Отглеждане на чемшир

Lilly
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет сеп 02, 2016 9:50 am

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lilly » съб сеп 23, 2017 11:20 am

[quote="sofy"]Моят опит с молеца е печален :snif:
не ги изкоренявай
на съседите храстите изглеждаха съвсем сухи и умрели - и пак се съживиха
10 дни е много време наистина :snif:
От миналата година съвет от агроном - да ги наторя с амониева селитра /1 шепа на корен - моите в София са стари дървовидни чемшири/
Така че , напук на схемата за торене, през септември торих - всичко е ОК
Напръскай, натори, полей хубаво - и се прекръсти 3 пъти :D

Lilly
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет сеп 02, 2016 9:50 am

Мнение от Lilly » съб сеп 23, 2017 11:24 am

и само да допълня оптимистичната нишка - когато пръсках при съседите, бяха минали доста седмици от момента , в който видях , че има проблем при чемшира.
Казах на хората да си напръскат , с какво да пръскат ...и понеже за още няколко седмици нищо не се случи, отидох аз да пръскам.
така че - не мисля, че имаш повод за драма, само малко грижа - и ще ги имаш отново тия прекрасни растения.

Потребителски аватар
prijatel62
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед юли 05, 2015 7:19 pm

Мнение от prijatel62 » ср сеп 27, 2017 11:42 am

:stiskam: Това ми попадна от някъде...
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!

Потребителски аватар
Lalel4e
Кафе с мляко
Регистриран: съб окт 21, 2017 6:11 pm

Мнение от Lalel4e » вт окт 31, 2017 9:41 am

Lois написа: И открих нещо супер особено - в единия малък чемшир има мравуняк, пръстта са я качили почти до върха му, и като отворих в средата - какво да видя - клонките пуснали коренчета. Нов метод за вкореняване :mrgreen:
Ха, това е супер - монтираш кофичка с пръст около някое клонче и като вкорени режеш :lol:
:ovtza:

Потребителски аватар
Lalel4e
Кафе с мляко
Регистриран: съб окт 21, 2017 6:11 pm

Мнение от Lalel4e » пет ное 03, 2017 9:07 pm

Такааа... това е първата тема, която изчетох от край до край.
Жалко, много жалко за прекрасните чемшири, които китайчето е опоскало! :cry: :cry: :cry:
Да се изплача и аз (не че има някакъв смисъл...):
Моите чемшири на между 35 и 50 години.. кой знае, но със сигурност над 35!
Първите снимки са от юни 2017, вторите от август :sangry:

За съжаление аз живея много далеч от това място и мога да ходя не повече от 2-3 пъти в годината и то не в един и същи сезон. Така че нямам възможност да пръскам. Това лято не знаех какво да правя, затова не направих нищо.
Не се знае кога ще отида пак и какво ще ми хрумне дотогава, но като четях, си мислех... това като е молец, няма ли нещо, което го отблъсква - нали нашенските си молци не понасят миризми например. Едно време слагахме нафталин в гардеробите. Ако може около чемширите и дори вътре в самите храсти да се монтират някакви миришещи неща? Стига този точно вид да се влияе де... В едно видео гледах как по дърветата закачат съдове със зелева чорба, която отблъсква много вредители с миризмата си. Та... едни такива мисли ми се въртят... знам ли :hmmm:

Изображение
Изображение
Изображение
:ovtza:

Потребителски аватар
Lois
Кафе машина
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:40 pm

Мнение от Lois » съб ное 04, 2017 9:42 am

Ще ти кажа какво наблюдавам в моя квартал - пред съседна кооперация имаше три огромни топки, може би почти два метра високи и толкова широки. Опоска ги молецът, изсъхнаха. Две години стояха така, едното го отрязаха до дъно. Другите две това лято ги подрязаха на около 60-80 см, оставиха им клони. От около месец са пуснали нови листенца, и вече се оформят топчици :dovolen: Явно е много държеливо растение, но трябва да му се помогне. Аз моите ги напръсках веднъж това лято, с децис. Или съм хванала по случайност точния момент, или съм ги наистина преотровила, излях над 30 литра разтвор - но сега са добре, да чукна на дърво. Догодина пак ще се пръскаме, ясно е.

