Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Модератор: scleri

Публикувай отговор
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от el pistolero »

Изображение

Изображение

Голям студ- Камък и чакъл се пука :mrgreen:
За да не стряскам хората със слаби нерви да поясня, че просто си вадят новият прираст, а нямат отвътре по едно извънземно, което напира да излезе :D
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от johnstalker »

С нетърпение чакам аз следващата поръчка за литопси, запасил съм се със субстрат, а всеки момент чакам и една порция от тези саксий дека са за какуси. :ieeee:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от el pistolero »

Тия моите са отгледани от семка.
Вече са 2 годишни, а нямат и 1 см диаметър, но вече 3 или 4 пъти сменят листата.
Варианта с купуване на готови поотгледани над 2-3, че и 5 годишни е по- разумен :nod:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от lila »

Дали е неразумно или както казват при нас на работа - няма проблем, има предизвикателство :hihihi:
Както си написал семки, асоциирах със слънчогледови - от раираните :lol: колко са големи и какво искат за да поникнат?
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от neli maneva »

и аз съм сяла семена на литопси, те са като прах не се виждат семена но никнат много задружно и според мен си растат бързо. Аз съм по-доволна от семената, готовите растения трудно ги привиквам към моята тераса. Въпрос на тренировки според мен и много четене и угаждане. Ако чинчилчо не се беше пристрастил към литопсите/докато се усетим/ сега щах да си имам хубава горичка от семеначета.
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от neli maneva »

знам, че с горният пост се повтарям но тънката ми мисъл е - ако решите да сеете литопси от поръчка задължително си засейте и от семена, голяма тръпка си е :angelche:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от el pistolero »

Семките наистина са с големина на прашинки, както на стромбокактусите, ацтекиумите и блосфелдиите, обаче са ми дразнител един вид предизвикателство някакво, защото всички ги опеделят като "трудни" и затова аз си ги сея. Пък те в действителност не са никак трудни стига да им предложиш нужните условия и да имаш търпение... като за медитация на ония японските пясъчни градини с наредените колони от камъни :mrgreen:
А за лава кактуса да не споменавам, че някои колеги кактусари ще вземат да ме освидетелстват, като напълно откачен :hihihi: Е, аз още не съм го посял де- събирам кураж и позитивна енергия :mrgreen:
И като си купувате семки за литопси, а и за кактусите които споменах по- горе, не си вземайте пакетчета съдържащи само 15-20 семки, по- добре си вземете такива съдържащи 100 броя или поне по 2 бр. с по 20 семки от всеки вид който ще сеете. Покълването е бурно и всеобщо, но загубите идват на по- късен етап, някои след половин година, други след една.
Имам стромбокактуси сяти по едно и също време с литопсите и от посяти 80-100 семенца в момента са останали 6 бр от от общо първоначално покълнали над 30-тина, до скоро бяха 8 оцелелите, но в края на лятото след година и половина от покълването си още две стромбота решиха, че и на тях не им понася земният живот и с епренесоха в кактусовият рай. :angel2:
Литопсовите семки, които съм сял са били по 15-20 бр в пакетче и ако някога сея отново не бих си позволил повторно такова нищожно количество семки от вид- ще търся или 50 или 100 бр. от вид за да имам след 2-3 години по над 10 броя оцелели и пораснали растения.
Защото май в момента от 8 вида по 15-20 семки имам всичко на всичко м/у 4 и 9 растения от 5 вида, а от останалите 3 вида няма оцелели.
Нищо че общо им казват живи камъчета, те си искат различни грижи и имат различен жизнен цикъл, затова някои издържат по- дълго без вода, а други не.
Е, поне вече знам че Литопс оптика вар. рубра и още 1-2 вида на които не им помня в момента имената не са от държеливите на суша поне в младите си години :dovolen:
Учим се в движение.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от johnstalker »

Ok. Каква е причината да се споминават и оцеляват толкова малко от едно "котило"?
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от el pistolero »

Отглеждащият ги и условията които им предлага :twisted:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

Опита на сеещия е от голямо значение, но определящото в случая при литопсите са тесните граници на допустимите промени в основните параметри на околната среда. Температура, осветление и на първо място влажност. Навременната борба с плесени и патогенни гъби също е от огромно значение. По-точно не само борба, но и добра профилактика.
Подържането на основните параметри в нужните граници става най-лесно в изкуствена среда. За целта е нужен " люпилник " . Добрия " люпилник " излиза доста солено. Човек трябва да се попита дали си струва да инвестира в такава техника и колко литопса иска да произведе. Другия вариянт е да опита няколко пъти да сее повечко семена. За спомен ще му останат няколко литопса собствено производство, а останалите които харесва винаги може да си купи отгледани.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”