма да цъфти също, ако не получава достатъчно слънчева светлина, ако прекалено стимулирате вегетативния растеж с азотни торове, или неправилно подрязвате през зимата и лятото. В този случай помагат следните практики – рано на пролет торите здраво със суперфосфат (NPK 0-20-0), леко подрязвате късно на пролет и кореново подрязване през късната есен.
Пресаждане: Вистериите страдат при пресаждане. Повечето видове изобщо не се възстановяват .
Други проблеми: Глициниите рядко биват нападани от вредители. При проблем, използвайте подходящия инсектицид.

По материал на Ohio State University - Horticulture and Crop Science
Снимка: Wikimedia
Isn't it ... voodoo?
dal

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от dal »

dal написа:WISTERIA -глициния- непретенциозна гигантска лиана , търпи пряко слънце или лека сянка , може с поливане може и без /ще се отрази на цъфтежа/ , иска торене но може и без него , прави много боклук и цъфти най много месец май-юни , но истината е че в топлите държави цъфти и извън тези месеци-например инцидентен цъфтеж глициниите в гърция и турция правят и лятото, и есента.Цветове-бяло виолетово микс пурпур тъмно лила розово и т.н. в различни комбинации и кичестост - иначе и извън цъфтежа тучна зеленина и яка конструкция ; цъфти след 2-3 година обичайно , обвива и влиза в мазилки прозорчета улуци и трябва да се внимава с тази красавица.Семена , резници лято есен , четете , литература колкото щете по въпроса, въпреки че кой луд има глицинии и да иска да ги размножава?... :mrgreen: /р.р.имам семена и резници за който искада се пробва/
Изображение

Изображение
алба
Изображение

Изображение

Изображение

dal написа:цъфнаха глициниите.... :ieeee:

розова
Изображение

виолетова
Изображение

Изображение

Изображение
dal

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от dal »

Elyza написа:Аз имам Уистерия Синесис, и мога да дам резник, който би цъфнал след 7 години, а от семена след 12г., което за това растение не е проблем. То живее 1200г. минимум и какво са за него 12г. Може би от издънка, ще цъфне по-скоро, но моята не прави.
Бих ти препоръчала да си купиш вкоренено растение, за което в нета пише, че е добре да сме осведомени на колко години е. Аз си я купих от разсадник в Драма за 12 лева с размер 150см. и цъфна същия януари със 7 сини и ароматни грозда. Сега чакам поръчка в Приола.ит., за други сортове.
Радвам се, че има почитатели на уистериите. Ето клипче за вдъхновение. Представям си така да се разхождам под моята, макар, че тя не е този сорт с дългите цветове :)
http://www.youtube.com/watch?v=3_1vNoEi ... re=related
elena kirilova написа:Изображение
wisteria black dragon
голяма красота ама от къде да се сдобием с точно такава
Изображение
прилича ми на онова свещенното дърво Айва от филма Аватар
ravik написа:Вистерии имаше на есенната Флора в НДК. Една сергия на първия етаж, срещу входа, леко в ляво. Имаха най-различни интересни храсти. Мисля, че и сега пролетта пак би трябвало да са там. :nod:
Elyza написа:Снимката на голямото дърво е на Wisteria floribunda "Fuji". За нея и за "Multijuga" са типични дългите гроздове- За първата 45см, а за втората до 80см. А снимката на кичестата е на Wisteria floribunda 'Violacea Plena' или както е по-популярна Wisteria "Double Black Dragon". Ето и моята снимка Изображение.
За първи път я видях на живо преди 2 години в малък италиански курорт на една оргада. Не беше голяма, но цялата в цвят. Изумителни гроздове с малки къдрави цветчета, всяко с няколко нюанса на синия цвят. Цъфти късно, когато е вече разлистена през месец май, което е добре за нашия климат. Залепнах за оградата, ахках и снимах и така почти половин час, докато ми хрумне,че собствениците може да извикат карабинери:)
С нетърпение чакам да поръчаме от Приола, защото там има няколко вида, сред които и тези 2. В Томсън и Морган имат Американска уистерия, която е по-компактна, подходяща за контейнер и бонсай. Китайките са направо огромни и с по-къси гроздове- до 35см. За южните щати пишат, че има случаи на съборени дървета и къщи, по които се е качила уистерия. Но там е друг климат и дървени къщи...макар че моята това лято, като я местих я свалих от върха на 4 метрова кайсия и се наложи да я орежа, което предизвика повторния цъфтеж през лятото, за който само бях чела. Сега е в саксия и напролет отива на постоянното си място пред едната къща като асма. За много обилен цъфтеж се препоръчва хоризонтиране на подпори, южна стена, завет от север и минимум 8 часа слънце. От опит знам,че обича кристалон. Лесна е за отглеждане и голяма хубавица. Само да се сдобием с видове и ще помагам с информация.
Миша написа:Пролетта си взех доста голямо дръвче от L2 и то на прилична цена-20 лв,би трябвало да е Вистерия Флорибунда.Резници мога да раздавам,расте невероятно бързо,но не ми е цъфтяла.
Elyza написа:Издънки ако има е добрия вариант. Отиваш на пролет по тъмни доби с фенерче и права лопата и се радваш на цвят след няколко години. Вече дали по пълнолуние или друга фаза на луната е подходящо, ще кажат специалисти. Резник е другата възможност- цвят след 7 години. Семки не препоръчвам. Една скъпа поръчка от Амазон изгни в хладилника по описаните на опаковката правила за поникване.
dal написа:
Elyza написа:Сега видях, че в раздел "Храсти и лиани" няма тема за уистерия. След като има толкова почитателки, с удоволствие ще преведа и обобщя материал със снимки. Така всеки ще сподели и личния си опит с отглеждането й. Ще се надявам и Дал да се включи- тя има 2 цвята и може би знае приблизително кога цъфти от издънки.
от издънки цъфти на първа втора година...зависи колко голяма е издънката....как се гледа
направи тема , щото инфо има в една обща тема за катерливи и лиани....аз ще допълня по новата инфото и снимките ;
за мен беше удоволствие да прочета че след резитба подир цъфтеж цъфти втори път-мира не ми даваше гледката жот цъфтяща август глициния в гърция , която съм видяла....допусках че с подрязване и торене цъфти пак :nod:

