Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Неделя »

Благодаря. Сюзан! :tzeluvka:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от МГХ »

И при нас се появиха тези гадове и почнаха да съсипват чемширите. Като си помисля, че в изоставените села в планината има по на 200 години растения, които няма кой на спаси, ми става мъчно. Винаги съм се възхищавала колко красиви и огромни стават.
През седмицата ходихме на Етъра и там са съсипани до основи. Как пък не са се сетили да напръскат, не знам, но има три-четири метрови чемширени дървета оглозгани до основи.
Моите ги напръсках с адска концентрация нуреле 10 мл+ дециз 5 мл. Надявам се да съм им видяла сметката. Ще си покаже.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Мише, и всеки който знае, давайте съвети.

Казаха ми, че препарат ЕФОРИЯ бил много ефикасен за пръскане на чимширите против оная гад. Действал и профилактично.
записала съм на едно листче доза 30-40 мл на 1,5 л вода :shock: много ми се види.
опаковката от 250 мл е към 30 лв, демек за 5 пръскания. ама при мен при 70 чимшира си е направо за 1-2 пръскания
да поръчвам ли?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от mimivd »

Чемширите на майка ми бяха спасени миналата година след таково нападение. Първо ги изкъпа със силна струя вода и като позасъхна водата напръска по препоръка от аптеката с нуреле - 3 капачки на 5 л вода плюс прилепител. Повтаряше тази процедура на 2-3 седмици.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

то и аз моите с Нуреле ги спасих, но сега искам нещо, което да пречи изобщо на нападението. тази Ефория била такава
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от katia »

Тук на работа пръскахме БИ 58 И Нуреле заедно, после след 3 дни само с единия, после след 3 с другия и след седмица пак, на помня с кой първо. Аз купих препаратите друг пръска и не помня, но мога да питам в аптеката в която ги купувах. Моя огромния замина, пръсках но тъй като ходя през 7 дни си го изядоха. Не се появяват отново, зимуват си успешно другото лято си плъзват отново :nod:
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

Мисля да за-почна да пръскам от другата седмица на всеки 2 седмици профилактично.
Имам повече от 20 чемшира и си е работа за 4 часа поне. Този молец или там каквото е най-много харесва дървовидния чемшир. За тези 4 години пръсках с всичка гореизброени без Б58 (имам купен обаче това за мен е голяма отрова). Според мен след третото пръскане задължително сменяш препарата, защото ми обясниха че се получава "привикване". Има една агроаптека до пазара в Русе, продавачкте са много отзувчиви и обясняват - изкупих им асортимента така да се каже и пак имам поражения. Препоръчаха също наядените клонки да се отрежат и изгорят заедно с нападалите листенца в основата на стъблото. Да се пръска и почвата долу, и кичестите чемшири вътре колкото е възможно. Ако се появи пеперуда трябва да се пръска по-често на 3 или 7 дни както е указано за съответния препарат.
Това е. Ще пиша пак в края на сезона. Чака ме къртовска работа, дали ще е ефикасна цялата дейност е друг въпрос.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

и аз мисля да почна пръскането, моите са към 80 броя. страх ме е за котките, обаче просто нямам избор
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

Имам и коте и куче и хич не ми харесва да пръскам с отрови, обаче няма друго спасение.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Не е ли малко рано за пръскане? Поне да стане е средата на април, че иначе голяма хамалогия ще е .
Миналото лято пръсках 2 пъти. Първият беше някъде края на юни. Тогава видях, че хвърчат много пеперуди, а уж нямаше гъсеници като го преглеждах преди това. Явно е имало, но са били малко и не съм ги видяла. След първото пръскане нищо не се появи, но за всеки случай повторих след месец.
Мисля, че на 2 седмици пръскане е много често. Доколкото си спомням препаратът има поне 20 дена последействие. Много е важно добре да се окъпе извътре храста, а не само отвън.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”