Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
morenaa
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Апр 12, '19, 13:01

Re: Сукулентни растения

Мнение от morenaa »

Здравейте, аз съм начиещ любител на сукулентите и не съм много запозната с начина им на отглеждане. Миналата година си купих едно Алое Вера и вървеше много добре, но сега нещо му има. Ще прикача снимки, надявам се че някой ще успее да ми помогне. Стои до един прозорец, но не точно върху перваза и между растението и прозореца има перде, засадено е в торф. Не знам каква друга информация да дам.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 1338 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lilly »

https://worldofsucculents.com/succulentopedia/
качвала съм тоя линк - има много информация за сукулентите.
За твоето растение няма да давам съвети, защото от скоро започнах да отглеждам сукуленти и нямам практически опит.
Казвам само аз какво бих направила , в очакване да се включат Майк, Джони, Миша - накратко, някой, който знае повече.
Не виждам добре снимките, но ми се струва, че цялото растение загнива и има само 2-3 свежи листа на върха.
Предполагам, че това е проблем с корените.
Бих изрязала всички листа, които имат симптоми - загнили участъци, променен цвят ...С по-малко листна маса предполагам, че шансовете за оцеляване ще са по-добри след рехабилитация.
Бих извадила растението , ще измия корените от старата пръст - да видя какво става. Ако има загнили корени - всичко се реже до здраво.
Натопяваш здравите корени в топсин за малко време.
После засаждаш - добрият дренаж е абсолютно задължителен при сукулентите.
Така че отдолу в саксията може да сложиш керамзит примерно 1-2 см, почва, която не задържа вода / аз ползвам готовите почви от Хоум Макс - торф + перлит. Слагам по малко вермикулит, но доста оскъдно, защото той задържа вода. Добавям и малко пръст от Джъмбо, на която пише , че съдържа тор от животински произход. Купувала съм готови почви за кактуси и сукуленти от хипермаркетите, но те са скъпи, прахообразни и доста боклучави според мен. След засаждане бих оставила растението без поливане 3-4 дни.
За поливането - навсякъде пише, че сукулентите се поливат обилно / водата трябва да изтече от саксията - гаранция, че е стигнала до целия корен/. След поливане растението трябва хубаво да изсъхне - в зависимост от условията това може да са 4-5 дни, може да са и 30 дни.
Торфа няма никакви хранителни качества - така че и ние да останем само на вода , и ние ще пожълтеем :D .
Трябва да се торят - но с дози не по-големи от 1/2 от обичайните за другите растения. Разбира се, това не се отнася за зимния период - много оскъдно поливане, без торене и пълен релакс :D
Това е моят твърде ограничен опит. Към момента всичките ми сукуленти се развиват прекрасно.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Сукулентни растения

Мнение от Златка Трънова »

Sedum spathulifolium purpureum

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от botan »

Магдалена написа: Апр 3, '19, 21:02 :dovolen: Имам нужда от вашия опит,момичета и момчета,сукулентовъди! :tzvetentze:
Благодарение на Лили и помощници през ноември 2018г. се сдобих с прекрасни семпервивуми!
Под вещото ръководство на Ботан те оцеляха през зимата и в момента са пораснали значително.
Искат си преместването от транспортните саксии.Изчетох цялата тема и съм малко объркана.
И съветите ,които получих водят натам,че трябва да ги преместя в плитки,но широки саксии
(ще живеят в саксии на открито). Сега в саксийките те имат около 6-8 см субстрат,ако ги пресадя в по-плитки саксии,
да отнема ли от височината на този субстрат и няма ли така да увредя корените на растението?
Не че знам точно до къде се простират те всъщност ! :liubov2: :liubov2:

Изображение

Изображение
Втората снимка не успявам да дам в по-голям размер,съжалявам! :tzeluvka:
И какви саксии са за предпочитане- пластмаса или керамика? Благодаря ви! :tzvetentze:
Така като гледам си се изкушавала да ги поливаш повече от колкото им е трябвало. Щом листенцата започнат да се завиват надолу това значи, че са получавали повече вода и топлина от колкото им е необходима спрямо светлината, която са получавали. Част от моите презимуваха вкъщи и бяха поливани когато листата им започваха да се спаружват и то само колкото да си възвърнат тургора.

