Берберис /BERBERIS

Публикувай отговор
dal

Берберис /BERBERIS

Мнение от dal »

Берберис/ BERBERIS

Изображение

Дори скромните градински центрове предлагат голямо разнообразие от бербериси. Преди да купите, непременно проверете височината, която конкретният сорт се очаква да достигне. Има както джуджета, така и гиганти, и лесно ще намерите берберис за алпинеум, за храстов бордюр, за жив плет, за покриване на насипи, за жива преграда или за ефектно единично растение. Всички сортове са бодливи, гледат се лесно и почти нямат нужда от подкастряне. Багрите са малко - от бледожълто до оранжево. Винаги купувайте растения, отгледани в контейнер.

СОРТОВЕ: Вечнозелените сортове се отглеждат заради декоративните тъмнозелени листа - много от тях имат и ефектни цветове. Двата най-популярни сорта са В. darwinii (2,4 м, лъскави листа, които приличат на миниатюрни листа на див чемшир, тьмножълти цветове през април и пурпурни плодчета наесен) и В. stenophylla (2,7 м, извити клонки с жълти цветове през април и май). Вечнозелени са В. verruculosa (90 см, лъскави листа, черни плодчета), В. candidula - за почвопокривно (60 см, гъсти туфи с жълти цветове през май) и В. julianae - за жива преграда (2,70 м, листата почервеняват наесен). Листопадните сортове се отглеждат заради пъстрите листа и ярките плодчета. В. thunbergii (1,5 х 1,5 м) е основният вид с яркочервени есенни листа и плодчета. В. thunbergii atropurpurea (1,8 м) и джуджето му 'Nana' (60 см) са с тъмнобронзови листа, които почервеняват наесен. В. thunbergii Aurea (1,5 м) е с жълти листа. Още по-пъстър е В. ottawensis Purpurea (1,8 м) с гъсти пурпурни листа.

МЯСТО И ПОЧВА: Всякаква градинска почва, на слънце или полусянка.

ПОДКАСТРЯНЕ: Не е необходимо - отстранете счупените или нежеланите клонки от листопадните видове през февруари, а от вечнозелените - веднага след прецъфтяване.

РАЗМНОЖАВАНЕ: Чрез отводки или заложете резници в сандъче на открито през лятото.

Berberis thunbergii rose glow
Изображение

autumn berberis
Изображение

Berberis julianae (wintergreen barberry)
Изображение

Berberis thunbergii 'Bonanza Gold'
Изображение

berberis_vernae
Изображение

Изображение

berberis 'Helmond Pillar'
Изображение

Berberis darwinii
Изображение

berberis_wilsoniae
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от lila »

Много кипро храстче. :tzvetentze: Червенкото най-ми хвана окото :nod:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Роза1924 »

Нещо повече за размножаване от резник някой може ли да каже? В момента става ли да се заложат резници, или е късно?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от ljuboznatelna »

Има девет броя, пет вида. Това нещо се реже по-неприятно и от рози. :mrgreen: И не дай Боже да забравя някоя малка клонка на тревата неприбрана :twisted: Но че са красавци, няма спор!
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

Тази снимка вече е постнах в темета с английските рози ,тука я слагам заради берберисите.Когато настане време за резитба,това се оказва най-неприятното място в градината-тръне,тръне и пак тръне.
Изображение
Изображениеberberis thunbergii Coronita
Изображениеberberis Silver queen
Изображениеberberis Rose Glow
Берберисите понасят често подрязване,така се поддържат по-компактни и по-гъсти.Ако искате по ниски растения,може да се спрете на сортовете Atropurpurea Nana,Tiny Gold ,Admiration.
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от tzarina »

Тръне, тръне :D , ама пък много красиви иначе.
Аз имам един червен и есента не можех да му се нагледам на баграта. Много красив, направо като пурпурен стоеше.
Сега е само голи клони ;) .
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от greeneyed »

И аз имам един красавец, насаден е в градината и съм поръчала още два, красиви са есента! :dovolen:

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
denitsavm

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от denitsavm »

От този berberis thunbergii Coronita си взех резник от Евкал, докато и обхождах градината и на есен вече тамън го бях отписала и той взел, че пуснал корени :D Сега остава и да оживее :stiskam: Имам от същия почвопокривен - много е ефектен, но не му улучих мястото и май ще местя растенията около него :hmmm:
denitsavm

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от denitsavm »

А ето го Изображение май поизбледнява на слънце :hmmm: , тя и снимката не е много качествена
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

Много е хубаво бебето,тъкмо като порасне ще запълни това празно място.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”