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » нед ное 05, 2017 7:07 am

Аз пръсках това лято 3 пъти през месец, че даже и повече. Може би Лоиз е права и 1 път ще свърши работа, но пусти страх.
Важното е да се преглеждат редовно, за да не се изпусне момента, защото гадините много бързо унищожават големи растения.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Потребителски аватар
Skio
Кафевар/ка/
Регистриран: нед дек 15, 2013 2:50 pm

Мнение от Skio » ср мар 28, 2018 11:56 pm

:ieeemyzh: Цъфна ми дребосъчето Бъдеща Гигантска Топка :lol:

Изображение
...............
Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

Neli
Кафевар/ка/
Регистриран: нед яну 30, 2011 4:15 pm

Мнение от Neli » пет мар 30, 2018 4:36 am

За пръв път виждам цъфнал чемшир :o Не изглежда зле

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман
Регистриран: нед ное 29, 2009 12:44 am

Мнение от Мария Николова » пет мар 30, 2018 9:35 am

Skio, сега ти остава да чакаш до юли-август и да събереш семената ми . Ако ги засееш, след година ще видиш по едно листенце на дръжчица над пръстта. До зимата ще станат по 6-7 см. :mrgreen:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.

Потребителски аватар
Skio
Кафевар/ка/
Регистриран: нед дек 15, 2013 2:50 pm

Мнение от Skio » пет мар 30, 2018 5:13 pm

Нели, аз съм от Стара Загора, дето е пълна с чемшири, и за първи път виждам също :o
Да не ти казвам, че зрънца се появиха още през януари и мълниеносната ми мисъл беше: "Ето, хвана рак! Навярно, защото го купих за жълти стотинки..." :lol: Към края на Февруари се бях успокоила, защото имам и една тройка в сандъче, там цъфтят две и аз прегърнах идеята за мъжки и женски, и че явно съм много неосведомена по чемширите, щом не съм го знаела досега, че и те така се делят.
А сега знам, че просто ги подстригвам в точния момент, или в края на Юни, и това им дава възможност да бъдат себе си.

Мерка, събирам ги, ОК, но не сея, защото не желая пак да пипна онази болест със сеитбите и десетките саксийки и чашки. По-скоро при късмет ще се опитам да им направя снимка, та поне да сме ги виждали какво представляват ;)
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

Оля
Кана кафе
Регистриран: ср яну 18, 2017 8:56 am

Мнение от Оля » пон апр 23, 2018 1:35 pm

На вниманието на всички собственици на чемшири( особено в пловдивско)! Гадният молец пак е по растенията! Както си пиех кафето с приятелка, на чемширчето зад гърба ми излезе една поне двусантиметрова гъсеница. Веднага им реагирах с препарат и смятам след две,три седмици да повторя( може и различен). В интерес на истината не очаквах толкова рано нападението и ако не бях го видяла случайно, щях да ги прегледам най- рано след десетина дни. Та с две думи- време е за инспекция :twisted:

sofy
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет юли 06, 2012 8:08 am

Мнение от sofy » пон апр 23, 2018 7:20 pm

Потвърждавам :cry: И в Софийско вече има нови гъсеници .Открих ги върху " сянка" от чимшир- толкова е изяден, че не знам какво ядат от него гадовете :evil:, но пък поне се виждат по-лесно.

polia
Двойно кафе
Регистриран: нед авг 12, 2012 8:59 pm

Мнение от polia » нед апр 29, 2018 6:59 pm

И в Русенско вече има, вчера пръсках с каквото имах изостанало. Утре ще посетя агроаптеката...

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » съб юни 09, 2018 6:04 am

Вчера пръсках моите чемшири. Уж все ги преглеждам, но явно съм изпуснала момента и не съм ги открила (гъсениците). Онзи ден ми направи впечатление, че летят доста пеперуди. Изобщо не видях гъсеници. Веднага напръсках, но се питам след колко дни да пръскам пак. Не се забелязват поражения, явно гадините са били малко на брой. Интересно, дали препаратите действат на яйцата. Четох, че се пръска 2 пъти през 7 дни и смятам да ги почерпя другата седмица пак. Дано дотогава да са се излюпили.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Отговори

Върни се в “Храсти и лиани”