Берберис /BERBERIS

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Breda »

Днес по случайност виждам,че берберисът ми е пуснал много странен плосък клон,широк около 2 см.Плосък,2-3 мм дебелина.Листата изглеждат кацнали като на кактус,така върви от корена около метър и след това се разклонява на две нормални кръгли стъбла.Предполагам,че не е някаква болест,но реших а попитам - да го режа или не това чудо?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

Aми нещо като болест е,-фасциация,в смисъл неравномерно клетъчно делене в стъблото.Резултат-плоски стъбла-кристатни форми -Криптомерия кристата,Саликс Секка-,изкривени ,усукани клони-Корилус ав.конторна,-при тези растения дефектът е превърнат в ефект и се размножават специално.Причините за фасциацията могат да бъдат различни-генетично изменение,бактериална атака,някакво насекомо във вътрешноста на стъблото.Ако ти се виждат уродливи изрежи изкривените израстъци до нормално развито стъбло.
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

didak написа:Моят tiny gold има подобна украса през есента.
Пъвоначално листата му бяха жълтим, но сега трите, които са на слънце са жълто зелени, а размерът им е 40-50см. Дугите три, които са на сянка, са направо със зелени листа и над метър големина.
А пък моите са 2 годишни и са ниски,трътлести,леко каскадни и ярко жълти с червени връхчета напролет,с цвят на лайм лятото ,,наесен оранжево-коралови.Колко ли ще израстат още? :hmmm:

Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Breda »

Благодаря,Незабравка :tzvetentze:
Май ще го изрежа за всеки случай,макар никак не изглежда уродливо,даже е интересно.
Аватар
Angela
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Яну 17, '11, 19:33
Местоположение: София, Лозен

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Angela »

Здравейте!Имам проблем с всички бербериси,които садя.Всичко е наред докъм един месец след настаняването им на трайно място.После за два дни се спаружват и изсъхват.Кореновата система ми се струва добре,но стеблата са кухи и сухи,а листата като изгорели.Предишните три ги изхвърлих.Последният е в окаяно състояние.Да спомена,че са садени на различни места,а храстчетата бяха около 30ина см.Поливам в жегите около веднъж седмично.Къде бъркам в отглеждането?И има ли някакъв шанс да се съвземе поредния уморен или и него да хвърлям?
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от nadin »

Angela написа:Здравейте!Имам проблем с всички бербериси,които садя.Всичко е наред докъм един месец след настаняването им на трайно място.После за два дни се спаружват и изсъхват.Кореновата система ми се струва добре,но стеблата са кухи и сухи,а листата като изгорели.Предишните три ги изхвърлих.Последният е в окаяно състояние.Да спомена,че са садени на различни места,а храстчетата бяха около 30ина см.Поливам в жегите около веднъж седмично.Къде бъркам в отглеждането?И има ли някакъв шанс да се съвземе поредния уморен или и него да хвърлям?
А кога ги садиш? И как са им корените като ги вадиш от саксията? Това не ми се струва нормално ако корените са в ред и се сади пролетта рано преди да почнат жегите. Бербериса е според мен доста трудно за уморяване растение.
Аватар
Angela
Kъсо кафе
Мнения: 75
Регистриран на: Яну 17, '11, 19:33
Местоположение: София, Лозен

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Angela »

3 садих май месец.Последния юни.Корените им след увяхването бяха тъмно кафяви,някои странно меки,но не като изгнили...
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
незабравка

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от незабравка »

Angela написа:3 садих май месец.Последния юни.Корените им след увяхването бяха тъмно кафяви,някои странно меки,но не като изгнили...
Берберисите ти са изсъхнали от жажда.Трудно уморими са ,обаче след като са вече добре установени в градината.Първата година ,особено при пролетното им засаждане е необходимо всевкидневно поливане през жегите ,особено при песъкливите почви.Както знаете в разсадниците растенията се отглеждат в леки почвени смески-при мене са в смес от торф едра фракция и едрозърнест пясък-така корените дишат по-добре в ограниченото пространство на саксиите.Тази лека почва обаче просъхва много бързо-аз в момента поливам сутрин и вечер.Щом засадите растението в градината на него му предстои период на адаптация в новата среда,нужни а му достатъчно вода и хранителни в-ва,за да пусне силни корени в дълбочина и на следващата година вече да може да черпи влага от по-голяма дълбочина на почвения слой.Аз по принцип предпочитам да садя храсти в земята наесен-септември- до 15 октомври,а многогодишни цветя напролет или ако е на есен до края на септември,не по-късно.
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от Ава_и_мама »

Привет!
Миналата пролет и аз за малко да уморя един в саксия. Бях на София и майка ми не го поливала близо 10 дни. Листата му бяха изсъхнали. Насадих го на сянка в земята и го поливах всеки ден. Изкара нови листа и сега вече е храстче. Безмилостно го подстригвам, искам да стане кичесто. :tzvetentze:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Берберис /BERBERIS

Мнение от greeneyed »

Berberis thunbergii aurea nana- актуално състояние

Изображение Изображение

През лятото изпада в немилост заради розите, но пролет и есен много го уважавам. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”