Шоколадова лоза - Akebia quinata

Публикувай отговор
flowers.content
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Апр 5, '10, 20:20

Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от flowers.content »

Изображение

Akebia quinata, известна още като Шоколадова /кафява/ лоза, е бързорастяща увивна дървесна лиана и ако не се поддържа, може да надрастне и унищожи вече съществуващите растителни видове - посеви, ниски билки, храсти и млади дръвчета. Развива се много бързо и агресивно и спира растежа и поникването на всички растения наоколо.
Естествен хабитат : Централен Китай, Корея и Япония. Среща се поне в деветнайсет щата в източни САЩ – от Масачузетс до Джорджия, западно от Луизиана, Мисури и Мичиган. Завладяла е също и югозападна Англия. В САЩ е било пренесено през 1845 година като ориенталско растиение, а акебията бързо се аклиматизира към по-топлите атмосферни условия там.
Шоколадовата лоза е увивна лозоподобна лиана с тънки зелени стебла които покафеняват при достигане на зрелост.
Листата са длановидни петури, тоест разделени на пет части, разположени последователно на стеблото. Петурите са дълги и овални, с дължина от три до седем сантиметра, обагрени в пурпурно , по-късно до синкаво-зелен цвят. Цветовете са шоколадово-лилави и ароматни, около три сантиметра в диаметър. Плодовете са лилаво-виолетови, плоски и продълговати, с дъжина от пет до десет сантиметра. Вътрешността на плода е мека, с малки черни семчици. Растението е топлолюбиво и в подходящите климатични зони остава вечнозелено. Цветовете и плодовете не са изобилни. Семената обикновено поникват за един до три месеца на температура от 15 С. Акебията достига зрялост за период от пет години.
Шоколадовата лоза вирее в сенчести и влажни места. Предпочита леки песъчливи и задължително влажни, дори кални почви. Тя (шоколадовата лоза ) може да оцелее дори в киселинна и алкална среда. Въпреки че обича шарена сянка и по-северно изложение, може да вирее и при по-топли условия. Издържа до -20 С и при мека зима е полу или вечнозелена.
Шоколадовата лоза е агресивно и екологично опасно растение. Бързо се приспособява, особено при подходящите климатични условия. Веднъж засадена и адаптирана , акебията доминира над местната флора, като и отнема светлината, минералите, водата и мястото за растеж.
Плодовете на Шоколадовата лоза са ядливи, със сладникъв вкус и се използват за направата на медикаменти против ракови заболявания. Младите и нежни филизи се използват за салати или консерви. Листата на Акебията могат да бъдат заместител на чая. Вътрешността на стеблата се използва в медицината за лечение на пикочния тракт. Събират се късно на есен и се сушат за по-нататъчна употреба. Коренът е антипиретик, тоест може да се изпозва като температуропонижаващо средство.
Любопитно: Растението е устойчиво на гъбични организми. Възможно е цветовете да не се опрашат, препоръчва се ръчно опрашване. В северните части на Европа е възможно растението да не даде плодове. Цветовете са със силен ванилов аромат, особено ясно се усеща през нощта.
Семената се разпространяват от птиците, както и благодарение на човешката дейност. Обикновено поникват за един до три месеца при температура от 15 С. Акебията достига зрялост за период от пет години. Прекаленото разпространение се предотвратява чрез подрязване. Практикува се през периода на нарастване, като Шоколадовата лоза се подрязва до земята и се премахват колкото се може повече от корените. Препоръчително е да се използват и хербициди – Roundup или Garlon.
Подобни видове : Aristolochia spp.
Isn't it ... voodoo?
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от dobis »

Те такъв бурен ми трябва ... къде са го доставили?
dal

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от dal »

моите резници се вкорениха , благодаря на Феята на шоколадовите лози , която се погрижи :stiskam: :liubov:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от Blue sky »

и моите - :liubov: :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka: огромни благодарности :tzvetentze:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от johnstalker »

Сега кажете и кого да дрънкаме за резници?! :D
Аватар
Майкъл
Виенско кафе
Мнения: 387
Регистриран на: Мар 15, '10, 12:58
Местоположение: Несебър - Пловдив

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от Майкъл »

johnstalker написа:Сега кажете и кого да дрънкаме за резници?! :D
познай де :daaa:
една форумка е разочарована от китката и иска да я маха :hmmm:
след нейните подробности и описания и аз съм разочарован...
"Хората се делят на три групи - тези, които са живи, тези които са мъртви и тези, които са на море" - Аристотел
0888/70-58-74
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от johnstalker »

Хм, а каква е причината да я махате? Ако е това, че доминира над останалите, май не ме притеснява много :)
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от isa »

Аз пък съм една форумка, която хич не е разочарована от акебията, въпреки че наистина е доста агресивна след 4-5 годинина от развитието си. Отрупана е с пъпки, прави невероятна дантела от листата си и по този начин е красива и след прецъфтяването си. Ще дам резници на който иска. Ще се разберем на лични.
Аватар
stela75
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Дек 4, '09, 16:23
Местоположение: гр.Славяново общПлевен

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от stela75 »

може ли за мене? :oops: :oops: :oops:
имам една беседка която искам да "обвия" със зеленина...пробвах с рози - от катерещите се но е сянка и много, много не растът..ако имаш резници ще се радвам да пробвам и с този вид лоза...
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от tzarina »

Аз имам за първа година шоколадова лозичка, доста време ми стоя като запечена, но от 1 седмица, явно като се постопли времето, търгна нагоре. Пуснала съм я по една арка да си върви. Като я получих зимата /през март/, докато стана време да я садя ми цъфна в апартамента. С по-дребни цветчета, но все пак успях да я видя. Кое и е притеснителното при нея?
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”