Фотиния (Photinia

dal

Фотиния (Photinia

Мнение от dal »

Фотиния (Photinia


Изображение
Фотинията (Photinia fraseri), макар и бавно, намира все по-често място и в нашите градини. Този очарователен храст има своята чудатост. За разлика от повечето храсти и дървета, чиито листа почервеняват или се обагрят в ярки цветове през есента, младите листа на фотинията израстват ярко черевени през пролетта. Тогава, на фона на свежия зелен цвят на разлистващите се други растения, пламенно червените млади листенца и клонки на фотинията греят като огън.
Представлява многогодишен вечнозелен харст, който израства на височина до 2-3 метра и на ширина до 2 метра. Отличава се с добър растеж – на височина годишно около 10 см, а на ширина до 15 см.
Листата са заострени, с копиевидна форма, дълги до 12 см. В млада възраст листата и клонките са оцветини в ярко червено, а на по-късен етап – тъмнозелени с гланцов блясък. Стъблата са кръгли и гладки, в млада възраст – кафяви.
Цъти през май и юни с много красиви бели цветчета, събрани в метловидни съцветия, които привличат медоносните пчели. При топла, слънчева година, образуваните плодчета също са яркочервени.
Най-известният сорт е фотиния 'Red Robin' (Черевен рубин”), следван от фотиния „Robusta”, който расте на по-голяма височина от първия. „Червен рубин” е компактен храст, с брилянтни млади червени листа.
Фотинията е подходяща за създаване на смесени живи плетове или за единично засаждане като солитер.
Предпочита дренирана почва, без глина, с неутрална реакция, може да расте и на варовита почва. Издържа на ниски температури до -9 -12°С. Студът може да се окаже ограничаващ фактор за младите растения, въпреки че при частично измръзване бързо се възсатновяват. Засадена в близост до стена, издържа по-добре на мразовете. Предпочита слънчево място, на полусянка листата не се обагрят така наситено.
Резитбата за оформяне на храста се прави, веднага щом листата избледнеят. Размножава се със зелени резници през юли август.

Изображение

Photinia-Serrulata
Изображение

Photinia serrulata, Chinese Photinia
Изображение

photinia-glabra
Изображение

photinia pyrifolia brilliantisima
Изображение

Photinia Red Robin
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lila »

Наистина е красиво с тези чеврвени листа :nod:
Дал, благодаря :tzvetentze: за труда, за статиите :tzvetentze:
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lenuza73 »

Изображение Ето я и моята Фотка :hihihi:



Тук малко се кривнала ,като баба ми ...но ще я вкараме в правия път :D :D :D :D Изображение


Красиви са много ,през пролетта...спор няма. :daaa:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lila »

lenuza73 , откъде си?
Този розав пащърнак не е за мен
Издържа на ниски температури до -9 -12°С.

:nod:
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от Бобсъна »

Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lenuza73 »

lila написа:lenuza73 , откъде си?
Този розав пащърнак не е за мен
Издържа на ниски температури до -9 -12°С.

:nod:

Здравей Лила...този розовелко живее на 3 км от Албена/там е къщата ми/Иначе аз си живуркам във Варна.Тук зимите са доста сурови,но след като издържа на -22 мисля че не е проблем да си го имаш,красив е,непретенцизиозен...а както виждаш Бобсъна е постнал Фотки в зимни условия :nod: така ,че ....няма страшно :daaa:
незабравка

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от незабравка »

Моятя фотиния след тази сурова зима е с кафеви листа,но по принцип опадват,никнат нови и се възстановява.А като зимата е по-мека си остават зелени.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lenuza73 »

Здравей Незабравка... :cry: :cry: :cry: :cry: днес отидох да си погледна градината и какво виждам :cry: Фотка цялата с едни избелели листа ,а като обърна листото от другата му страна,цялото е в кафеви петна...направо ми се дорева...новите листенца са още розовки,но като че ли и на тях нещо не им харесва....незнам дали от толкова много дъжд,нещо не и стана :snif: съседът ми казва ,че това е мана,защото след дъжд веднага изпича слънце и листата страдат от това :cry: ....Две години си я гледам и и се радвам,но сега....нямам идея дали ще се оправи?Ториш ли я с нещо ?И с какво ако може да попитам :tzvetentze: ...Тъй като сме в един и съши район с теб предполагам ,че и при теб се е изсипал много дъжд....Има ли поражение?
незабравка

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от незабравка »

На моята фотиния горните клони измръзнаха и ги изрязох.Това,което е останало е зелено,но не расте засега.Наторих веднъж с Npk на гранули 15;15;15.Може да се полива и веднъж на две седмици със зелен кристалон,а за маната пръскай с Шавит.Два пъти през три дни пръскам аз.След това през 15 дни профилактично
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Фотиния (Photinia

Мнение от lenuza73 »

незабравка написа:На моята фотиния горните клони измръзнаха и ги изрязох.Това,което е останало е зелено,но не расте засега.Наторих веднъж с Npk на гранули 15;15;15.Може да се полива и веднъж на две седмици със зелен кристалон,а за маната пръскай с Шавит.Два пъти през три дни пръскам аз.След това през 15 дни профилактично
:gush: Благодаря за бързия отговор ..ще опитам и аз :tzvetoman: :tzvetoman: :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”