Както други са те посъветвали могат да останат и в транспортните саксии, но за да образуват хубави големи розетки и да започнат бурно да се множат си искат пространство, за това е по-добре да ги пресадиш. А вече в какво, зависи от това колко грижи и финанси имаш желание да влагаш в тях. Глинените саксии са по-скъпи (освен ако не си ги направиш сам), но по-трайни и в случай, че не са гледжосани са дишащи, което подпомага по-добрият дренаж, но това означава и че по-бързо съхнат на слънце, искат повече поливки и могат да се наслоят минерали по повърхността на саксията. Пластмасовите задържат повече влага за това трябва да се отворят повече дренажни дупки на дъното и по-рядко изискват поливки, но пък в тях температурата на почвата по-лесно се вдига и пластмасата може да изгори на слънце. По-плитките саксии позволяват по-лесен контрол над влагата и по-голямо пространство да се вихрят малките зелчици, но пък съхнат по-бързо. В каменни саксии биха изглеждали великолепно щом ще са за постоянно в двора, но пък те са по-трудни за разместване. Общо взето всеки един материал си има своите плюсове и минуси.

Относно корените, 6-8 см субстрат според мен си е плитко, не че не могат и на по-плитко да растат, но все пак идеята предполагам не е да изпитаме до къде се простират границите на техните оптимуми. Дори и да им повредиш корените, най-много да ги стимулираш да си пуснат нови. Всяко листенце, което виждаш на розетката идва от един възел на силно скъсеното стъбло, от който могат да пуснат поне 20 нови коренчета, които могат и да се разклоняват. Освен това листата са сукулентни и в тях има предостатъчно вода за да оцелее растението докато си пусне нови, дори и да епилираш старите до гладко.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Di_Va »

Виждам, че Ботан се е мярнал тъдява :) , радвам се да те чета отново!
Обаче при мен се появи неочакван проблем с тези, уж безпроблемни растения - мислех, че гадините не ги обичат, но... се оказаха нападнати и от бели и от черни въшки ( може би). Сега се чудя дали да ги "почерпя" с нещо и какво да е то?
Ще опитам да сложа снимки, за да може някой да помогне с препоръка за препарат
Изображение
Изображение
Изображение
Съжалявам за лошите снимки, но дано поне малко помогнат, увеличението е около 8-9 пъти.
Все си мислех, че въшките не харесват сукуленти, а и се чудя тези от къде се взеха, след като цяла зима растенията бяха вън в малки саксии, после ги нагласих в сандъчета и после отсъствах цял месец... Сега моля за помощ, с какво да ги пръсна и колко често?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 1338 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Lilly »

белите гадини ми приличат на белокрилки / наистина снимките са с доста лошо качество
аз пръсках вече - вътрешните сукуленти бяха въшлясали / не всички, де - само един graptopetalum, но аз напръсках всички растения
тогава пръсках с нуреле , вече имам масло от нийм и ще пробвам с него да се справям.
На теория би трябвало и срещу белокрилките да помогне.
Ако наистина това е при теб, си е голяма мъка. И при мен вече излязоха. Някъде прочетох едно становище, че тая напаст не се унищожава, а се води постоянна битка с нея. Миналото лято пръсках 7-8 дни всеки ден, плеснах с ръце, че съм ги победила / последно , мисля , че моспиланът имаше най-добър ефект/ и след известно време градината пак беше пълна с белокрилки .
Та тая година имам намерение профилактично да пръскам с маслото всяка седмица.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Di_Va »

Благодаря ти много, Лили!
Белокрилки са и според мен, обаче нали уж измирали вън през зимата, пък мойте са оцелели явно. Масло от нийм пробвах миналата година, нямах особен успех, ще пробвам нуреле или моспилан и после ще ги засадя на двора, и да си се гледат сами! Исках да имам лесни китки на балкона, но май няма да намеря такива...
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от botan »

Бялото са екзоскелетите на листните въшки.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Di_Va »

Благодаря ти! Ще се пръска и по скелетите и по живите гадинки :) !
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10108
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1029 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от МГХ »

Di_Va написа: Апр 17, '19, 18:42 Благодаря ти много, Лили!
Белокрилки са и според мен, обаче нали уж измирали вън през зимата, пък мойте са оцелели явно. Масло от нийм пробвах миналата година, нямах особен успех, ще пробвам нуреле или моспилан и после ще ги засадя на двора, и да си се гледат сами! Исках да имам лесни китки на балкона, но май няма да намеря такива...
Странно. Аз точно с масло от нийм ги изчистих . Въпреки че долитат от съседите, ги сведох до единични. Това на балкона, а вътре ползвам и от жълтите листчета. Преди това поливах с Актара, но нали е силно отровна, преминах на масло от нийм. Ползвах от това за козметични цели на една варненска фирма. Сега се снабдих с по-истинско /студено пресовано/.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”