Сцепен Echinopsis eyriesii

Модератор: scleri

Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 490 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Сцепен Echinopsis eyriesii

Мнение от Alien »

Кактусът ми се сцепи в средата:Изображение
Изображение
Преполагам, че е от твърде бързо нарастване, обаче къде бъркам, че да го докарам до там? Може би му липсва нещо в менюто?
И какво да го правя сега - да го оставя сам да се оправя или да запълня пукнатината с овощарска замазка?
Макар и да имам доста негови издънки, бих запазил и този - това порастна от издънка, която навремето ми подариха. Беше силно издължена и тънка към горната част (вероятно от отглеждане на топло, влажно и тъмно през зимата). При мен се вкорени и за няколко години в горната си част направи нормалната обратно-крушовидна форма. Обаче таз година нещо оплесках...
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Сцепен Echinopsis eyriesii

Мнение от scleri »

Кактуса така се цепи когато след зимното засушаване се полее прекалено обилно. Трънчето бърза да си възстанови загубената влага, и прекалено " лакомо" се напомпва. Стъблото не издържа и ...прас. Астрофитумите много место правят това, но явно се случва и на Ехинопсисите. Не е фатално. Кактуса ще оцелее, но белега ще си остане. Можеш да наръсиш сцепеното място със стрити дървени въглища. Те имат известен фунгициден ефект. Докато зарасне раната на не проникне от там някоя гъба. Овощарската замазка също ще свърши работа, но не е задължителна.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 490 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Re: Сцепен Echinopsis eyriesii

Мнение от Alien »

Мерси за съветите. Излиза, че трябва да се внимава с поливането, особено когато се изважда кактуса от зимен сън. Моят уж стои от края на април навън, но беше студено и избягвах да го поливам.
Ще го обърна със сцепеното към слънцето и ще го изчакам да засъхне. В засивимост от резИлтата, може да замажа с овощарската замазка. Дано не му прекъсне мерака да цъфти, че е направил доста пъпки, а миналата година ги изпуснах да ги видя...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Сцепен Echinopsis eyriesii

Мнение от johnstalker »

:) Не се шашкай толкова.. ехинопсиса е "бабешки кактус" издръжлив е като "куче". ;) Не го мажи с нищо.. той вече се е спекъл. Както Склери ти е обяснил, това е нормално.. дори и в природата се среща много често. ;)
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 490 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Re: Сцепен Echinopsis eyriesii

Мнение от Alien »

Тъй като ни е най-старият кактус (от този вид) и освен това е нацепен, беше прекръстен на "нацепената батка". Обаче тази година се отчете подобаващо: :D
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”