Берберис /BERBERIS

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от denitsavm »

Убедена съм, че този берберис е от тези, които стават високи, не е почвопокривен, не е Green carpet, но кой точно е не зная ...
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от didak »

Моят tiny gold има подобна украса през есента.
Пъвоначално листата му бяха жълтим, но сега трите, които са на слънце са жълто зелени, а размерът им е 40-50см. Дугите три, които са на сянка, са направо със зелени листа и над метър големина.
Аватар
tanini77
Кафевар/ка/
Мнения: 731
Регистриран на: Ное 15, '14, 23:48
Местоположение: Бургас

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от tanini77 »

Моля някой да ми каже берберис(1.50м.) на който листата са тъмночервени,а есента стават лилавочервени.Някъде бях попаднала на сайт в който имаше подробно описание,но не мога да го намеря :hmmmmmm: цъфти с жълти цветчета.Да търся из поръчките ;)
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от МГХ »

ИзображениеBerberis thunbergii 'Atropurpurea '
Този ли е ? Ето го моят през м.май тази година Изображение
Аватар
tanini77
Кафевар/ка/
Мнения: 731
Регистриран на: Ное 15, '14, 23:48
Местоположение: Бургас

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от tanini77 »

По точно търсих и намерих
Изображение
Royal Cloak,но не виждам особена разлика.
Благодаря!
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Breda »

Днес по случайност виждам,че берберисът ми е пуснал много странен плосък клон,широк около 2 см.Плосък,2-3 мм дебелина.Листата изглеждат кацнали като на кактус,така върви от корена около метър и след това се разклонява на две нормални кръгли стъбла.Предполагам,че не е някаква болест,но реших а попитам - да го режа или не това чудо?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

Aми нещо като болест е,-фасциация,в смисъл неравномерно клетъчно делене в стъблото.Резултат-плоски стъбла-кристатни форми -Криптомерия кристата,Саликс Секка-,изкривени ,усукани клони-Корилус ав.конторна,-при тези растения дефектът е превърнат в ефект и се размножават специално.Причините за фасциацията могат да бъдат различни-генетично изменение,бактериална атака,някакво насекомо във вътрешноста на стъблото.Ако ти се виждат уродливи изрежи изкривените израстъци до нормално развито стъбло.
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

didak написа:Моят tiny gold има подобна украса през есента.
Пъвоначално листата му бяха жълтим, но сега трите, които са на слънце са жълто зелени, а размерът им е 40-50см. Дугите три, които са на сянка, са направо със зелени листа и над метър големина.
А пък моите са 2 годишни и са ниски,трътлести,леко каскадни и ярко жълти с червени връхчета напролет,с цвят на лайм лятото ,,наесен оранжево-коралови.Колко ли ще израстат още? :hmmm:

Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Breda »

Благодаря,Незабравка :tzvetentze:
Май ще го изрежа за всеки случай,макар никак не изглежда уродливо,даже е интересно.
Аватар
Angela
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Яну 17, '11, 19:33
Местоположение: София, Лозен

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Angela »

Здравейте!Имам проблем с всички бербериси,които садя.Всичко е наред докъм един месец след настаняването им на трайно място.После за два дни се спаружват и изсъхват.Кореновата система ми се струва добре,но стеблата са кухи и сухи,а листата като изгорели.Предишните три ги изхвърлих.Последният е в окаяно състояние.Да спомена,че са садени на различни места,а храстчетата бяха около 30ина см.Поливам в жегите около веднъж седмично.Къде бъркам в отглеждането?И има ли някакъв шанс да се съвземе поредния уморен или и него да хвърлям?
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”