Шоколадова лоза - Akebia quinata

Публикувай отговор
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от johnstalker »

isa написа:Опитах, но въобще не ми харесаха. Представляват нещо като пашкули, пълни с лигави семена Мисля си че трябва да имаш мно0000го специален вкус за да ти харесат :hihihi: Но знам ли , някой може да ги хареса. Баба ми казваше "Свет широк шашкъне секакви" :mrgreen:
Сладки ли са на вкус?
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от isa »

Сладникаво и блудкаво. Но ги опитвах когато плодовете се бяха разтворили, т.е. тази обвивка която е като пашкул по някое време се отваря като мида и вътре се виждат множество подредени и обвити в неякаква ципа семена. Ето тези семена опитвах.Не знам дали на по-ранен етап не се яде въпросният пашкул в цялост :hmmm: При всички случаи не изглежда апетитно.
Аватар
evgenia
Kафенце
Мнения: 29
Регистриран на: Дек 1, '09, 18:39

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от evgenia »

Кой е последен в редичката?
Не разбрах от кой да си изкрънкам и да му пиша на лични?
Или е късно вече и да чакам догодина?
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от subversive »

И моят резник се хвана, че даже си намери и по един кабел да катери нагоре по терасата :lol: Не знам само.. като е в саксия зимата е хубаво да го прибера или..?
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от lila »

Ами ако е малка саксията можеш да позавиеш с нещо :hmmm: и регулираш поливките - тоест в най-студеното да не поливаш :hmmm:
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от subversive »

Аз даже не знам дали да го пресаждам... Бая изби и ми се струва, че му е поотесняла саксийката :| А дори да го завия, няма ли да измръзне нагоре? :/ Май ще си го прибера, като застуди
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от libra »

Акебията си е за градина -в София на 600м надморска преживява много добре.Друг е въпроса ,ако е още малка лианата-може първата година да я приберете.
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от DarinaN »

isa написа:Аз пък съм една форумка, която хич не е разочарована от акебията, въпреки че наистина е доста агресивна след 4-5 годинина от развитието си. Отрупана е с пъпки, прави невероятна дантела от листата си и по този начин е красива и след прецъфтяването си. Ще дам резници на който иска. Ще се разберем на лични.
аз пък имам една молба , isa . има ли начин да снимаш или поне да опишеш акебията - все пак твоята е 4 - 5 годишна. от всичко, което изченох не ми стана ясно чак пък толкова ли е агресивна тази акебия ? всеки има различни критерии за агресивност - за мене агресивна е вистерията , после бръшляна / поне от тези, които съм виждала на живо/ , текомата има начин да се контролира, дивата лоза не я слагам в сметката изобщо
та въпросът ми е - като се вземат предвид тези четири растения, къде в класацията попада акебията ? мерси предварително :dovolen:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Шоколадова лоза - Akebia quinata

Мнение от dal »

DarinaN написа:
isa написа:Аз пък съм една форумка, която хич не е разочарована от акебията, въпреки че наистина е доста агресивна след 4-5 годинина от развитието си. Отрупана е с пъпки, прави невероятна дантела от листата си и по този начин е красива и след прецъфтяването си. Ще дам резници на който иска. Ще се разберем на лични.
аз пък имам една молба , isa . има ли начин да снимаш или поне да опишеш акебията - все пак твоята е 4 - 5 годишна. от всичко, което изченох не ми стана ясно чак пък толкова ли е агресивна тази акебия ? всеки има различни критерии за агресивност - за мене агресивна е вистерията , после бръшляна / поне от тези, които съм виждала на живо/ , текомата има начин да се контролира, дивата лоза не я слагам в сметката изобщо
та въпросът ми е - като се вземат предвид тези четири растения, къде в класацията попада акебията ? мерси предварително :dovolen:

мда.-...иса казваше че изведнъж дръпвала след няколко години....
моята е още в саксия , докопва нещо и се обвива около него -нищо че е малка ; смятам да я засадя преди зимата
колкото до вистерията , миналата есен местих една на три години , захвана се без проблем на новото място , а на старото изрових кратер 1 метър дълбок...
виж тук кой е прокарал и подал глава в основата на розата, на повече от метър от бившето гнездо... :hmmm: кой иска глицинията с корени?!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”