Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Либра и Майк, то накрая може да се окаже cotyledon или даже някой съвременен сорт adromischus, но при опит за разпознаване моят вероятен кандидат е някое от разните му Kalanchoe thyrsiflora.
Информацията за бърз растеж откъде ти е, Либра? Не може ли който ти е дал листата да направи снимка на майчиното растение?
Аз бих се буфнала на вкоренител, и то на дебело - листото забучено само във влажен перлит, фиксирано вертикално. Може би защото е сред лято още.
Иначе не разбирам относно въздухът ви колко толкова може да е сух(дължи ли се на нещо?), та да не ти стават растения - не би ли следвало да е лошо и за вас да имате подобен въздух, но като ти знам къщата :lol: (да се разбира от снимки), то ти си длъжна да отглеждаш цяла армия от странности в онези пространства.

Ето, отварям ти вратите на един отделен свят - гастериите. Вярвай, Либра, че буквално се иска много развинтена фантазия, за да ядосаш една гастерия до степен тя да реши да те саботира :lol: Това е растение, на което не му пука от нищо. Буквално.

Изображение

Изображение

Изображение

Клечките встрани, които се забелязват на първата снимка, са дръжки на цветоноси, защото да, съществото даже вече тази пролет цъфтя(за първи път) и аз преживях на живо и този фойерверк. Беше велико! Което го няма на никоя снимка в нета, е, че след всяко денонощие на следващата сутрин от новопрецъфтелите цветлета, които провисват(на снимката най-вляво) висяха едномилиметрови прозрачни капчици с нектар, поне десет пъто по-сладък от захарта - изблизах си ги от първата до последната.

Изображение

И сега в едно от възелчетата на засъхващата дръжка на цветоноса расте този въздушен бебок и май не знам как да постъпя с него. Навярно е нужно да го отстраня, че много се увеличава габаритът на тази саксия, а за зимата всеки сантиметър прозоречен перваз е свещен.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

https://thebelmontrooster.com/families- ... oe-luciae/
Ето един колега малко по-вманиачен от нас .Той обяснява някои неща за това каланхое.
Въздухът в къщи е с 40% влажност .Всичко ,което съм гледала вътре постепенно се гътва.Със суколентните имам конкретния проблем,че се издължават и губят вида си.Вероятно е нормално.Сигурно и не трябва да ги поливам ,но как да се въздържа.
Подобно на това което показваш ,само че едно божествено алое, го бях изнесла навън по тази причина и естествено в един студен ден ,то измръзна.
Май ,ще се пробвам с туй онуй тази зима.Имам нужда от енергоспестяващи занимания,а не копане в градината.
Растението при съседа е високо към 20 см,може би повече му е насянка,защото е под навес.Купил го е от кауфланд,Растяло бързо.Аз,естествено,изкрънках 1 листо,той дал три и сега ще се изложа,ако нищо не издундуркам от тях.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Нелогична написа: Авг 8, '18, 17:44
Опитах се да го проуча, наистина. В сайтовете които четох. основно руски и украински, пише че се сади в почва за сукуленти и се подхранва с тор за сукуленти.
Ето един такъв сайт. Каквото пише там, това правя, всичко дословно.
http://bg.herbefe.ru/razni/2859-jatrofa ... acija.html
Прехвърлих само набързо, но разбираш ли, имаш всъщност лош превод на инструкции за парниково отглеждане с търговска цел - това са инструкции, които ти нямаш условия и нужното, за да следваш дословно. Но даже там пише: "Най-доброто от всички специални сложни торове за кактуси и други сукуленти са подходящи за тази култура." ;) :lol:
Уверявам те, че те(най-добрите специални СЛОЖНИ торове за кактуси) съществуват, но аз никога не разбрах откъде да си намеря такъв. За щастие попаднах все пак на тор, от който съм доволна.
Нелогична написа: Авг 8, '18, 17:44 Снимка нещо не успявам да кача. Преди имаше някакъв сайт за директно качване на снимки, май вече го няма :(
Те се раждат и умират точно като едни звезди тези сайтове. На мен напоследък този ми дава лесна възможност да се справям бързо и мързеливо.

