Зокум -Nerium oleander

Публикувай отговор
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от bpetrova »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Това е част от моите. Има още толкова сортове.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 1764 пъти
Получил благодарност: 797 пъти

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от Polin »

bpetrova,завидна колекция :potekoha: ;) :sheart: , прекрасни и интересни...
ще чакаме и другите да ни оплакнат очичките :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от Daniela Pargu »

Уау, :potekoha:
bpetrova,какво направи,бе ,момиче!
Голямо богатство :potekoha: :sheart: :sheart:
А къде зимуват /моята болна тема/?
Отдавна имам мерак и преди малко в Лидл пуснали- добре,че се въздържах/бях пеша :D /
Какви красавци имало- ще търся ,явно! :angel2:
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от bpetrova »

Благодаря! Преди да се запаля по рози, събирах олеандри...вече имам почти 80бр, като сортове са около 40. Обожавам ги поради няколко причини, главно защото не боледуват почти. Имам някои, които още не са ми цъфтяли и такива, които вече гонят три метра. Пристрастяваш се към тях.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от naska50 »

При тази височина 3 м къде ги зимуваш и при какви темп?
Аз моите ги режа през 2 години и пак достигат 1,50- 2 м , ноо 3 м, е това си е вече зокумова гора :daaa:
А уханието е невероятно !
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от bpetrova »

На партера в къщата имаме 2 стаи, необитаеми, и там всичко се пълни със зокуми. От парното по тръбите се повишава температурата до 15-20 градуса. Нямам загинал олеандър. прибирането е трудно, особено за по-големите....но за радост е два пъти годишно само. Не си представям да ги мъкна до втория етаж. :mrgreen:
Аватар
sa6ko
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Мар 27, '15, 21:35
Местоположение: с.Константин Велико Търново

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от sa6ko »

Малко и от моите зокуми Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 1764 пъти
Получил благодарност: 797 пъти

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от Polin »

Ехааа, Сашко, браво :sheart: :sheart: :potekoha:
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от gogo1966 »

janethd написа: Мар 4, '17, 21:57
сюзан написа:Жанет, сподели как ги режеш и кога, че ти са такива гъсти и ниски. Моите все растат едни високи по метър и половина.
Сюзън режа ги всяка есен към края на октомври .Режа до долу,понякога и без листа,но обикновено до 2 -3влистни въвлечена.На всяко отрязано място пукнат 3 нови разклонения.Ако прищипваш врабчетата на ново зокума може от малко да оформим като топка
Здравейте,
Имам 2 зокума от тъста ми, който почина. Той ги "гледаше" досега, май само поливаше и прибираше. Та сега аз се заех с тях. Единият е с 2-3 голи дебели пръчки по 1,2 м с малко листа отгоре и 3-4 по-млади пръчки, но пак високи. Четох темата за зокумите и вчера събрах смелост и бастисах с ножицата дебелите пръчки на 10-15 см от почвата. Другите оставих. Иначе са със зелени хубави листа - все още са в помещение на къщата, не много топло и светло.

Въпроса ми е дали правилно съм рязал и това че не е на есен, ами сега и как ще им се отрази. Искам да са гъсти и ниски като на Жанет. :dovolen: :dovolen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от ljuboznatelna »

Няма страшно, ще избие от отрязаните стебла. Само че ще ти цъфне по-късно - юли- август.
По-миналата година отрязах моите преди да ги внеса, и те закъсняха после малко. Миналата обаче реших да проведа експеримент, една част отрязах още септември, като намаля цъфтежа. Други ми беше жал, защото имаха пъпки, и рязах чак ноември. Не спечелих кой знае какво, някои пъпки в студа даже не ес отвориха.
Септемврийските имаха време да пуснат листенца, другите само пъпки. Сега са в неотопляемо помещение и почти никакво развитие нямат. Мисля в средата на март да ги изкарвам вече, а ако се предвижда някакво по-сериозно застудяване и леден вятър, ще ги завлачим под навеса и ще ги покрия с агривело.
Една година, по време на цъфтежа на овошките, падна до минус пет плюс леден вятър, и всичките им листа опадаха. Затова пък после избиха много повече клонки. Само че закъсняха с цъфтежа.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”