р.р. аз преместих едната на 4 година , там където е била и до сега избива от корените , даже пращах насам натам , ще пратя пак пролеттта като избият...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Виола »

Ето тук я има
http://www.halcyonplants.co.uk/index.ph ... ct_id=1146" onclick="window.open(this.href);return false;
А тук има много вистерии :nod: , не само!
http://www.gardeningexpress.co.uk/Catal ... =Title-Asc" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от lila »

:hmmm: Голямо рязане пада май тука :hmmm:
denitsavm

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от denitsavm »

lila написа::hmmm: Голямо рязане пада май тука :hmmm:
това е една от любимите дейности на всички градинари :D ,
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от subversive »

След колко години цъфти от резник? На мен ми го пратиха миналата година пролетта, сега зимува на хладно..
Аватар
roza64
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 22, '10, 18:58

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от roza64 »

А това е моята Глициния от семенце, засях го преди месец и това е станало от него, не знам кога ще порасне и ще цъфне , но сега му се радвам.Извинявайте за лошите снимка, но са от телефона
Изображение
cwetomira
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Фев 3, '11, 15:45

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от cwetomira »

:hmmm: Не мога да разбера нещо и моля за разяснение-защо при наличие на разнообразиена бгпазара от сортове на БГфирма на нормални цени, сте поели пътя на международни поръчки от Приола,Халциоплантс,където освен,че не се вижда какво и в какъв вид получавате,цените са с по- 10-20лв по-високи,а се начисляват и транспортни разходи?!С цел престиж ли....,едва ли Плд е по-далеч от Англия и Италия.
Ей тия неща ако може някой да ми обясни ще му бъда много благодарна-предстои ми закупуване на японска вистерия няколко цвята.Не е ли по-добре да видиш на живо това,което ще купиш,отколкото да стреляш на сайт с красиви картинки? :?:
Ще напиша името на фирмата-производител,която намерих/то те са и единствени/,ако е забранено това,моля модераторите да го изтрият и да ми простят,щото съм новобранец.Дано бъда полезна и на други любители на лианата.
ЕТ"Флораленд",Пловдив-0889626628
denitsavm

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от denitsavm »

cwetomira, най-вече защото като купиш нещо от БГ и го чакаш 5 години да цъфне нещото от картинката, то се оказва съвсем друго нещо :evil: и освен това, че не си получил каквото искаш, си загубил и години да го разбереш. Това се случва редовно с БГ производителите и почти никога с вносните :nod: .
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”