https://imgbb.com
Нелогична написа: Авг 8, '18, 17:44 Иначе саксийката му е 15 см. Самото растение е с 20 см. височина, та саксията ми се струваше удачна за него. Ако му трябва по - голяма веднагически го прехвърлям.
Голям риск от шок - текущият сезон отиде, та се не видя. Че и ми се струва да забелязвам признаци за анормална есен. Щом веднъж е презимувало в дома ти, надявай се да се случи отново и безпроблемно. Само опитай да го наториш още веднъж с нещо по-сериозно, в слаба концентрация - например три еднакви числа от 7 до 10. Ако обаче си го мъчила на сянка досега, пробвай постепенно и да го облъчиш, и тогава тор.
Към края на март, начало април догодина се замисляш за сериозно поставяне в добър контейнер, навярно нещо геометрично с повече пространство за корените, не саксия от моделът, който силно се стеснява долу. :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Нелогична
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Юни 26, '14, 01:39

Re: Сукулентни растения

Мнение от Нелогична »

Skio написа: Авг 9, '18, 11:33
Нелогична написа: Авг 8, '18, 17:44
Опитах се да го проуча, наистина. В сайтовете които четох. основно руски и украински, пише че се сади в почва за сукуленти и се подхранва с тор за сукуленти.
Ето един такъв сайт. Каквото пише там, това правя, всичко дословно.
http://bg.herbefe.ru/razni/2859-jatrofa ... acija.html
Прехвърлих само набързо, но разбираш ли, имаш всъщност лош превод на инструкции за парниково отглеждане с търговска цел - това са инструкции, които ти нямаш условия и нужното, за да следваш дословно. Но даже там пише: "Най-доброто от всички специални сложни торове за кактуси и други сукуленти са подходящи за тази култура." ;) :lol:
Уверявам те, че те(най-добрите специални СЛОЖНИ торове за кактуси) съществуват, но аз никога не разбрах откъде да си намеря такъв. За щастие попаднах все пак на тор, от който съм доволна.
Нелогична написа: Авг 8, '18, 17:44 Снимка нещо не успявам да кача. Преди имаше някакъв сайт за директно качване на снимки, май вече го няма :(
Те се раждат и умират точно като едни звезди тези сайтове. На мен напоследък този ми дава лесна възможност да се справям бързо и мързеливо.

https://imgbb.com
Нелогична написа: Авг 8, '18, 17:44 Иначе саксийката му е 15 см. Самото растение е с 20 см. височина, та саксията ми се струваше удачна за него. Ако му трябва по - голяма веднагически го прехвърлям.
Голям риск от шок - текущият сезон отиде, та се не видя. Че и ми се струва да забелязвам признаци за анормална есен. Щом веднъж е презимувало в дома ти, надявай се да се случи отново и безпроблемно. Само опитай да го наториш още веднъж с нещо по-сериозно, в слаба концентрация - например три еднакви числа от 7 до 10. Ако обаче си го мъчила на сянка досега, пробвай постепенно и да го облъчиш, и тогава тор.
Към края на март, начало април догодина се замисляш за сериозно поставяне в добър контейнер, навярно нещо геометрично с повече пространство за корените, не саксия от моделът, който силно се стеснява долу. :stiskam:
Много благодаря. Само не разбрах какво имаш предвид под 3 еднакви числа от 7 до 10.
До сега не е била на истинско слънце, само в южен хол до прозореца, но зад тънко перде. От вчера вече я изкарвам по малко на разходка на терасата, когато няма съвсем пряко слънце. Но ме е страх от толкова местене насам - натам да не се повреди. Обмислям да й направя някакъв заслон и да я откривам всеки ден повече докато я приуча на слънчице.
Отново, много благодаря за съветите. Явно съм чела неправилните сайтове :( Вече като не знам нещо ще ти досаждам :) Няма да прекалявам, де.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Нелогична написа: Авг 12, '18, 00:12
Само не разбрах какво имаш предвид под 3 еднакви числа от 7 до 10.
Обмислям да й направя някакъв заслон и да я откривам всеки ден повече докато я приуча на слънчице.
Имам предвид балансиран тор в диапазона 7-7-7, 8-8-8, 9-9-9 ... дори 10-10-10, като ти много внимателно четеш дозировките и си произвеждаш разтвор с 25-30% концентрация. Ториш така, че да бъде осъществена една дълбока поливка, с изтичане на течност от отворите на саксийката. Изпразвайки подложната чинийка, разбира се.
Слънцето е дори по-важно! Трябва да се справиш - при късмет да се случи някое топло индианско лято при теб, то растенийцето като нищо ще си направи поне още две листа, с надежа да ги изгуби по-бавно през ранната зима.

И не ни се предоверявай на съветите :lol: Нали знаеш за вълка и дебелия врат...
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

libra написа: Авг 9, '18, 11:09
Въздухът в къщи е с 40% влажност .Всичко ,което съм гледала вътре постепенно се гътва.Със суколентните имам конкретния проблем,че се издължават и губят вида си.Вероятно е нормално.Сигурно и не трябва да ги поливам ,но как да се въздържа.
Либра, сукулентните се издължават от проблеми със светлина, особено при високи температури. Излиза, че именно можеш да използваш поведението им като индикатор, за да си търсиш стайни растения за по-сенчести условия.

Във всеки случай не вярвам яки души като хлорофити и традесканции да не успеят в дома ти. От 38 години съжителствам с Фотос, който е генетически клон на стръкче с корени, подарено ми от лелките-колежки в първия работен ден в живота ми. "Искаш ли за майка си?" бяха всъщност думите им .:D Та считай и него за як кандидат. Красулите, които растат през зимата и издържат по-ниски температури, биха станали, но навярно не в стаите, а по стълбища.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

Цветя мога да отглеждам в дневната -слънчево/евентуално,сложени по-далеч от прозореца и 22 гр зимата и моята спалня на перваза.Там ,като че ли проблем се оказва охлаждането от прозореца + топлото от радиатора.Навсякъде другаде е компромис с условията и конфликт с дом.любимци.
Продължавам да опитвам ,де.До сега това все е значело някое починало цвете.
Ще имам предвид твоите предложения ,благодаря!
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

libra написа: Авг 15, '18, 12:01
Продължавам да опитвам ,де.До сега това все е значело някое починало цвете.
Ще имам предвид твоите предложения ,благодаря!
Не са няк'ви си прозаични предложения от форумна любезност, или мимолетно съчувствие :lol: - имаме десетилетен опит плюс възможност за доставка на идентичния генетичен материал :o ;) .
Просто сме в темата на сукулентните и не върви да се отклоняваме, само казвам, че с висящите растения(ето това са хлорофитите и фотосът) домашните любимци не се напъват чак толкова. Не че не съм сваляла котка и от полюлей де, през годините...
Дай да се преместим в стайните и ще те залея с днешни снимки - може с лошо качество да се случат, но поне най-сетне имам дъждовен afternoon, че и мързел ме е налегнал... тежко ;) Но именно мързеливата джунгла ми е била специалитет през годините, защото ми е дълбока нужда - аз съм родена и отгледана в такава. Направо го считам за задължителния минимум. При мен няма и не може да има истерични влюбвания в растение, което не иска да живее в същата държава, в която се намирам, и това ме прави добър съветник от определен тип :srofl:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Нелогична
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Юни 26, '14, 01:39

Re: Сукулентни растения

Мнение от Нелогична »

Skio написа: Авг 15, '18, 13:20
Skio, не те познавам лично, но страшно ми се иска да те напрегръщам и нацелувам. Благодаря ти че те има <3
Изпълних съветите ти дословно и цветенцето ми вече се чувства прекрасно на терасата :) . След 2 години мъка, едва живо с по 5 листенца, вече имаме цееели 9 и сме порастнали с цял 1 см. Това само за някакви си 2 седмици.
Има само още една девойка с твоите знания и умения на този свят, и вече няма да чета разни глупави сайтове, а ще питам вас двете като имам проблем с цветята. Макар че подозирам че сте една и съща, просто не е възможно да има две момичета с такива феноменални способности на тема цветя.
Още веднъж мноооого благодаря <3
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от МГХ »

Някой виждал ли е някъде такъв седум ? Изображение
Много ми хареса.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”